pc
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie jeszcze bardziej przybliża Polskę do USA, ale zacieśnienie tych relacji może zdystansować Warszawę od Unii Europejskiej - wskazują w środę media w Portugalii i Hiszpanii.
Komentatorzy z Półwyspu Iberyjskiego odnotowują negatywne stanowisko Iranu wobec rozpoczętej w środę konferencji oraz oczekiwanie MSZ w Teheranie, aby "Polska zaprzestała współpracy ze Stanami Zjednoczonymi".
W ocenie lizbońskiego "Diario de Noticias" kontestowana przez Iran konferencja spotkała się ze "stosunkowo dużym zainteresowaniem", a udział bierze w niej ponad 60 państw świata. Gazeta uważa, że wydarzenie to stawia Warszawę pomiędzy USA a UE.
"Polsce grozi większe odosobnienie w Europie w związku z popieraniem linii Waszyngtonu w kwestii zerwania przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem. (...) Mimo to Warszawa, szukająca bliższych relacji z USA w obawie przed Rosją, wciąż jeszcze popiera obowiązywanie tej umowy z 2015 r." - przypomniał "Diario de Noticias".
Także hiszpańskie media odnotowują dużą aktywność Warszawy w zacieśnieniu relacji z USA. Przypominają też o niemal pewnym już zakupie przez Polskę nowego amerykańskiego systemu rakietowego.
Madrycki "El Confidencial", pisząc w środę o "powrocie Stanów Zjednoczonych do Europy Środkowej", wskazuje, że USA używają "zbuntowanych członków UE, takich jak Polska, Węgry i Słowacja", przeciwko interesom Chin i Rosji w tym regionie. Dziennik odnotowuje, że kraje byłego obozu socjalistycznego znalazły się na trasie podróży amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo po Starym Kontynencie.
Hiszpański dziennik przypomina o ostatnich aferach związanych z firmą telekomunikacyjną Huawei, odnotowując, że chiński gigant wciąż nosi się z zamiarem zbudowania centrum logistycznego na Węgrzech. Wskazał zastrzeżenia władz USA wobec chińskich technologii.
Z kolei dziennik "ABC" uważa, że wraz z konferencją w Warszawie należy spodziewać się nie tylko zacieśnienia współpracy militarnej między Polską i USA, ale również zaostrzenia ich stanowiska wobec budowy Nord Stream 2. Zwracają też uwagę na nieufność władz USA wobec postawy Niemiec w sprawie tego gazociągu.
"Niedawna niemiecka deklaracja o zamiarze Berlina budowania infrastruktury do odbioru amerykańskiego gazu jest dla USA niewystarczająca. Waszyngton podkreśla, że gazociąg Nord Stream 2 osłabia bezpieczeństwo geostrategiczne" - pisze "ABC".
Gazeta odnotowuje stosunkowo słabą frekwencję na konferencji bliskowschodniej. Wskazuje, że pomimo stosunkowo licznej obecności zagranicznych uczestników w Warszawie “jedynym politykiem wysokiej rangi będzie izraelski premier Benjamin Netanjahu”.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore
Co z tą „Orką”? Poselska interpelacja prezentuje wątpliwości wokół transparentności wyboru oferenta
Czarter na podróż – przewóz ładunku do portu przeznaczenia
Zmiany w Zarządzie Energi S.A. Magdalena Kamińska będzie pełnić obowiązki prezesa
MSC przerejestruje statki pod indyjską flagę
Konosament – „Bailment” – jako tajna broń systemu common law
Gospodarka morska ważnym tematem w programach największych partii politycznych