• <

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

13.05.2024 14:36 Źródło: rk
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Partnerzy portalu

Fot. Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.

Jak podano w dokumencie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, oznaczonym jako WONS.420.11.2024.MF.2, przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 54, 34, 37, 62, 66 oraz 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839 z późn. zm.), zostało zakwalifikowane jako mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i tym samym wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Planowany zakład produkcyjny ma rozpocząć działalność w roku 2026 roku i wygenerować ponad 1 000 nowych miejsc pracy. Fabryka zostanie wybudowana w północnej części Szczecina, na terenie Skolwina. To tam zostanie zlokalizowany zakład, w którego skład wejdą hale produkcyjne, a także część socjalno-administracyjna. Według planów firmy zbudowana infrastruktura ma odgrywać kluczową rolę podczas realizacji polskich i zagranicznych projektów w ramach offshore wind, jakie ma w swoim portfelu Vestas.

To nie jedyna inwestycja duńskiej firmy w Polsce. Zostało również zaplanowane uruchomienie zlokalizowanej na wyspie Ostrów Brdowski fabryki Vestas Manufacturing Poland. Na początku lutego, z udziałem króla Danii Fryderyka X, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie. Jego otwarcie i rozpoczęcie działalności jest przewidziane na 2025 rok i zapewnić ma nawet 700 nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. W efekcie realizacji wszystkich obecnie zaplanowanych inwestycji Vestasa w niedalekiej przyszłości firma będzie zatrudniać w Polsce nawet 2 500 osób.

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie
rk

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.