• <
mewo_2022

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

17.12.2022 20:08
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej   - GospodarkaMorska.pl
Ørsted

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.

Duński deweloper Ørsted poinformował, że lokalne władze Skanii dały zielone światło dla projektu morskiej farmy wiatrowej, która wyprodukuje pierwszą energię już w 2029 roku. 

W swoim oświadczeniu skierowanym do rządu władze hrabstwa twierdzą, że projekt powinien zostać zatwierdzony. Ocena oddziaływania na środowisko zyskała akceptację, co stanowi ważny kamień milowy w pracach Ørsted nad zapewnieniem, że zielona energia elektryczna dla Szwecji może być tworzona z poszanowaniem środowiska. Skania pozostawiła kwestię poglądów szwedzkich sił zbrojnych na sprawę do rozstrzygnięcia przez rząd. Duński inwestor podkreśla, że zależy mu na tym, aby morska energetyka wiatrowa mogła współistnieć ze szwedzkimi siłami zbrojnymi. Projekt może być dostosowany do potrzeb i interesów sił zbrojnych.

- Jest to ważna zapowiedź zwiększenia produkcji energii elektrycznej w południowej Szwecji. Teraz mamy nadzieję, że rząd szybko podejmie decyzję o zezwoleniu, abyśmy mogli rozpocząć budowę i eksploatację w 2029 roku - mówi Jesper Kühn Olesen, odpowiedzialny w Ørsted za rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji.

Morska farma wiatrowa Skåne, planowana na południu Skanii, będzie kosztować Duńczyków w sumie 25-50 mld SEK . 

- Poprzez znaczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej w Skanii chcemy przyczynić się do transformacji klimatycznej, pomóc w obniżeniu cen energii elektrycznej i umożliwić realizację dużych inwestycji przemysłowych planowanych w południowej Szwecji - mówi Jesper Kühn Olesen.

- Zależy nam na tym, aby morska energetyka wiatrowa mogła współistnieć ze szwedzkimi siłami zbrojnymi. Z tego powodu jesteśmy otwarci na dostosowanie naszego projektu do potrzeb i interesów sił zbrojnych. Warunkowe licencjonowanie może być tutaj rozwiązaniem - chcielibyśmy, aby przemysł i obrona współpracowały przy określaniu i dostarczaniu potrzebnych rozwiązań technicznych - mówi Jesper Kühn Olesen.

Morska farma wiatrowa planowana jest 22 km na południe od Ystad i Trelleborg w Skanii. Projekty wiatrowe w południowej części Szwecji mogą zapewnić prognozowanie niedobory energii na południu kraju. W ostatnim czasie widać otwarcie kraju na projektu offshore wind. Na energię z wiatraków liczy w szczególnie przemysł, który boryka się z wysokimi cenami energii. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.