Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
Jednym z najbardziej doświadczonych regionów kraju, jak podała peruwiańska obrona cywilna, jest Arequipa. Potwierdzono tam zgony 15 osób. Ponadto w regionie jest poszukiwanych co najmniej 20 osób. W akcji ratowniczej bierze udział wojsko.
Większość poszkodowanych w kataklizmie to ofiary lawin błota, które zniszczyły tysiące budynków. W wielu miejscowościach na południu kraju nie działa sieć wodociągowa.
Padające od weekendu w Peru intensywne deszcze doprowadziły do wylania kilku dużych rzek, m.in. Lima, Ica, Arequipa, Tacna i Apurimac.
Ulewy wyrządziły też poważne szkody w sąsiedniej Boliwii, gdzie do wtorku rano ewakuowano w związku z powodziami kilkadziesiąt tysięcy osób.
W tym regionie Ameryki Południowej regularnie dochodzi do powodzi, co jest spowodowane sytuacją geograficzną, a także klimatyczną. W ciągu ostatnich kilku lat ulewy i wystąpienia wód przybierają ogromne rozmiary. Do jednych z największych katastrof tego typu należała powódź w 2017 roku, która nawiedziła Peru i sąsiedni Ekwador. W wyniku powodzi i lawin błotnych zginęło 101 osób, a blisko 100 tysięcy straciło swoje domy.
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin