• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Thales testuje możliwości autonomicznych systemów przeciwminowych

16.06.2023 14:37 Źródło: Thales
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Thales testuje możliwości autonomicznych systemów przeciwminowych

Partnerzy portalu

Thales

Partner konsorcjum PGZ-Miecznik realizuje zlecenie dla Royal Navy w zakresie rozwoju zdolności do zwalczania min z użyciem bezzałogowych, autonomicznych jednostek nawodnych. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło, że próby zostały przeprowadzone w grudniu 2022 roku z udziałem przez zespołu Zespołu ds. testów morskich systemów autonomicznych Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy Maritime Autonomous System Trials Team, MASTT), wspierany przez firmę Thales.

Program ma zapewniać wiodące możliwości w zakresie morskiej wojny minowej. Dostarczenie bezzałogowych platform przeciwminowych pozwoli Royal Navy na kontynuowanie kluczowej roli, jaką jest utrzymywanie otwartych szlaków żeglugowych bez obecności marynarzy lub platform załogowych w obszarze zagrożenia. Obserwatorami i zatwierdzającymi testy w zatoce Weymouth byli przedstawiciele brytyjskiego Urzędu Marynarki Wojennej i Grupy Technologicznej (NATG) oraz zespołu ds. zdolności polowania na miny z Ministerstwa Obrony.

Testowa jednostka wyposażona w kombinację czujników, w tym radar, system wykrywanie światła LIDAR oraz kamery elektrooptyczne i działające na podczerwień, stale przekazywała dane o swojej pozycji do centrum dowodzenia i kontroli za pośrednictwem bezpiecznej sieci komunikacyjnej. Połączenie to umożliwiło oprogramowaniu dowodzenia i kontroli śledzenie danych wejściowych z czujników w jeden spójny obraz taktyczny przy użyciu oprogramowania do zarządzania misjami Thales MCube. Umożliwiało to również wykrywanie i śledzenie innych statków oraz podejmowanie odpowiednich działań, w tym zdalnie sterowanych manewrów omijania.

- Jako pierwsze w swoim rodzaju, testy te stanowią kamień milowy na drodze do certyfikacji autonomicznych systemów morskich do użytku operacyjnego. Stanowią one jeden z pierwszych ważnych kroków w zdobywaniu zaufania do statków bez załogi w złożonym programie. Próba jest krytycznym krokiem w kierunku autonomicznego polowania na miny - powiedział dyrektor generalny i prezes Thales UK. Alex Cresswell.

- Mamy długą tradycję wspierania Royal Navy i Marine nationale w działaniach przeciwminowych, okrętach nawodnych i operacjach podwodnych. Jesteśmy dumni, że możemy z nimi współpracować, aby wprowadzić te przełomowe autonomiczne systemy do służby operacyjnej - Gwendoline Blandin-Roger, dyrektor zarządzający ds. systemów podwodnych w Thales.

W trakcie eksploatacji bezzałogowe łodzie będą zdolne do działania na brytyjskich wodach oraz akwenach w innych miejscach na świecie w celu polowania na miny w strefach zagrożenia lub zabezpieczania morskich linii komunikacyjnych, wykazując jednocześnie wysoki poziom niezawodności, autonomii i cyberbezpieczeństwa. Mogą być wtedy rozmieszczane i obsługiwane z okrętów i baz lądowych.

Do badań są wykorzystywane jednostki nawodne RNMB Apollo, dostarczone Royal Navy i Marine nationale w grudniu 2021 roku w ramach wspólnego, brytyjsko-francuskiego programu morskich środków przeciwminowych, który zapewni obu flotom autonomiczne możliwości zwalczania zagrożeń minowych.

Wykorzystanie bezzałogowych systemów minowych jest skutecznie wykorzystywane także w morskich rodzajach sił zbrojnych innych państw, w tym Polsce. Wyposażenie w postaci pojazdów AUV i UUV znajduje się na stanie nowoczesnych niszczycieli min proj. 258, które wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a w przyszłości zostaną dostarczone także do 12. Dywizjonu Trałowców.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.