• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

17.02.2023 09:20 Źródło: MARCOM
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

Partnerzy portalu

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury - GospodarkaMorska.pl
MARCOM

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił 15 lutego utworzenie w Kwaterze Głównej Sojuszu centrum koordynacyjnego odpowiedzialnego za ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.

Na czele centrum ma stanąć niemiecki wojskowy, gen. por. Hans-Werner Wiermann, w przeszłości dyrektor generalny Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli (Director General of the International Military Staff, DGIMS). Kierowana przez niego instytucja ma ułatwić zaangażowanie przemysłu i zbliży do siebie przedstawicieli struktur wojskowych oraz przedstawicielstw cywilnych przedsiębiorstw. Według planowanych założeń centrum będzie również dzielić się najlepszymi praktykami, wykorzystywać innowacyjne technologie i zwiększać bezpieczeństwo sojuszniczej infrastruktury podwodnej.

- Jestem zachwycony, że mogę objąć przewodnictwo nad Komórką Ochrony Krytycznej Infrastruktury Podwodnej (Critical Undersea Infrastructure Protection Cell). Umożliwi to lepszą koordynację pomiędzy kluczowymi wojskowymi i cywilnymi interesariuszami oraz z przemysłem, w kwestii, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Dziękuję sekretarzowi generalnemu Stoltenbergowi za jego zaufanie - powiedział Hans-Werner Wiermann.

Uszkodzenie gazociągu Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku (wciąż nie ustalono winnych tego zdarzenia, aczkolwiek wskazuje się na sabotaż) zwróciło uwagę na wrażliwość podwodnych rurociągów energetycznych i kabli komunikacyjnych. Dotyczy to również rozwijanych morskich farm wiatrowych, których ochrona stanie istotnym zadaniem sił morskich. W odpowiedzi na te wyzwania członkowie NATO znacznie zwiększyli swoją obecność wojskową wokół kluczowej infrastruktury, w tym za pomocą okrętów i samolotów. W styczniu NATO i UE powołały także w tym celu wspólną grupę zadaniową, odpowiadającą za koordynowanie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.