• <
gryfia_70lat

[WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód

18.06.2022 10:35
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie [WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód

Partnerzy portalu

[WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód - GospodarkaMorska.pl
Fot. Defence of Ukraine/Twitter

Ukraina poinformowała, że jej siły uderzyły w piątek w rosyjski holownik na Morzu Czarnym dwoma pociskami Harpoon, co jest pierwszym przypadkiem uderzenia w rosyjską jednostkę przy użyciu broni przeciwokrętowej dostarczonej przez Zachód.

Holownik, nazwany przez gubernatora obwodu odeskiego Vasiliy Bekh, transportował żołnierzy, broń i amunicję na okupowaną przez Rosję wyspę Węży na Morzu Czarnym - podała ukraińska marynarka wojenna.

Ministerstwo Obrony Rosji nie odpowiedziało na pisemną prośbę o komentarz.

Ukraińskie wojsko opublikowało w aplikacji Telegram nagranie wideo, na którym widać, jak dwa pociski Harpoon uderzają w statek. Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować tego materiału.

- Podczas wojny na pełną skalę na Morzu Czarnym dwukrotnie użyto (pocisków przeciwokrętowych), najpierw (ukraińskiej produkcji) Neptun, a dziś, 17 czerwca, Harpoon. Oba użycia zakończyły się sukcesem. Jednocześnie obrona przeciwlotnicza rosyjskich okrętów okazała się całkowicie nieskuteczna - poinformowało Kierownictwo Łączności Strategicznej Sił Zbrojnych.

Rakiety Harpoon należą do zestawu zagranicznej broni, którą zachodni sojusznicy wysłali na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć inwazję Rosji z 24 lutego.

Ukraiński minister obrony powiedział w zeszłym miesiącu, że kraj zaczął otrzymywać pociski Harpoon z Danii - które, jak stwierdził, są wynikiem współpracy kilku krajów.

Pociski przeciwokrętowe Harpoon wykorzystują aktywne naprowadzanie radarowe i lecą tuż nad wodą, aby ominąć obronę. Może być wystrzeliwany z okrętów, łodzi podwodnych, samolotów lub baterii nadbrzeżnych.

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy poinformowało, że na pokładzie rosyjskiego holownika znajdował się system antyrakietowy TOR.

Rosyjska Flota Czarnomorska dominuje na Morzu Czarnym, a Moskwa wykorzystała swoją przewagę na tych wodach do nałożenia blokady na ukraińskie porty, co utrudnia eksport zboża.

Wyspa Wężowa leży około 140 km na południe od Odessy, głównego ukraińskiego portu eksportującego zboże przez Morze Czarne. Wody wzdłuż linii brzegowej są obecnie silnie zaminowane.

ONZ stara się znaleźć sposób na wydostanie eksportu, ale same prace rozminowywania mogą zająć miesiące.


Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.