• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

„Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”. Niezwykła wystawa pod pokładem statku-muzeum Sołdek

03.06.2024 10:07 Źródło: Narodowe Muzeum Morskie
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu „Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”. Niezwykła wystawa pod pokładem statku-muzeum Sołdek

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie

Od 17 maja w Narodowym Muzeum Morskim można oglądać wystawę „Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”, będącą prezentacją blisko 60 prac Tercjana Multaniaka (ur. 1921, zm. 1981), polskiego artysty fotografa związanego z Gdańskiem.

Dorobek fotografa był w przeszłości prezentowany na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalu sztuki w Edynburgu oraz na V Salonie Fotografii Artystycznej Polski Północnej w Sopocie, gdzie przyznano mu pierwszą nagrodę – Złocisty Jantar. Otrzymał również prestiżowe tytuły Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej i Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej; był także członkiem Photographic Society of America.

Stocznia Gdańska bez tajemnic


Przedmiotem wystawy realizowanej przez Narodowego Muzeum Morskie w Gdańsku GdańskuGjest twórczość Tercjana Multaniaka z lat 50. i 60. XX w., poświęcona Stoczni Gdańskiej. Fotografie te, ukazując zakład pracy o ogromnych przestrzeniach z niewyobrażalną liczbą obiektów i masą pracujących tam ludzi, są znakomitym przykładem nurtu fotografii industrialnej. Swoim wyrazem estetycznym, twórczym podejściem do tematu i poszukiwaniem rozwiązań formalnych wykraczają daleko poza fotografię dokumentacyjną.

Przemyślane kompozycje zdjęć


Tercjan Multaniak w industrialnym krajobrazie szukał widoków, które często nie były oczywiste - od szerokich planów do ciasnych kadrów, od motywów łatwo rozpoznawalnych do obiektów wyabstrahowanych z otoczenia, wręcz zatracających swoje przeznaczenie. - Oglądając jego fotografie stoczni, dostrzegamy nieznane, niedopowiedziane, nieoczywiste formy i kształty, których percepcja jest potęgowana poprzez sposób kadrowania, zastosowanie skrótów perspektywicznych, rytmy powtórzeń i gry światłocieniowej – mówi Jakub Adamczak, jeden z kuratorów wystawy. Wystawa, dzięki odrzuceniu określonej chronologii i narracji tematycznej, pozwala na indywidualny odbiór i interpretację poszczególnych prac. Wystawa dostępna jest w cenie biletu na „Sołdka”.

Bilet normalny: 17 zł, ulgowy: 23 zł.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.