• <

Wynik wyszukiwania - " bezpieczeństwo" - Wiadomości

Holandia wspiera bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym. HNLMS Tromp kończy misję, na swoją wyrusza HNLMS Karel Doorman

Od marca do niemal końca kwietnia trwała misja fregaty HNLMS Tromp, należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine). 21 kwietnia do działań wysłano okręt desantowy-dok HNLMS Karel Doorman. Ich celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Udział sił morskich Holandii w międzynarodowych misjach są wkładem państwa w międzynarodowe bezpieczeństwo morskie i ma dowodzić jego gotowość do działań w zakresie ochrony newralgicznych akwenów, ważnych dla gospodarki krajowej i światowej.
25.04.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Druga edycja Konferencji OFFSHORE WIND – ryzyko, bezpieczeństwo, finasowanie już w marcu w Sopocie

W dniach 11-12 marca w Sopocie odbędzie się druga edycja konferencja poświęcona tematyce morskiej energetyki wiatrowej. W jej ramach przedstawiciele branży, a także największych banków, instytucji finansujących, towarzystw ubezpieczeniowych oraz zespołu ekspertów spółek z Grupy MJM Holdings specjalizujących się w ubezpieczeniach dla energetyki odnawialnej, porozmawiają o dotychczasowych osiągnięciach i nadchodzących wyzwaniach sektora MEW.
19.02.2024

Rząd Filipin: udaremniliśmy ataki chińskich hakerów na systemy rządowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo morskie

Hakerzy działający w Chinach nieskutecznie próbowali włamać się na strony internetowe i do systemów poczty elektronicznej prezydenta Filipin i agencji rządowych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo morskie – powiadomił w poniedziałek rzecznik ministerstwa informacji i komunikacji w Manili.
05.02.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie aż 100 tys. osób1. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
16.10.2023

Inwestycje PGE w sieci dystrybucyjne wzmacniają bezpieczeństwo dostaw energii

Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju oznacza inwestycje nie tylko w nowe moce, ale również w sieci dystrybucyjne. PGE konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę elektroenergetyczną. Nowe moce przyłączeniowe zwiększają szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów oraz na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i usług.
02.10.2023

Obajtek: bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem

Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem - zadeklarował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do zawartej przez koncern umowy z Gaz-Systemem na rezerwację 100 proc. udostępnionych zdolności regazyfikacyjnych planowanego pływającego terminala LNG.
18.08.2023

Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów to stabilność na światowym rynku

"Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym", oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
25.07.2023

Kołobrzeg zwiększa bezpieczeństwo na plaży

Na kołobrzeskiej plaży pojawiły się dodatkowe przedmioty, mające wpłynąć na bezpieczeństwo turystów. To stojak życia, dostępny do ogólnego użytku w niestrzeżonych przez ratowników miejscach.
05.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

Arabia Saudyjska stawia na bezpieczeństwo morskie w rozmowach z Iranem

Kwestia zachowania bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz jest istotnym problemem o znaczeniu międzynarodowym. Ataki pirackie, a także agresywne działania Iranu powodują, że zarówno lokalne państwa, jak i ich dalsi sojusznicy muszą angażować znaczny potencjał sił morskich, aby zapewnić tam bezpieczeństwo. Leży to w podstawowej gestii m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, ponadto swoje kontyngenty w ten rejon wysyłają m.in. Wielka Brytania, USA i inne państwa europejskie.
20.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

12 maja, podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów. Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michaelem Kellnerem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec dotyczyły również aktualnych relacji polsko – niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.
14.05.2023

Zdaniem władz konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu", że konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę.
12.05.2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
16.03.2023

Nadciąga wiatr zmian. Konferencja Offshore wind – ryzyko, bezpieczeństwo, finansowanie [WIDEO]

W ubiegłym tygodniu, 6 i 7 marca, w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w sektorze morskich farm wiatrowych. Gospodarzem wydarzenia była Grupa MJM Holdings specjalizująca się w ubezpieczeniach dedykowanych branży OZE. Patronat medialny nad eventem objął portal GospodarkaMorska.pl.
13.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Niemiecka branża obawia się o bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Federalne Stowarzyszenie Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) apeluje o „pilne i bezwarunkowe” działania po stronie niemieckiego rządu mające na celu zabezpieczenie niemieckich morskich farm wiatrowych przed aktami szpiegostwa i sabotażu. W szczególności ze strony Rosjan.
02.03.2023

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił 15 lutego utworzenie w Kwaterze Głównej Sojuszu centrum koordynacyjne odpowiedzialne za ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.
17.02.2023

Konferencja OFFSHORE WIND – ryzyko | bezpieczeństwo | finansowanie. 6-7 marca, Sopot

W dniach 6-7 marca 2023 w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w całym łańcuchu dostaw sektora morskich farm wiatrowych „OFFSHORE WIND – ryzyko | bezpieczeństwo | finansowanie".
15.02.2023

Ocean Winds oraz Szkoła Morska w Gdyni stawiają na szkolenia i bezpieczeństwo

Jednym z celów polityki bezpieczeństwa morskiej farmy wiatrowej BC-Wind i Ocean Winds jest zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy oraz prewencja wszelkich wypadków.
19.01.2023

Eko-Konsult zapewnia wielowymiarowe bezpieczeństwo w przemyśle

W czasie transformacji energetycznej, w którą zaangażowane są niemal wszystkie sektory przemysłu w kraju, niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa – zarówno przemysłowego, jak i ochrony środowiska. Przy planowanych inwestycjach warto posłużyć się radą doświadczonych partnerów. Takim jest Eko-Konsult.
17.01.2023

Grupa ORLEN: bezpieczeństwo gazowe dzięki rekordowej liczbie dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w środę poprawki do projektu nowelizacji ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi. Przyjęta została m.in. poprawka zmieniająca ustawę o Straży Granicznej.
16.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

PRS wpływa na bezpieczeństwo i ekologię. Powstały wytyczne m.in. w kwestii zastosowania paliw alternatywnych

Polski Rejestr Statków S.A. uczestniczy w polskich inicjatywach związanych ze zmianami energetycznymi, dlatego też zostały wydane kolejne trzy Publikacje Informacyjne PRS. Zawierają one wytyczne bezpiecznego wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technicznych w ramach bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń energetycznych statków i obiektów pływających oraz transportu na statkach pojazdów zasilanych alternatywnymi źródłami energii.
19.10.2022

Szczyt UE już w czwartek. Tematem bezpieczeństwo energetyczne

Głównym tematem dwudniowego szczytu UE w Pradze będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Poruszone będą też kwestie geopolityczne, w tym nielegalne przyłączenie części Ukrainy do Rosji, których nie uznaje zarówno Polska, jak i cała Unia - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
05.10.2022

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG po uszkodzeniu Nord Streamu

Po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream Litwa podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
29.09.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

Szrot: kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski

Kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski; otworzy nowe możliwości rozwojowe dla całego regionu; ta inwestycja ma pełne uznanie prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
17.09.2022

Morawiecki: gazociąg miedzy Polską a Słowacją wzmacnia bezpieczeństwo miedzy naszymi krajami

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.
26.08.2022

Szewczak: inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Inwestycje w Grupie Orlen, w tym w odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski - podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak. Według koncernu, w pierwszym półroczu na inwestycje w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł.
05.08.2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.
12.07.2022

Prezes PERN: realizowany przez spółkę Program Megainwestycji gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski

Od kilku lat PERN realizuje Program Megainwestycji, skupiając się na kluczowych elementach, czyli na ropie naftowej oraz na paliwach, gwarantując tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział w rozmowie z PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Wodór a bezpieczeństwo energetyczne – najnowsza ekspercka książka

Tematyka zastosowania wodoru w energetyce i wykorzystania tego pierwiastka w transformacji energetycznej budzi coraz wiesze zainteresowanie nie tylko naukowców, ale też polityków, administracji państwowej przedstawicieli biznesu. Jakie są możliwości produkcji, transportu i magazynowania wodoru, jak wykorzystać go w łączeniu sektorów energetyki? Jaki jest polski potencjał w zakresie gospodarki wodorowej, a jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko.
27.06.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

Premier: bezpieczeństwo dostaw ropy do Polski nie jest zagrożone

Bezpieczeństwo energetyczne Polski, bezpieczeństwo dostaw ropy do kraju nie są zagrożone - podkreślił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki pytany o konsekwencje kolejnego pakietu sankcji na Rosję.
31.05.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
27.05.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

PERN zwiększa efektywność i bezpieczeństwo przeładunków w hubie paliw w Dębogórzu

Ponad 36 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Holandii rozładowano w hubie paliwowym PERN w Dębogórzu. Był to pierwszy rozładunek paliw na Stanowisku Przeładunku Paliw Płynnych Portu Gdynia wykonany w całości przez pracowników PERN - poinformowała w piątek spółka.
01.05.2022

Rusza sezon na Mazurach. Policja radzi, jak zachować bezpieczeństwo na jeziorach

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglarski na mazurskich jeziorach. Jak pokazuje doświadczenie ubiegłych sezonów, wielu żeglarzy wsiądzie na łodzie bez podstawowej znajomości zasad żeglowania i bez wiedzy o tym, co mają robić w razie zagrożenia. Policja apeluje, by przed wypłynięciem z portu zobaczyć chociaż, gdzie są środki ratunkowe.
30.04.2022

Müller: Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu

Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie. wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu; w jej ramach mamy podpisane równolegle kontrakty dot. dostaw ropy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał też znaczenie koncernu multienergetycznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28.04.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Embargo na rosyjski węgiel ze względu na bezpieczeństwo narodowe - projekt już w Sejmie

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, który w środę rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego.
30.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Ceny ropy mocno rosną; nie widać końca wojny na Ukrainie, a Huti atakują A. Saudyjską

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie mocno rosną w trakcie poniedziałkowego handlu - to już 3. z kolei sesja ze zwyżkami notowań surowca. Niedługo minie miesiąc, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, a końca wojny nie widać. Do tego Huti atakują obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, która jest kluczowym eksporterem ropy naftowej, a władze Chin walczą z kolejną falą Covid-19 - informują maklerzy.
21.03.2022

Ponad 3 mld zł na dokapitalizowanie Gaz-Systemu. Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu inwestycją w bezpieczeństwo

W ramach tarczy antyputinowskiej przeznaczamy ponad 3 mld zł na dokapitalizowanie spółki Gaz-System, która buduje gazociągi - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jako polską inwestycję w bezpieczeństwo energetyczne wymienił Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu.
18.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Nowe regulacje zwiększą bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
22.02.2022

Putin: Nord Stream 2 może scementować bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 może umocnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie i że nie ma on "zabarwienia politycznego". Nazwał go projektem "czysto komercyjnym".
15.02.2022

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
18.11.2021

Port Hel. Udany sezon. Kurs na bezpieczeństwo i ekologię [ROZMOWA]

Wraz z likwidacją bazy morskiej Hel stał się bardziej cywilny. Dostęp dla turystów z całej Polski i zza granicy stał się łatwiejszy od strony lądu, jak i od strony morza. Można tu dojechać pociągiem i samochodem, choć ten ostatni środek transportu odradzamy latem, ze względu na korki na całej trasie od Gdyni. Mieszkańcom Trójmiasta i turystom tu przebywającym polecamy statki białej floty, które zapewniają regularne połączenia z portami Zatoki Gdańskiej. Port Hel jest również bardzo atrakcyjny dla żeglarzy, a jednocześnie jest wci
05.11.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

PGNiG: fuzja z Orlenem i Lotosem zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Staramy się zapewnić szeroki i konkurencyjny dostęp do gazu poprzez działania inwestycyjne i handlowe, a także walcząc w sądzie o objęcie Nord Stream 2 prawem unijnym – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. strategii i regulacji w trakcie Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 sierpnia w Gdyni.
27.08.2021

Błaszczak o porozumieniu ws. NS2: bardzo złe, obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Steram 2 z pewnością jest "bardzo złe", bo obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy, a szczególnie jest to wymierzone w Ukrainę - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
23.07.2021

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w czwartek amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza - jego zdaniem - bezpieczeństwo znacznej części Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.
22.07.2021

Portowa Straż Pożarna Florian zadba o bezpieczeństwo w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Od 1 lipca 2021 roku Portowa Straż Pożarna Florian realizować będzie ochronę przeciwpożarową na akwenach o łącznej powierzchni 13,5 tysiąca hektarów.
01.07.2021

Błaszczak: poprzez współpracę w V4 budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Gdyni podczas spotkania szefów ministerstw obrony narodowej Grupy Wyszehradzkiej (V4), że poprzez współpracę budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy.
20.06.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Trwają prace nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi

Poprawa bezpieczeństwa żeglugi, usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów oraz umożliwienie budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych to m.in. cele projektu ustawy, nad którym pracuje resort infrastruktury.
01.06.2021

Ekspert Orlenu: bezpieczeństwo energetyczne jednym z kryteriów wyboru partnera przy fuzji z Lotosem

Przy wyborze partnera, który przejmie cześć aktywów Lotosu w związku z jego przejęciem przez PKN Orlen, płocki koncern bierze m.in. pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju - poinformował we wtorek podczas debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute ekspert w departamencie fuzji i przejęć PKN Orlen Jacek Ciborski.
25.05.2021

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 "ze względu na bezpieczeństwo narodowe"

Departament Stanu powiadomił w raporcie dla Kongresu, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream 2. Motywował to względami bezpieczeństwa narodowego. Decyzja wzbudziła krytykę amerykańskich ustawodawców.
21.05.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Większe bezpieczeństwo, ekologia i efektywność w HES Gdynia Bulk Terminal!

Wspierając klientów w usprawnianiu ich logistyki rolniczej, HES Gdynia Bulk Terminal testuje nowe proekologiczne inteligentne rozwiązanie, które znacznie skróci załadunek statków zbożowych na terminalu HES.
13.01.2021

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2030 roku zainwestują ponad 4,5 mld złotych w budowę nowych stacji elektroenergetycznych oraz linii napowietrznych najwyższych napięć na Pomorzu.
15.12.2020

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.
21.10.2020

Gdyńska turystyka stawia na bezpieczeństwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolejnych dwóch gdyńskich obiektów turystycznych, choć określanie w ten sposób promów Stena Line jest nie do końca właściwe. To hotele na wodzie, które bezpiecznie i komfortowo zabierają nas do szwedzkiej Karlskrony i to aż trzy razy dziennie. Z kolei Jakubowy Hotel to wspaniała część dziejów Gdyni, romantyczna historia kochającej się pary i na wskroś nowoczesne i wygodne wnętrza hotelowe. A wszystko bezpieczne i uwzględniające wymogi sanitarne, związane z aktualną sytuacją.
13.10.2020

Nurek-miner: podczas neutralizacji Tallboya najważniejsze bezpieczeństwo ludzi

Niezwykle ważne jest, aby podczas neutralizacji bomby lotniczej Tallboy mieszkańcy Świnoujścia opuścili strefę bezpośredniego zagrożenia życia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział chor. mar. Michał Jodłoski z12. Dywizjonu Trałowców. W poniedziałek rozpocznie się największa dotychczas akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej.
10.10.2020

Nowy projekt ma poprawić bezpieczeństwo prac podwodnych

Poprawa bezpieczeństwa pracy nurków to cel przygotowanej w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej noweli ustawy o wykonywaniu prac podwodnych.
08.10.2020

Prezes PGNiG: jesteśmy na dobrej drodze, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju – ocenił dzisiaj we Wrocławiu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że "zielony ład" powinniśmy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny kraju.
07.10.2020

Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości

Gospodarka - jej bezpieczeństwo i rola państwa - to temat przewodni Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbywa się w Lublinie. W dyskusji o nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej uczestniczyła on-line minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
05.10.2020

Premier: bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności regionu

Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności regionu, energia to filar bezpieczeństwa - podkreślał dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, podczas wspólnego oświadczenia liderów państw bałtyckich i szefowej KE Ursuli von der Leyen.
02.10.2020

Projekty PERN zapewniają bezpieczeństwo i mają uzasadnienie ekonomiczne

Jak duże projekty inwestycyjne, finansowane ze środków publicznych wpływają na odrabianie strat po pandemii i podtrzymywanie koniunktury gospodarczej, które strategiczne inwestycje są obecnie realizowane w naszym kraju – min. na te tematy rozmawiali dziś goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie dyskusji o inwestycjach publicznych. Uczestnikiem spotkania był Rafał Miland, wiceprezes PERN.
07.09.2020

Trzaskowski: rozmawiamy o przewiertach pod Wisłą, najważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji

Intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami tymczasowymi, by jak najszybciej zatrzymać zrzut ścieków do Wisły; równolegle są rozmowy ws. przewiertów pod Wisłą, czas jest ważny, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo inwestycji, dlatego nie poddamy się presji – podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
05.09.2020

PGNiG zapewni całkowite bezpieczeństwo gazowe Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jest bliskie zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa gazowego Polsce - poinformował w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
02.09.2020

Gepard zwiększy bezpieczeństwo ruchu statków w portach Szczecin i Świnoujście

Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu statków na torze wodnym Świnoujście-Szczecin oraz w basenach portowych obu portów. To za sprawą urządzenia trałowego zainstalowanego na pchaczu m/s Gepard.
02.09.2020

ARiMR dofinansuje inwestycje w bezpieczeństwo i zdrowie rybaków

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji mających polepszyć bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich
21.08.2020

Inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne i ekologię w porcie w Świnoujściu

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał 20 sierpnia br. decyzję o pozwoleniu na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w porcie w Świnoujściu. Zadanie realizowane jest przez ZMPSiŚ w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
21.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

W trosce o bezpieczeństwo. Forum Koszalin łączy siły z nadmorskimi kurortami

Poczucie bezpieczeństwa plażowiczów jest kluczem do udanego wypoczynku. O ich komfort co roku dbają setki ratowników. W akcję bezpiecznych wakacji włącza się Centrum Handlowe Forum Koszalin. Dzięki współpracy z MOSiR-em, WOPR na plażach w Mielnie, Sarbinowie, Gąskach, Unieściu, Mielenku, Chłopach oraz Łazach przez najbliższe 5 lat będzie patrolować nadmorskie tereny z nowych domków ratowniczych.
29.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

Drony wzmocnią bezpieczeństwo w porcie Szczecin-Świnoujście

Priorytetem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oprócz wzrostu przeładunków jest bezpieczeństwo. Niedawne kontrole Komisji Weryfikacyjnych powołanych przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i Komendanta Wojewódzkiego Policji potwierdziły bardzo wysoki poziom zaangażowania Oficerów Ochrony Obiektów Portowych i służb ochrony w zapewnienie bezpieczeństwa oraz prawidłowości procedur.
14.07.2020

Spider's Web: podmorskie połączenie światłowodowe poprawi nasze bezpieczeństwo?

Po dnie oceanów na całym świecie biegną tysiące kabli łączących najważniejsze ośrodki miejskie. Z jednej strony pozwalają na błyskawiczny transfer danych z jednej części globu na drugą, z drugiej - stały się przedmiotem rozgrywek geopolitycznych. Kabel łączący Polskę ze wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych moglibyśmy traktować jako element naszej cybersuwerenności. Z Tomaszem Dylikiem z Exatela, Dyrektorem Departamentu Utrzymania i Rozwoju Infrastruktury rozmawiał na ten temat Karol Kopańko z serwisu Spider's Web.
30.06.2020

NFZ: dodatkowe karetki będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad morzem

W sezonie wakacyjnym w miejscowościach nadmorskich, licznie odwiedzanych przez turystów, m.in. w Pobierowie, Darłowie i Międzyzdrojach, stacjonować będą dodatkowe ambulanse, by nieść pomoc mieszkańcom i przebywającym tam turystom - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
20.06.2020

Tematy rozmów Dudy z Trumpem: obronność, energetyka, handel i bezpieczeństwo telekomunikacyjne

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.
18.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Kwieciński: dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków i o to, żeby gaz był jak najtańszy

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, jak również o to, żeby gaz był jak najtańszy - mówił w czwartek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że Polska nie tylko importuje gaz, ale zaczyna też być jego eksporterem.
27.05.2020

Zmarł marynarz, który wypadł za burtę holownika. Historia jak do tego doszło pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na morzu

Holownik miał wkrótce opuścić miejsce, z którego często korzystał. Jeden członek załogi był na stacji dokującej, aby zwolnić linie. Miał na sobie pełny zestaw środków ochrony osobistej (PPE), w tym kamizelkę ratunkową z autopompą z osobistym nadajnikiem lokalizacyjnym (PLB) i zapinany pasek krokowy.
25.05.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

ZMPSiŚ stawia na ekologię i bezpieczeństwo energetyczne

W portach Szczecina i Świnoujścia trwają zaawansowane roboty nad rozbudową i modernizacją infrastruktury technicznej. W ramach inwestycji szczególny nacisk położono na ograniczenie szkodliwych emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz bezpieczeństwo energetyczne portów.
11.05.2020

PRS zachęca: zachowaj dystans i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i nnych

W związku z pandemią koronawirusa, która opanowała cały świat, zaleca się zachowanie najwyższego bezpieczeństwa. PRS apeluje do wszystkich: dbajmy o zdrowie swoje i bliskich! Obecnie każde nasze wyjście z domu, to podjęcie wysokiego ryzyka zachorowania oraz przyniesienia wirusa do domu. Jeśli już musisz wyjść, zachowaj wszelkie środki ostrożności - zachowaj odległość co najmniej 1,5 m od innych osób, wszelkie rzeczy chwytaj w jednorazowych rękawiczkach, a po powrocie do domu niezwłocznie umyj i zdezynfekuj ręce. Minimalizu
29.03.2020

Kurtyka: koronawirus może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE

Koronawirus i gospodarcze skutki nim wywołane mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE – ocenił w rozmowie z PAP minister klimatu Michał Kurtyka. KE musi zidentyfikować problem i zaproponować konkretne działania osłonowe – dodał.
28.03.2020

Rewers na rurociągu Przyjaźń poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

PERN zdecydował by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej Spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu.
28.02.2020

NATO i bezpieczeństwo energetyczne wśród tematów rozmowy Czaputowicza i Pompeo w Waszyngtonie

Wzmocnienie bezpieczeństwa przez rozbudowę zdolności odstraszania NATO i rozwój współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego były wśród tematów rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo w Waszyngtonie - poinformował MSZ
06.02.2020

Prezes PERN: w najbliższym roku spółka znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

W najbliższym roku PERN znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapowiedział prezes spółki Igor Wasilewski. PERN poinformował we wtorek o szczegółach realizowanego tam "Programu Megainwestycji", w tym rozbudowy pojemności magazynowych na ropę naftową i paliwa.
17.12.2019

Naimski dla BiznesAlert.pl: Polityka energetyczna musi zapewniać Polsce bezpieczeństwo

Jeśli się okaże, że poszczególne kraje członkowskie będą w stanie policzyć koszty transformacji energetycznej, to będzie sygnał do drugiej rundy dyskusji, nie tylko z udziałem Polski, ale wszystkich krajów członkowskich UE – mówi BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.12.2019

Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.09.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne

Polska wybrała taką drogę transformacji energetycznej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jak i realizację unijnej polityki klimatycznej – przekonywał w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.
04.09.2019

Krynica: Dywersyfikacja i konsolidacja poprawiają bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej

Dywersyfikacja kierunków dostaw i konsolidacja, ułatwiająca nowe inwestycje, to główne czynniki zapewniające wzrost bezpieczeństwa krajowej infrastruktury krytycznej - oceniali we wtorek uczestnicy dyskusji na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
04.09.2019

Dworczyk: Wśród tematów rozmów z prezydentem USA m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Kwestie bezpieczeństwa, nie tylko militarnego ale i gospodarczego, w tym energetycznego, będą wśród tematów rozmów podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Trumpem 2 września.
26.08.2019

„Wiedomosti”: Rosja traktuje bezpieczeństwo jądrowe jak sprawę wewnętrzną

Władze Rosji próbują prezentować bezpieczeństwo jądrowe jako sprawę wewnętrzną; niechęć do udostępnienia informacji o wypadku pod Siewierodwińskiem i jego skutkach budzi podejrzenia, że Rosja coś ukrywa - ocenia w środę dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
21.08.2019

Ambasador USA Mosbacher: Chcemy zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Chcemy zabezpieczyć, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce - powiedziała w środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas podpisania przez Gaz-System i Solar Turbines z USA kontraktu w ramach programu Baltic Pipe.
14.08.2019

Wiceszef MSZ Iranu: Zapewnimy bezpieczeństwo żeglugi w cieśninie Ormuz

Iran zapewni bezpieczeństwo żeglugi w cieśnienie Ormuz - kluczowym szlaku transportu ropy naftowej - powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Aragczi podczas wizyty w Paryżu.
24.07.2019

Obajtek: Na początku lipca wniosek do KE ws. fuzji Lotosu z Orlenem, ich połączenie to też bezpieczeństwo państwa

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział we wtorek w Gdańsku, że wniosek do Komisji Europejskiej ws. połączenia Grupy Lotos i PKN Orlen zostanie złożony w pierwszych dniach lipca. Podkreślił, że fuzja obu spółek to nie tylko sprawa biznesowa, ale także bezpieczeństwa państwa.
25.06.2019

PRS potwierdził bezpieczeństwo informacji w ARiMR

PRS przyznał certyfikat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie stworzenia odpowiednich warunków ochrony informacji. Instytucje i firmy starające się o to poświadczenie muszą spełnić szereg warunków. Wdrożenie właściwych rozwiązań wymaga bardzo dużego zaangażowania i wielu miesięcy ciężkiej pracy.
22.06.2019

Przede wszystkim bezpieczeństwo w portach morskich i na lotniskach

Eryk Biskupski ze spółki Brigade Electronics, światowego lidera w dziedzinie technologii bezpieczeństwa pojazdów, wyjaśnia, dlaczego nacisk na bezpieczeństwo w ruchliwych portach morskich i na lotniskach pomaga ratować życie.
23.05.2019

Wśród tematów spotkania Trumpa z prezydentem Dudą bezpieczeństwo i energia

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki będą głównymi tematami planowanego na 12 czerwca spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu – poinformował Biały Dom w oświadczeniu wydanym w środę.
16.05.2019

Konferencja: Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim

W piątek 22 marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie to jest inicjatywą Anny Fotygi Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

W jaki sposób systemy zainstalowane w pojazdach pomagają kierowcom ciężarówek zachować bezpieczeństwo

Eryk Biskupski ze spółki Brigade Electronics wyjaśnia, w jaki sposób systemy bezpieczeństwa pomagają kierowcom samochodów ciężarowych zachować własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
04.03.2019

„NYT”: Skroplony gaz ziemny z USA może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Skroplony gaz ziemny (LNG) ze Stanów Zjednoczonych może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne; na jego eksport do Polski, ze względów politycznych i gospodarczych, nalega administracja prezydenta Donalda Trumpa - pisze we wtorek "New York Times".
27.02.2019

Poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w tzw. Węźle Oświęcimskim

Ruszyły prace związane z inwestycjami przeciwpowodziowymi w tzw. Węźle Oświęcimskim – poinformowały władze gminy Oświęcim. Inwestycje realizuje przedsiębiorstwo Wody Polskie. Dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo powodziowe m.in. w rejonie Muzeum Auschwitz.
26.02.2019

Portugalia,Hiszpania/Media: Waszyngton podkreśla, że gazociąg Nord Stream 2 osłabia bezpieczeństwo geostrategiczne

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie jeszcze bardziej przybliża Polskę do USA, ale zacieśnienie tych relacji może zdystansować Warszawę od Unii Europejskiej - wskazują w środę media w Portugalii i Hiszpanii.
13.02.2019

Prezydent do ambasadorów państw Trójmorza: Robiąc razem interesy, możemy budować bezpieczeństwo

Rozwijając więzi gospodarcze i robiąc razem interesy, możemy budować infrastrukturę bezpieczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami państw Inicjatywy Trójmorza oraz ambasadorami USA akredytowanymi w krajach Trójmorza.
12.02.2019

Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne

Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.
29.01.2019

Rząd przyjął projekt ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne

Stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, to cel projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, który we wtorek przyjął rząd - poinformowało CIR.
29.01.2019

Rząd we wtorek o projekcie ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne

Stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, to cel projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Projektem tym we wtorek ma się zająć rząd.
28.01.2019

Menezes: Większa dywersyfikacja źródeł energii – większe bezpieczeństwo narodowe

Im większa jest dywersyfikacja źródeł energii, tym większe jest bezpieczeństwo narodowe - powiedział w środę podsekretarz w departamencie energii USA Mark Menezes podczas uroczystości z okazji zawarcia długoterminowej umowy na dostawy do Polski gazu skroplonego LNG.
20.12.2018

Sullivan: Bezpieczeństwo energetyczne jest silnie związane z bezpieczeństwem narodowym

Bezpieczeństwo energetyczne jest silnie związane z bezpieczeństwem narodowym. By kraj był bezpieczny, musi mieć bezpieczeństwo energetyczne, a to wymaga zdywersyfikowania źródeł - powiedział w środę w Warszawie zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan.
20.12.2018

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa - bezpieczeństwo portów i offshore

Już 24 stycznia 2019 w Warszawie odbędzie się czwarte Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2019, na którym będzie mowa nie tylko o okrętach dla Marynarki Wojennej RP, ale także o zapewnieniu bezpieczeństwa kluczowej z punktu widzenia gospodarczego infrastruktury nadmorskiej i offshore.
19.12.2018

KE: Baltic Pipe zwiększy bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w regionie

Baltic Pipe przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji dostaw gazu oraz budowy zintegrowanego, konkurencyjnego rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka KE.
01.12.2018

Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Muzeum Auschwitz. Ogłoszono przetargi

Wody Polskie ogłosiły przetargi, które mają wyłonić wykonawców inwestycji w tzw. Węźle Oświęcimskim. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w rejonie, m.in. w Muzeum Auschwitz. Wartość inwestycji to 80,5 mln zł - podały w środę Wody Polskie.
15.11.2018

Kwieciński: Umowa na dostawy gazu z USA zwiększa nasze bezpieczeństwo i siłę negocjacyjną

Długoterminowa umowa na dostawy gazu z USA zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne i siłę negocjacyjną - powiedział PAP szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że stałe dostawy dają też większą stabilność cen w kraju.
08.11.2018

Pomorska Strefa Ekonomiczna wzmacnia bezpieczeństwo firm

Zminimalizowanie ryzyk w biznesie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa firmom i ich pracownikom korzystającym z przestrzeni strefy ekonomicznej – zakłada analiza ryzyka, jaką PZU Lab wykona dla parków naukowo-technologicznych w Gdyni i Gdańsku. Dzisiaj prezesi obu firm podpisali w tej sprawie umowę.
27.10.2018

Szef ukraińskiej dyplomacji: Powinniśmy pracować nad tymi projektami, które wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Europy, a nie pomniejszają je

W dyskusji z Ukrainą nt. miejsc pamięci oraz poszukiwań i ekshumacji potrzebna jest dobra wola obu stron; okazaliśmy tę dobrą wolę - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem.
23.10.2018

Naimski: Węgiel to bezpieczeństwo energetyczne Polski na długie lata

Węgiel, dostarczanie energii opartej na własnym surowcu, to bezpieczeństwo państwa w długim terminie, tak będzie przynajmniej przez 30 lat – podkreślił w czwartek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
18.10.2018

Ustawa e-akta ma ograniczyć obowiązki przedsiębiorców i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika – przewiduje ustawa e-acta, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
04.10.2018

Szijjarto: Bezpieczeństwo energetyczne kwestią suwerenności dla Węgier

Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Węgier kwestią suwerenności narodowej – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji energetycznej w Moskwie.
03.10.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.