• <

Carnival i Seaspan wyposażają floty w internet Starlink

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Carnival i Seaspan wyposażają floty w internet Starlink

Partnerzy portalu

Fot. Carnival

Dwie potężne firmy żeglugowe, Carnival Corporation i Seaspan Corporation, wprowadzają na pokłady technologię Starlink od SpaceX, zmieniając zasady gry w łączności na morzu.

Carnival, lider rynku wycieczkowego, zakończył instalację Starlink na swoich ponad 90 statkach. Projekt, który rozpoczął się w grudniu 2022 roku, objął wszystkie marki koncernu.

– Postrzegamy tę technologię jako wygraną w trzech aspektach – zapewnia naszym gościom większą elastyczność w pozostawaniu w kontakcie podczas wakacji, umożliwia naszej załodze utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną oraz usprawnia nasze systemy operacyjne na pokładzie – mówi Josh Weinstein, CEO Carnival Corporation.

Seaspan, armator zarządzający flotą 165 statków kontenerowych, również wdrożył Starlink na swoich jednostkach. 

– Lepsza łączność na pokładzie naszych statków oznacza bardziej efektywne operacje i lepsze warunki pracy dla załogi – podkreśla Torsten Holst Pedersen, dyrektor operacyjny Seaspan.

Wdrożenie Starlink przez te firmy wpisuje się w szerszy trend cyfryzacji sektora morskiego. Tradycyjne systemy satelitarne były drogie i oferowały ograniczoną przepustowość. Starlink, dzięki sieci satelitów na niskiej orbicie, zapewnia szerokopasmową łączność o niskiej latencji, co jest kluczowe w erze rosnącego zapotrzebowania na transfer danych.

Technologia Starlink oferuje szereg potencjalnych korzyści dla sektora morskiego:

  • Łączność awaryjna: Starlink może pełnić rolę systemu awaryjnego w sytuacjach, gdy tradycyjne środki komunikacji zawodzą, co może być krytyczne na morzu, gdzie czasem szybka interwencja jest niezbędna.
  • Monitorowanie floty: Starlink może integrować się z zaawansowanymi systemami zarządzania flotą, umożliwiając zdalne monitorowanie i sterowanie różnymi aspektami operacji morskich, takimi jak nawigacja, załadunek i rozładunek kontenerów, czy też zarządzanie energią na statkach.
  • Komunikacja załogi: Stały i niezawodny dostęp do internetu może poprawić komunikację między członkami załogi, zapewniając szybszy przepływ informacji oraz umożliwiając utrzymywanie kontaktu z rodzinami podczas długich rejsów.
bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.