• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

pc

30.09.2019 22:17 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie
Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie - GospodarkaMorska.pl

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Gotowość do najwyższych poświęceń dla ojczyzny, wzorowa obywatelska postawa i zdobywanie wiedzy służącej dobru wspólnemu zarówno w czasie wojny jak i w czasie pokoju to ideały, które pozostają wciąż aktualne i żywe. Dziękuję wszystkim, dzięki którym te cele są dziś niezmiennie i z dobrym skutkiem realizowane” – napisał prezydent w liście odczytanym przez przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komandora Jarosława Wypijewskiego.

Prezydent podkreślił, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych jest "dumny z tego, że polscy żołnierze są tak dobrze przygotowani do pełnienia swoich obowiązków".

Zaznaczył, że przekonuje się o tym "wizytując jednostki Wojska Polskiego w kraju i polskie kontyngenty wojskowe za granicą, a także rozmawiając z przedstawicielami państw, z którymi współpracujemy w dziedzinie obronności". Ocenił, że jest to w ogromnej mierze "zasługa wykładowców i kadry uczelni wojskowych". "To dzięki Państwa pracy możemy dziś czuć się bezpiecznie i być wiarygodnym sojusznikiem dla naszych partnerów w NATO" – zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, "od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie".

"Tak potrzebne obecnie programy modernizacyjne i innowacyjne rozwiązania w zakresie obronności, w przemyśle zbrojeniowym, ale także w całej gospodarce czy w różnych dziedzinach nauki winny się rodzić właśnie tutaj - w murach Akademii" - napisał prezydent. Aby tak było - dodał - "konieczne jest wzmocnienie współpracy uczelni wojskowych z instytucjami publicznymi, podmiotami gospodarczymi, organizacjami pozarządowymi". Prezydent zapewnił o swojej przychylności dla tych działań.

Specjalny list skierował do uczestników poniedziałkowej uroczystości także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Znakomita, doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna Akademii, szeroka oferta programowa, bogata infrastruktura, szkoleniowa oraz współpraca w ramach różnych projektów międzynarodowych zapewnia zdobycie gruntownego wykształcenia w dziedzinach niezbędnych naszym marynarzom w mundurach"- napisał szef MON. List w imieniu ministra odczytał wiceszef MON Tomasz Zdzikot.

Jak poinformował PAP prorektor ds. kształcenia AMW kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, w Akademii studiuje na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich łącznie ok. 3 tys. studentów, z tego ok. 300 to polscy studenci wojskowi. Na uczelni pobiera też naukę 150 wojskowych studentów zagranicznych. Uczelnia prowadzi 14 kierunków studiów I i II stopnia, w tym pięć wojskowych.

W drugiej części poniedziałkowych uroczystości oficjalnie otwarto nową kryta pływalnię - kolejny obiekt istniejącego od 2016 roku kompleksu sportowego AMW.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.