• <

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

Partnerzy portalu

Transport sekcji przejściowych dla morskiej farmy wiatrowej He Dreiht, fot. EnBW / Magnus Reinke OIM

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.

W dialekcie dolnoniemieckim He Dreiht znaczy to się kręci. Obroty wirników 64 turbin Vestas, o łącznej mocy 960 MW, będą napędzać generatory produkujące czystą energię dla 1,1 miliona gospodarstw domowych. Za sterami inwestycji wartej 2,4 miliarda euro stoi EnBW. Projekt jest realizowany bez wsparcia z budżetu państwa.

Elektrownia powstaje około 85 km na północny zachód od Borkum i 110 km na zachód od Helgoland. To strategiczne położenie w centralnej części Morza Północnego umożliwia wykorzystanie sprzyjających warunków wiatrowych, co zoptymalizuje produkcję energii. W szczytowych momentach budowy na miejscu pracować będzie ponad 500 osób, wspieranych rotacyjnie przez ponad 60 statków.

Thialf, największy na świecie dźwig półzanurzalny, rozpocznie wkrótce instalację gigantycznych stalowych fundamentów – monopali o długości 70 metrów, średnicy 9,2 metra i wadze 1350 ton każdy. Na tych konstrukcjach zamontowane zostaną sekcje przejściowe, które połączą je z wieżami turbin. Komponenty, załadowane wcześniej na platformy w Eemshaven w Holandii, zostały już przetransportowane na miejsce budowy za pomocą holowników. Prace fundamentowe potrwają do lata.

Półzanurzalny dźwig pływający SSCV Thialf na placu budowy He Dreiht, fot. EnBW / Weltenangler


Równolegle trwa produkcja 64 turbin V236-15.0 MW, których instalację przewidziano na początek przyszłego roku. Będzie to komercyjny debiut flagowego modelu Vestas. He Dreiht jest pierwszym pełnowymiarowym projektem, w którym zostaną wykorzystane te potężne maszyny.

W modelu V236-15.0 MW piasta znajduje się na wysokości 142 m, a wirnik o średnicy 236 m przecina przy każdym obrocie powierzchnię 43742 m kw., co odpowiada powierzchni sześciu boisk piłkarskich. Jeden pełny obrót pozwoli wygenerować energię elektryczną dla czterech gospodarstw domowych na cały dzień.

Połączenie farmy He Dreiht z siecią elektroenergetyczną zapewni holendersko-niemiecki operator TenneT. Energia będzie przesyłana na odległość 120 km pod wodą i 110 km na lądzie dwoma kablami HVDC do stacji przekształtnikowej Garrel/Ost w okolicy Cloppenburga.

He Dreiht to pierwszy w Niemczech projekt offshore wind realizowany bez wsparcia państwa. Zamiast korzystać z dofinansowania na mocy ustawy o źródłach odnawialnych (EEG), EnBW postawiło na długoterminowe umowy na zakup energii (PPA). Te kontrakty, zawierane między producentami a dużymi klientami przemysłowymi, zapewniają operatorom elektrowni stabilne przychody, a odbiorcom ochronę przed wahaniami cen. Wśród partnerów EnBW, którzy już podpisali umowy PPA, znajdują się firmy takie jak Fraport, Evonik, Salzgitter, Bosch, Deutsche Bahn, PASM i SHS-Stahl-Holding Saar.

Europejski Bank Inwestycyjny udzielił EnBW długoterminowego finansowania w wysokości 600 milionów euro. Dodatkowo, Allianz Capital Partners, AIP i Norges Bank nabyły 49,9% udziałów w projekcie.

Źródło: EnBW


EnBW
 od ok. 15 lat planuje, buduje i eksploatuje morskie farmy wiatrowe w Niemczech i Europie. Na Morzu Bałtyckim zarządza elektrowniami Baltic 1 i Baltic 2. Na Morzu Północnym posiada farmy Hohe See i Albatros oraz rozwija projekt He Dreiht. Ponadto, razem z bp, EnBW rozwija trzy projekty w Wielkiej Brytanii – Mona, Morgan i Morven – o łącznej mocy 5,9 GW.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.