• <

WIDEO: wycieczkowiec ratuje Kubańczyków w małej łódce

jm

04.01.2023 12:40
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie WIDEO: wycieczkowiec ratuje Kubańczyków w małej łódce

Partnerzy portalu

WIDEO: wycieczkowiec ratuje Kubańczyków w małej łódce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Instagram / @captainkatemccue

Zupełnie nowy wycieczkowiec Celebrity Beyond natknął się podczas rejsu na niewielką łódkę, na której dryfowało 19 osób.

Do zdarzenia doszło 2 stycznia. Wycieczkowiec Celebrity Beyond przepływał na północ od Kuby, kiedy z mostka zauważono niewielką, własnej roboty łódkę, dryfującą na falach. Kapitan wycieczkowca Kate McCue zaordynowała akcję w celu podjęcia na pokład imigrantów – jak się okazało 19 osób obywatelstwa kubańskiego.

Celebrity Beyond manewrował tak, by łódka znalazła się na burcie statku, po czym została przywiązana do niego. W tym czasie członkowie załogi wycieczkowca pomogli wejść na pokład imigrantom, zaopatrując ich w okrycia, wodę i jedzenie, a także zapewniając niezbędną pomoc medyczną. Wszyscy imigranci zostali następnie przekazani amerykańskiej Straży Przybrzeżnej.

Jak podają media, tego samego dnia w tym samym rejonie inny amerykański wycieczkowiec, Carnival Celebration, uratował pięć osób płynących niewielką łodzią. Byli to również emigranci z Kuby.

Analitycy raportują, że takich przypadków może być coraz więcej, jako że zaostrza się kryzys emigrancki na Kubie. Kubańczycy płyną do Meksyku, stamtąd chcąc lądem przedostać się do granicy z USA, by oddać się w ręce amerykańskich pograniczników. Między wrześniem 2021 i 2022 na granicy przechwycono w ten sposób 220 tys. uciekinierów z Kuby, co jest absolutnym rekordem. Na morzu dziennie jednostki cywilne i należące do wojska oraz służb przechwytują około 60-160 osób. W ciągu ostatniego kwartału 2022 roku przechwycono na wodach łącznie 4 076 Kubańczyków, około dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Imigranci są deportowani na Kubę na pokładach kutrów należących do amerykańskiej straży granicznej. O wielu osobach, które podejmują próbę wydostania się z Kuby do innych krajów drogą morską na niewielkich łodziach nigdy się jednak nie dowiemy, ponieważ giną na wodzie.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.