• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Partnerzy portalu

Fot. Austal

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.

Od poniedziałku do środy Melbourne jest gospodarzem specjalnego szczytu przypadającego w 50. rocznicę partnerstwa Australii ze Stowarzyszeniem Krajów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Członkami tej polityczno-gospodarczej organizacji są: Kambodża, Indonezja, Laos, Singapur, Malezja, Tajlandia, Filipiny, Wietnam, Brunei i Birma.

"Stajemy w obliczy destabilizujących, prowokacyjnych i siłowych działań, w tym niebezpiecznego zachowania na morzu i w powietrzu, oraz militaryzacji spornych obszarów" – powiedziała Wong na otwarciu forum poświęconego współpracy morskiej, wskazując - jak ocenia cytujący ją Reuters - w zawoalowany sposób na Chiny.

"To, co dzieje się na Morzu Południowochińskim, w Cieśninie Tajwańskiej, w subregionie Mekongu, na całym Indo-Pacyfiku, ma wpływ na nas wszystkich" – podkreśliła Wong. Ogłosiła m.in., że Canberra zainwestuje 64 mln dolarów australijskich w ciągu następnych czterech lat, aby "wzmocnić partnerstwo morskie Australii z Azją Południowo-Wschodnią".

Wong nie sprecyzowała, do których krajów trafią środki, ale "z zadowoleniem przyjęła wysiłki" Indonezji, Malezji, Wietnamu i Filipin zmierzające do "wytyczenia granic morskich".

Chiny roszczą sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, przez które biegnie trasa dla handlu morskiego o wartości ponad 3 bln dolarów rocznie. Ich roszczenia kolidują z granicami morskimi kilku członków ASEAN.

Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze stwierdził w 2016 r., że roszczenia Pekinu nie mają podstawy prawnej.

Inni członkowie ASEAN ostrzegli jednak, że Chiny odgrywają rolę we wzroście gospodarczym regionu i że nie zamierzają dać się wciągnąć w konflikt między Pekinem a Waszyngtonem.

"Jeśli (USA) mają problemy z Chinami, nie powinni narzucać ich nam" – powiedział premier Malezji Anwar Ibrahim. "Nie mamy problemu z Chinami. Sinofobia jest na Zachodzie" – dodał.

W szczycie biorą udział premier Australii Anthony Albanese, a także przywódcy wszystkich państw członkowskich ASEAN z wyjątkiem Birmy, która została pozbawiona prawa wysyłania przedstawiciela po wojskowym zamachu stanu w 2021 roku. 

krp/ akl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.