• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Już jutro niszczyciel Caio Duilio wejdzie ponownie do Gdyni

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Już jutro niszczyciel Caio Duilio wejdzie ponownie do Gdyni

Partnerzy portalu

Marina Militare

Wykonujący półroczną misję na polskich wodach terytorialnych okręt włoskiej marynarki wojennej (Marina Militare) ponownie wejdzie do Portu Wojennego Gdynia po wielodniowym pobycie w morzu.

Jednostka regularnie wychodzi na morskie patrole wzdłuż polskich wód terytorialnych. Co jakiś czas wchodzi do portów celem odpoczynku załogi oraz uzupełnienia zapasów. Na początku czerwca, wraz z francuskim zbiornikowcem FS Somme weszła do Portu Wojennego Świnoujście, a po krótkim pobycie ponownie udała się w morze. Można się więc spodziewać, że przez najbliższe kilka miesięcy takie wizyty staną się regułą w polskich portach.

Niszczyciel rakietowy typu Orizzonte Caio Duilio (D554) pełni rolę kontyngentu oddelegowanego do obrony polskiego wybrzeża na podstawie umowy zawartej 17 maja podczas wizyty ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Rzymie. Okręt przybył do Polski trzy dni później, 20 maja, stacjonując pierwotnie w Porcie Wojennym Gdynia. Z racji na to, że jest to jednostka przeznaczona przede wszystkim do zwalczania zagrożeń powietrznych, jego głównym zadaniem jest pełnienie funkcji jako mobilna obrona przeciwlotnicza, wzmacniając w tym względzie możliwości polskich sił zbrojnych. O samym okręcie i jego wyposażeniu można przeczytać w dedykowanym mu artykule.

Obecność włoskiego, silnie uzbrojonego okrętu dowodzi znaczenia współpracy międzynarodowej w ramach NATO. To także pierwsza misja tego rodzaju na polskich wodach. Przypomina o znaczeniu inwestowania w morski rodzaj sił zbrojnych, a także zdolności okrętów do prowadzenia działań z dala od macierzystego portu. Już pojedynczy niszczyciel należący do Marina Militare stanowi znaczne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Polski, której stan jest przedmiotem wielu kontrowersji. Wybrzeże jest chronione przez m.in. dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry, a także dwa dywizjony przeciwlotnicze. Stąd przy okazji podnoszonego co jakiś czas tematu sensowności inwestycji w wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" obrońcy wskazują na możliwości obronne zapewniane przez sojuszniczy okręt.

Oprócz pełnienia zadań statutowych, oficerowie ITS Caio Duilio spotykali się z kadrą dowódczą jednostek polskiej Marynarki Wojennej, zapoznając się z ich działalnością oraz omawiając współpracę. Obecność włoskiego niszczyciela to okazja do wymiany doświadczeń, rozwijania zdolności działania w wielonarodowym zespole, a także polepszania relacji sojuszniczych.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.