• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Morskie akcenty muzyczne w Gdańsku. Orkiestra MOSG wystąpi z repertuarem morsko-góralskim

14.05.2024 12:14 Źródło: MOSG
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Morskie akcenty muzyczne w Gdańsku. Orkiestra MOSG wystąpi z repertuarem morsko-góralskim

Partnerzy portalu

Fot. MOSG

Pierwszy w historii Straży Granicznej wspólny koncert i musztrę paradną zaprezentują na Długim Targu w Gdańsku 15 maja o godz. 18.00 Orkiestra Reprezentacyjna SG, Orkiestra Morskiego Oddziału SG oraz Kompania Reprezentacyjna SG.

Będzie to unikalne połączenie morza i gór, podczas którego muzycy obu orkiestr zaprezentują utwory muzyki regionalnej z nutą góralską, morską i marynarską. Nie zabraknie również utworów klasycznych, a także muzyki rozrywkowej i popularnej. W repertuarze koncertu znajdą się utwory w opracowaniach na orkiestry dęte, m.in.: Montana Fanfare i Fanfare For The Champions, Bolero na podstawie Maurice Ravela, Generations Fanfare, Marsz Świętych, Symphony Of The Seas, Antonin’s New World, El Cumbanchero.

W wydarzeniu zostanie również zaprezentowany nawiązujący do tradycji podhalańskiej pokaz tańca góralskiego z wykorzystaniem trombit.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej znana jest z licznych występów na krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych. W swoim repertuarze prezentuje szeroki zakres muzyki, od operowej, operetkowej, musicalowej, po rozrywkową. Posiada również utwory organowo- instrumentalne oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Jest jedyną z orkiestr mundurowych, która podczas musztry paradnej używa tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak trombity beskidzkie, dzwonki pasterskie – „zbyrcoki”. Wyjątkowego charakteru dodaje orkiestrze nieodłączna góralska ciupaga w ręku tamburmajora. Na swoim koncie ma ponad 10 tysięcy koncertów, była wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami.

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest wizytówką tego oddziału, a jej muzycy występują w marynarskich mundurach Straży Granicznej. W jej repertuarze znajduje się muzyka marszowa, ale także popularna, filmowa i musicalowa w aranżacjach na orkiestrę dętą. Jest znana z widowiskowych pokazów musztry paradnej i występów, które przyczyniły się do ugruntowania jej renomy jako muzycznego ambasadora Straży Granicznej.

Wspólny koncert orkiestr Straży Granicznej i pokaz musztry paradnej będzie zapowiedzią centralnych obchodów Święta Straży Granicznej, które dzień później z udziałem Prezydenta RP odbędą się na Wyspie Ołowianka w Gdańsku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.