• <

Marynarka wojenna przechwyciła w maju 550 migrantów płynących do Europy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka wojenna przechwyciła w maju 550 migrantów płynących do Europy

Partnerzy portalu

W kilku oddzielnych operacjach marynarce wojennej Senegalu udało się zatrzymać na swoich wodach terytorialnych u wybrzeży stolicy Dakaru i Saint-Louis na północy cztery łodzie przewożące łącznie 554 migrantów, poinformowało jej dowództwo.

Tylko 7 maja straż przybrzeżna zatrzymała u wybrzeży Senegalu prawie 200 osób, a około stu kilometrów od Dakaru przechwyciła kolejne 119 osób, w tym 20 kobiet i 21 dzieci.

Pasażerowie pochodzili głównie z Senegalu, a co najmniej jedna z łodzi wypłynęła z sąsiedniej Gambii.

Według danych opublikowanych na X przez Marynarkę Wojenną Senegalu od początku grudnia 2023 r. do końca kwietnia roku bieżącego siły zbrojne przechwyciły 269 migrantów.

W październiku 2023 r. senegalska marynarka wojenna w ciągu trzech dni przechwyciła ponad 600 migrantów.

Przybrzeżne wody Atlantyku są jedną z tras, którą mieszkańcy Afryki próbują dostać się na Wyspy Kanaryjskie, które są dla nich bramą do Europy. W ostatnich latach szlak ten stał się popularny, ponieważ pozwala uniknąć zaostrzonych kontroli na Morzu Śródziemnym. Migranci wyruszają z zachodniego Maroka, Mauretanii, Senegalu i Gambii. Ci ostatni do pokonania mają około 1000 kilometrów. Senegalczycy są jedną z najliczniejszych narodowości korzystających z tej trasy. 

Z Monrowii Tadeusz Brzozowski

tebe/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.