• <
mewo_2022

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa

gm

12.07.2022 09:54 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa

Partnerzy portalu

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa - GospodarkaMorska.pl

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego.

We wtorek Rada Ministrów ma zająć się projektem ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.
Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd planuje w III kwartale br. przyjąć opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) projekt.

Zgodnie z opublikowanymi założeniami projektowana ustawa przewiduje przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

Projekt przewiduje również zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.

Ustawa ma też wprowadzić definicję bezpieczeństwa gazowego państwa (wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego), obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.

Usunięto także obecnie obowiązujące wyłączenie z obowiązku koncesyjnego obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 tys. euro.

Wyjaśniono, że ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania rynku gazu ziemnego. Obecnie funkcjonujące wyłączenie w tym zakresie, tj. brak konieczności uzyskania koncesji na obrót paliwami gazowymi, stanowi duże zagrożenie pozostawienia części obrotu poza kontrolą organu regulacji - dodano.

MKiŚ projekt ustawy uzasadnia wyjątkową sytuacją na światowych rynkach surowców energetycznych wywołaną agresją Rosji na Ukrainę oraz bezprecedensowymi wzrostami cen gazu ziemnego spowodowanymi monopolistycznymi działaniami Gazpromu. Według resortu rodzi to konieczność wprowadzenia do krajowego porządku prawnego szczególnych instrumentów prawnych, które zapewnią możliwość sprawnego reagowania w czasie rzeczywistym na dalsze pogorszenie sytuacji na rynku gazu ziemnego oraz niwelowanie negatywnych skutków postępującego kryzysu gospodarczego.

Fot. Depositphotos



Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.