• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Partnerzy portalu

uchodźcy
Pixabay

Co najmniej pięcioro migrantów, w tym dziewczynka, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek podczas próby dostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przepełnioną łodzią - podały lokalne władze.

Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Wimereux na północy Francji. Przedstawiciel lokalnych władz Jacques Billant poinformował, że w łodzi znajdowało się 112 migrantów. Uratowano 47 osób, z których cztery przewieziono do szpitala, a ponad 50 osób zdecydowało się kontynuować przeprawę - dodał.

Cytowany przez Reutersa urzędnik podał, że do wypadku doszło, gdy łódź wypływała w morze, a wśród ofiar śmiertelnych jest 7-letnia dziewczynka. Francuska policja poinformowała z kolei, że ofiary śmiertelne to trzej mężczyźni, dwie kobiety i dziecko.

Jak poinformował dziennik "Le Monde", cytując lokalne władze, łódź wpłynęła na mieliznę i wywróciła się. Ciała migrantów znaleziono na plaży niedaleko Wimereux - podała regionalna gazeta "La Voix du Nord". Jak dodała, służby ratunkowe znalazły również ocalałych z katastrofy ojca i czteroletnią córkę. Dziewczynka jest pod opieką lekarzy, jej stan jest ciężki. Zmobilizowano służby ratownicze z pobliskiej Dunkierki i okolic. Według brytyjskiego dziennika "The Telegraph" samolot patrolowy unijnej służby ochrony granic Frontex oraz drony monitorują inne łodzie z migrantami, płynące w kierunku Wielkiej Brytanii. Trzy śmigłowce i łodzie służb ratunkowych przeczesują nabrzeże w poszukiwaniu pozostałych ofiar.

Służby spodziewają, że jeszcze we wtorek na dworcu w Wimereux może pojawić się co najmniej 200 migrantów, którzy będą próbowali przedostać się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii, ponieważ morze jest wyjątkowo spokojne - poinformował "La Voix du Nord". Również w nocy z poniedziałku na wtorek brytyjski parlament przyjął projekt ustawy umożliwiający deportowanie nielegalnych imigrantów do Rwandy. Premier Rishi Sunak zapowiedział, że pierwsze loty do tego kraju ruszą za 10-12 tygodni.

Ministerstwo spraw wewnętrznych w Londynie podało w poniedziałek, że od początku 2024 roku liczba migrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii przez La Manche zwiększyła się o 24 proc. i wyniosła 6265 osób, podczas gdy w tym samym okresie 2023 r. było to 5049 osób.

"La Voix du Nord" podkreśla, że migranci codziennie podejmują próby przeprawy do Wielkiej Brytanii przez La Manche, który oddziela Francję od Wysp Brytyjskich.(PAP)

awm/ akl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.