• <
escort_980x120_gif_2020

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

jb

04.01.2023 12:52
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

Partnerzy portalu

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu - GospodarkaMorska.pl
Fot. ILP - Monika Bronicka, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Załoga I Love Poland 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.

Potwierdzono dwadzieścia jeden zgłoszeń do wyścigu transatlantyckiego, wśród nich trzy 70-stopowe trimarany, trzy jachty maxi z I Love Poland będącym jednostką Volvo Open 70, a także wiele mniejszych jachtów, z których kilka wystartuje w dwuosobowych załogach. Łącznie na starcie stanie ponad 200 żeglarzy i żeglarek z 21 państw.

Ubiegłoroczny RORC Transatlantic Race rozpoczął znakomity sezon załogi I Love Poland, która z czasem 10 dni 11 godzin 12 minut 50 sekund była 3. jednostką jednokadłubową na mecie i na takim samym miejscu została sklasyfikowana w kategorii IRC Super Zero, czyli po zastosowaniu przeliczników uwzględniających różnice w wielkości jachtów i żagli.

W tegorocznej edycji załogę I Love Poland stanowić będą po raz kolejny sami Polacy, w tym aż pięciu uczestników, realizowanych od kilku lat Programów Szkoleniowych, które umożliwiają polskim żeglarzom i żeglarką spróbowania swoich sił w żeglarstwie oceanicznym. Regaty przez Ocean Atlantycki wzbudzają emocje u każdego żeglarza morskiego, ale kapitan Grzegorz Baranowski podkreśla aspekt edukacyjny i bezpieczeństwa:

„To nasz kolejny wyścig, ale nadal to nie wynik jest najważniejszy, a aspekt edukacyjny startu w tych regatach. Załoga jest w części nowa. Są osoby, które startowały rok temu, ale jest też 6 osób, które popłyną Transatlantic po raz pierwszy. W załodze będzie też 5 osób z Programów Szkoleniowych. Oczywiście, celem i rolą tego wyścigu jest korzystanie z doświadczenia części załogi i przekazywanie umiejętności i wiedzy tym nowym osobom. Chcielibyśmy przepłynąć ten wyścig poprawnie, dobrze. Celem jest przepłynąć szybciej niż rok temu i pobić nasz dobowy rekord. Priorytetem jest też bezpieczeństwo załogi, zwłaszcza że część z niej jest mało doświadczona”.

Skład załogi na RORC Transatlantic Race 2023:
Grzegorz Baranowski – sternik, kapitan
Arkadiusz Fedusio – pitman
Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich
Borys Michniewicz – pitman
Pacyfik Koseski – dziobowy
Mateusz Byrski – dziobowy
Robert Hajduk – media oficer
Jakub Surowiec – trymer grota
Adam Głogowski – trymer grota
Filip Pietrzak – dziobowy
Grzegorz Goździk – drugi sternik
Patryk Richter – trymer żagli przednich
Dominik Janowczyk - trymer żagli przednich
Konrad Lipski – nawigator

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.