• <
mewo_2022

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

gm

07.07.2022 10:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

Partnerzy portalu

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. W nowelizacji wprowadzono dwie poprawki.

Jak przekazało biuro legislacyjne, wprowadzone poprawki mają charakter doprecyzujący.

Ustawa wprowadza system certyfikacji odpowiednich wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem. Przepisy regulują zakres wymagań koniecznych do otrzymania odpowiednich certyfikatów.

Zgodnie z ustawą morską farma wiatrowa oraz zespół urządzeń służący do wyprowadzania mocy będą musiały uzyskać certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań. Certyfikat zgodności projektowej ma być wydawany przed rozpoczęciem budowy, certyfikat dopuszczenia do eksploatacji - po zakończeniu budowy, a w fazie działania certyfikat bezpieczeństwa eksploatacji odnawiany raz na pięć lat.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.