• <
BOTA_2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

gm

06.02.2023 14:04 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Partnerzy portalu

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot - GospodarkaMorska.pl
FMV

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.

Według sił zbrojnych operacja nie jest ćwiczeniem, ale rzeczywistym, niezapowiedzianym przegrupowaniem. Jednocześnie, jak zapewniono, nie jest to podyktowane zmianą obrazu zagrożenia.

Rząd Szwecji zdecydował o zakupie systemu Patriot w USA w 2018 roku. Zamówienie otrzymano w 2021 roku. Od tego czasu odbywały się szkolenia, a sprzęt był wykorzystywany na terenach wojskowych. System przynależy do pułku obrony powietrznej Lv 6 w Halmstad na południu kraju. Te działania wpisują się w rosnącą świadomość władz i społeczeństwa o potrzebie zwiększenia zdolności obronnych państwa, szczególnie w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Przykładem tych działań jest choćby akces do NATO, przez który Szwecja zerwała z sięgającą XIX wieku zasadą neutralności.

Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon.  

Dziękujemy za wysłane grafiki.