• <

Wynik wyszukiwania - "Goeteborg" - Wiadomości

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Orkan Ashia paraliżuje transport promowy w Szwecji

Orkan Ashia, który w poniedziałek dotarł nad Skandynawię, przyniósł nagłe ocieplenie i intensywne opady deszczu, paraliżując transport. W stolicy Norwegii Oslo odwołano loty z głównego lotniska, w Szwecji - połączenia promowe na Gotlandię.
22.01.2024

Uszkodzono podmorski kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Uszkodzony został podwodny kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią; nie jesteśmy w stanie ocenić, co było przyczyną awarii - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin.
17.10.2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
06.02.2023

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: to nie przypadek

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
27.09.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Płonący od tygodnia u wybrzeży Szwecji statek zostanie odholowany do portu

Palący się od niemal tygodnia w cieśninie Kattegat statek handlowy zostanie odholowany do portu w Goeteborgu - poinformowała szwedzka straż przybrzeżna Kustbevakningen. Operacja ma pomóc w ostatecznym ugaszeniu pożaru.
10.12.2021

W pobliżu Goeteborga płonie statek, na pokładzie 17 marynarzy

W cieśninie Kattegat w pobliżu Goeteborga płonie statek, na pokładzie którego znajduje się 17 marynarzy. Trwa akcja gaśnicza, planowana jest ewakuacja - podało w sobotę centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.
04.12.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

Stocznia Nauta zwodowała statek rybacki dla Duńczyków [FOTO, WIDEO]

20 grudnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdańsku odbyło się wodowanie statku rybackiego zbudowanego na zlecenie duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS. Jednostka m/v Tor-ön jest ostatnią, którą zbudowano w gdańskim Zakładzie Nauty.
21.12.2019

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem z tytułem „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020”

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem zdobyły tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020" za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w UE. Obok nich wyróżniono w tym roku szwedzki obszar metropolitarny Goeteborga i hiszpański region Nawarry.
27.06.2019

Port Gdańsk odwiedził najstarszy statek pasażerski na świecie

Najstarszy statek pasażerski na świecie w Gdańsku. Astoria, bo o niej mowa, zacumowała w poniedziałek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Wycieczkowiec nazywany jest „statkiem śmierci”.
30.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Port w Goeteborgu z kolejną zniżką dla ekologicznych statków

Zarząd Portu w Goeteborgu zdecydował się przedłużyć zniżkę dla statków pływających na paliwie LNG. Rabat pierwszy raz wszedł w życie w 2015 roku.
12.08.2018

Port w Goeteborgu przedłuża zniżki dla ekologicznych statków

Zarząd Portu w Goeteborgu zdecydował się przedłużyć zniżkę dla statków pływających na paliwie LNG. Rabat pierwszy raz wszedł w życie w 2015 roku.
03.07.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Volvo Ocean Race - załoga sopockiego klubu najszybsza na ostatnim etapie

Chiński Dongfeng Race Team z francuskim skipperem Charles'em Caudrelierem zwyciężył w wokółziemskich regatach Volvo Ocean Race. W wyścigu legend na trasie ostatniego 11. etapu z Goeteborga do Hagi najszybsza była załoga Yacht Club Sopot na wynajętym jachcie Ilbruck.
24.06.2018

Wizyta studyjna koordynatorów unijnych: Kurta Bodewiga i Briana Simpsona w Polsce i w Szwecji

Wizyta studyjna unijnych koordynatorów: prof. Kurta Bodewiga (Korytarz Bałtyk-Adriatyk) i Briana Simpsona (Autostrady Morskie) w Gdyni (11.06.br.) i Karlskronie (12.06.br.) wzbudziła duże zainteresowanie wielu interesariuszy obu unijnych przedsięwzięć oraz mediów. Wizyta składała się z wielu imprez towarzyszących, które odbywały się pierwszego dnia na terenie Trójmiasta (Gdańska i Gdyni), drugiego natomiast w Regionie Blekinge w Południowej Szwecji – głównie w Karlskronie i Alveście.
22.06.2018

45-letni polski jacht bierze udział w najbardziej prestiżowych regatach na świecie. Copernicus popłynie w Wyścigu Legend

Copernicus to najstarszy jacht, który weźmie udział w ostatnim etapie regat Volvo Ocean Race. Ten etap będzie miał specjalną oprawę, ponieważ 21 czerwca razem z rywalizującymi obecnie jachtami wypłynie ze szwedzkiego Goeteborga do holenderskiej Hagi piętnaście jachtów, które brały udział we wcześniejszych edycjach tych regat. Copernicus uczestniczył w pierwszej edycji imprezy przed 45 laty i aby uczestniczyć w Wyścigu Legend przeszedł gruntowną renowację, m.in. otrzymał nowy takielunek, a jego powierzchnia została odmalowana.
13.06.2018

Za dwa tygodnie Copernicus wystartuje w wyścigu legend Volvo Ocean Race

Już 21 czerwca polski jacht Copernicus wystartuje z Goeteborga do Hagi w rejsie legend Volvo Ocean Race. Wśród załogi nie zabraknie Bronisława Tarnackiego, który w 1973 roku startował na tej łodzi w pierwszej edycji regat Withbread Round the World Race, przejętych później przez Volvo. Volvo Car Poland jest głównym sponsorem tego rejsu, który przynosi chlubę całemu polskiemu żeglarstwu.
08.06.2018

Volvo Ocean Race - Copernicus rodzynkiem na ostatnim etapie

Zbudowany w 1973 roku Copernicus będzie jedynym jachtem na ostatnim etapie Volvo Ocean Race na trasie z Goeteborga do Hagi, który brał udział w pierwszej edycji wokółziemskich regat. W składzie załogi będzie ówczesny ich uczestnik 73-letni Bronisław Tarnacki.
07.06.2018

Piotr Tarnacki: będę żeglował z ojcem i dla ojca

Piotr Tarnacki podkreślił, że na legendarnym jachcie Copernicus będzie płynął razem z ojcem i to jemu dedykuje rejs z Goeteborga do Hagi w ramach regat Volvo Ocean Race. "Ja nie miałem możliwości wyboru dyscypliny. Musiałem zostać żeglarzem" - przyznał z uśmiechem.
05.06.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

KE proponuje utworzenie w 2019 r. Europejskiego Urzędu ds. Pracy

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz zmiany prawa, dzięki czemu wszyscy pracownicy i osoby samozatrudnione będą miały dostęp do ochrony socjalnej. Urząd ma zacząć działać w 2019 r.
13.03.2018

Polski „Copernicus” w wyścigu Volvo Ocean Race

The Legends Race – pod takim szyldem odbędzie się w czerwcu wyścig uczestników poprzednich edycji Volvo Ocean Race – najstarszego i najbardziej prestiżowego załogowego wyścigu żeglarskiego dookoła świata. Jednym z jachtów, który wystartuje w tych regatach będzie reprezentujący Yacht Klub Stal Gdynia „Copernicus”, uczestnik pierwszej edycji wokółziemskich zmagań w latach 1973-1974.
25.01.2018

Szymański przed grudniowym szczytem UE powtarza stanowisko ws. migracji

Sprzeciw ws. ponadnarodowego zarządzania migracją, gotowość do rozwijania polityki obronnej oraz zwrócenie uwagi na utrzymanie podziału kompetencji ws. polityki społecznej - takie stanowisko przekazał swoim partnerom w Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański.
20.11.2017

Juncker: UE potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę

Unia Europejska potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef KE Jean-Claude Juncker. Wyraził też zadowolenie z wyników europejskiego szczytu społecznego w Goeteborgu. Dodał, że liczy na jego efekty w 2018 r.
18.11.2017

KE przedstawia wizję ws. edukacji w UE do 2025 r.

Poprawa nauczania języków, by każdy po skończeniu liceum czy technikum znał przynajmniej dwa języki obce, unijna karta studenta, dążenie do wzajemnego uznawania dyplomów - to niektóre z propozycji w dziedzinie edukacji przedstawionych we wtorek przez KE.
15.11.2017

Volvo Ocean Race - siedem jachtów wystartowało do wokółziemskich regat

63 żeglarzy w siedmiu załogach rozpoczęło w niedzielę w hiszpańskim Alicante rywalizację w Volvo Ocean Race. Uczestnicy 13. edycji wokółziemskich regat mają do pokonania około 45 tys. mil morskich przez cztery oceany z zawinięciem do 12 portów sześciu kontynentów.
22.10.2017

Związki zawodowe Grupy Wyszehradzkiej za Europejskim Filarem Praw Socjalnych

Związki zawodowe krajów Grupy Wyszehradzkiej poparły przyjęcie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych oraz dyrektywy o pracownikach delegowanych - poinformował w piątek przewodniczący OPZZ Jan Guz.
20.10.2017

Wyścig Volvo Ocean Race 2017-2018 tuż tuż

Regaty Volvo Ocean Race to jedna z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie. Co trzy lata załogi toczą morderczy bój z morskim żywiołem, zawijając do portów na kilku kontynentach. W najbliższej edycji tego wyścigu żeglarze popłyną nową trasą. 11 października w Alicante zostanie otwarte miasteczko regatowe.
11.10.2017

Nowy trawler w portfelu zamówień Nauty

Stocznia Remontowa Nauta pozyskała kolejny kontrakt na budowę nowej jednostki. W Zakładzie Nowych Budów powstanie częściowo wyposażony trawler dla norweskiego klienta – Fitjar Mekaniske Verksted AS.
10.08.2017

Spadochroniarze z USA przylecą do Estonii na czas manewrów Zapad-2017

Stany Zjednoczone planują przerzucić do Estonii spadochroniarzy na czas wrześniowych wspólnych manewrów Białorusi i Rosji Zapad-2017 - poinformowała we wtorek agencja BNS.
08.08.2017

Nauta rozpoczyna budowę statku rybackiego

4 lipca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w obecności klienta, finalnego armatora statku i towarzystwa klasyfikacyjnego odbyła się ceremonia cięcia pierwszych blach do budowy statku rybackiego B-131. W ten sposób oficjalnie zainaugurowano budowę jednostki.
05.07.2017

Szydło: Polska i Szwecja szczególnie odpowiedzialne za przyszłość Partnerstwa Wschodniego

Jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego Polska i Szwecja czują się szczególnie odpowiedzialne za jego przyszłość - powiedziała po wtorkowych rozmowach z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Lofvenem premier Beata Szydło.
20.06.2017

Premier Szwecji: chcemy rozwijać współpracę z Polską m.in. w zakresie Partnerstwa Wschodniego

Szwecja chce nadal rozwijać bilateralną współpracę z Polską, m.in. w zakresie Partnerstwa Wschodniego, innowacyjności i handlu - powiedział we wtorek premier Szwecji Stefan Lofven.
20.06.2017

Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował w Gdańsku (foto, wideo)

Astoria w gdańskim porcie. Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował we wtorek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Jednostka ma bardzo barwną historię, a włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”.
06.06.2017

Szczecin rozpoczął sezon wycieczkowy. W porcie zacumował najstarszy na świecie statek pasażerski

Sezon wycieczkowy w Szczecinie rozpoczęty. W poniedziałek przy Nabrzeżu Polskim zacumowała Astoria. To najstarszy na świecie wycieczkowiec, nie wliczając w to wykorzystywanego do przewozów pasażerskich żaglowca Silver Cloud.
05.06.2017

Stocznia Nauta zbuduje kolejny statek rybacki dla Norwegów

Stocznia Remontowa Nauta rozpoczyna kolejny projekt związany z budową nowego statku. Tym razem norweski klient – Havyard Ship Technology – zamówił tam dużą jednostkę rybacką.
23.05.2017

Wyjątkowe wyróżnienie dla załogi Stena Spirit

Polska załoga statku Stena Spirit została wyróżniona przez fundację Stiftelse Sveriges Sjömanshus (Fundacja Szwedzkiej Marynarki Handlowej). Fundacja przyznająca nagrody w branży żeglugowej, odznaczyła polskiego kapitana i załogę statku Stena Spirit za wzorową postawę marynarzy. Otrzymaną nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 koron szwedzkich kapitan Adam Kędziora wraz z załogą przekazali na rzecz Hospicjum dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.
11.05.2017

Wnioski z konferencji „Transport intermodalny – integracja przewozów światowych”

Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w dniach 22-24 marca 2017 r. zorganizował w Nadarzynie w PTAK WARSAW EXPO Targi transportu intermodalnego „InterModal 2017”. Były one częścią imprezy wystawienniczej obejmującej Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki oraz Targi Publicznego Transportu Zbiorowego „Warsaw Bus 2017”.
25.04.2017

Od 1 kwietnia zmiany na kontenerowych szlakach - więksi zyskują, mniejsi tracą

Cierpliwość wielu portów i terminali wystawiona została na ciężką próbę. Trzy wielkie alianse, powstałe w wyniku przetasowań, jakie miały ostatnio miejsce w światowej żegludze liniowej, niemal do ostatniej chwili zwlekały z ujawnieniem siatek swoich połączeń żeglugowych, które mają obowiązywać już od 1 kwietnia. Nie było wiadomo kto, kiedy, dokąd, z jaką częstotliwością i jakiej wielkości statkami będzie zawijał. Jeśli nawet zarządy portów i terminali nie wiedziały, co je czeka, to co dopiero mówić o spedytorach, przewoźni
21.03.2017

Rok 2016 w grupie MARS Shipyards & Offshore: Setki remontów i nowe kontrakty

Przełom roku to okres, który standardowo jest czasem podsumowań i oceny dokonań zrealizowanych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Jak wyglądał rok 2016 w spółkach z grupy MARS Shipyards & Offshore? – Zapraszamy do lektury krótkiego przeglądu najciekawszych projektów.
10.01.2017

GRATEFUL popłynie do Danii. Nowy sejner zwodowany w Stoczni Remontowej Nauta (wideo)

Zaledwie pół roku trwała budowa nowoczesnego sejnera dla duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft A/S. Statek o nazwie GRAFTEFUL został zwodowany z Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Dla stoczni było to czwarte wodowanie w tym roku.
18.09.2016

UE dofinansuje projekt w porcie Frederikshavn

Projekt konsorcjum łączącego w sobie Port Frederikshavn, Kosan Crisplant i Stena Line, będzie dotyczył infrastruktury w porcie w Fredrikshavn.
04.04.2016

Sejner dla Duńczyków zwodowany w Naucie

18 grudnia Stocznia Remontowa Nauta zwodowała kolejny częściowo wyposażony statek rybacki typu purse seiner trawler. Tym razem z pochylni B3 spłynęła jednostka Beinur
19.12.2015

Porty bałtyckie w kryzysie

Porty z regionu Morza Bałtyckiego przeżywają wyraźne spowolnienie. W ostatnich dwóch latach przeładunki spadały tam o kolejno 0,6 i 0,9 proc. W 2014 roku ich przeładunki wyniosły 828,4 mln ton.
05.11.2015

OCEANOGRAF już na wodzie - wodowanie katamaranu naukowo-badawczego UG w Stoczni Nauta (foto, wideo)

24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni odbyło się wodowanie nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego, który powstał na zamówienie Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka powstała w ramach współpracy konsorcjum stoczni Nauta i Crist. W uroczystej ceremonii wodowania uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarze oraz mieszkańcy Trójmiasta.
24.06.2015

Polferries wystartował z Terminalu Westerplatte

W sobotę 9 maja prom Wawel po raz pierwszy wyruszył do szwedzkiego Nynäshamn z Terminalu Westerplatte, przy ulicy Sucharskiego 70 w Gdańsku. Od teraz Westerplatte będzie nową bazą promową PŻB.
09.05.2015

Terminal promowy Westerplatte nową bazą PŻB w Gdańsku

Od 9 maja 2015 roku zmieni się lokalizacja bazy promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej obsługującego linię Gdańsk-Nynäshamn. Prom cumować będzie przy Terminalu Westerplatte, przy ulicy Sucharskiego 70 w Gdańsku. Zmieni się również prom obsługującą połącznie.
17.04.2015

Karpiński, MSP: rosną szanse Stoczni Gdańsk

Stocznia Gdańsk dostała już pomoc publiczną i na kolejną nie może liczyć. Porozumienie ARP z ukraińskimi właścicielami stwarza jej jednak nową biznesową perspektywę - mówi minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński w rozmowie z Jackiem Ziarno.
05.02.2015

Uroczystość położenia stępki pod sejner rybacki w Stoczni Nauta

W czwartek, 15 stycznia w Stoczni Nauta odbyła się ceremonia położenie stępki oraz umieszczenie szczęśliwych monet pod sejner rybacki, który stocznia buduje na zamówienie firmy Fitjar Mekaniske Verksted AS. Jest to szósta jednostka rybacka, która powstaje w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta. Don Ole trafi do zamawiającego w czerwcu 2015 r.
15.01.2015

Nauta: Położenie stępki pod jednostkę badawczą

8 stycznia w Zakładzie Nowych Budów w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki połączona z umieszczeniem monety na szczęście na jednostce naukowo-badawczej, którą stocznia Nauta buduje dla Uniwersytetu w Goeteborgu. Kontrakt na budowę statku naukowo-badawczego Nauta podpisała pod koniec roku 2013 po przetargu, w którym gdyńska stocznia pokonała czternaście europejskich stoczni.
08.01.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

Port Gdańsk: Możemy ogrzać promy z lądu, jeśli armatorzy będą tego chcieli

W sytuacji, w której armatorzy zgłoszą takie zapotrzebowanie, w Porcie Gdańsk byłoby możliwe utworzenie instalacji do ogrzewania statków z lądu – informuje Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
18.12.2014

Gdynia nie pójdzie w ślady Goeteborga. Nie będzie instalacji pozwalającej ogrzewać prom z lądu

Władze Portu Gdynia nie przewidują budowy instalacji pozwalającej na ogrzewanie promów z wykorzystaniem miejskiej instalacji ciepłowniczej. Na takie działanie zdecydowały się niedawno, wspólnie, władze Goeteborga armatora Stena Line.
08.12.2014

Nauta zwodowała kolejny statek rybacki (foto,wideo)

25 listopada w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie kolejnego statku rybackiego zbudowanego na zlecenie Karstensen Skibsvaerft AS. Jednostka M/V Kvannøy należy do serii podobnych stratków zamówionych w Naucie przez duńską stocznię.
26.11.2014

Nadchodzi rewolucja. Stena Line wyznacza nowy kierunek

Stena Germanica będzie pierwszym dużym promem, na którym podczas planowych rejsów wykorzystywane będzie alternatywne paliwo w postaci metanolu. Statek kursuje pomiędzy Goeteborgiem a Kilonią. Zdaniem ekspertów, jednostka może wyznaczyć nowy standard w zakresie stosowania paliw niekonwencjonalnych.
20.11.2014

Zniżka może i będzie, ale niewiele statków z niej skorzysta

Związek Armatorów Polskich zaapelował do Zarządu Portu w Szczecinie i Świnoujściu o wprowadzenie tak zwanego "zielonego rabatu". To 30-procentowa zniżka dla statków, których silniki napędzane są gazem, a takich na razie praktycznie nie ma.
05.11.2014

Nowy terminal intermodalny kolej-prom w Karlskronie

W ostatni dzień marca do szwedzkiego portu wjechał pociąg. Pojazd przeładunkowy ściągnął z niego kontener, załadował go na ciężarówkę, która szybko znalazła się na promie. W przyszłości Karlskrona ma się stać intermodalnym oknem Szwecji na świat.
02.04.2014

Ranking 10 największych kontenerowych portów bałtyckich w roku 2013

Rok ubiegły, to kolejny okres potwierdzający ciągłą tendencję wzrostu obrotów kontenerowych na Bałtyku. 10 największych bałtyckich portów kontenerowych łącznie przeładowało w 2013 roku 7,8 mln TEU, co oznacza 3% wzrost względem roku 2012.
26.03.2014

W cieniu P3

Zatwierdzenie przez organy antymonopolowe kolejnych krajów aliansu przewoźników morskich znanego pod nazwą P3 z pewnością wpłynie na niezależnych przewoźników. Coraz głośniej mówi się o możliwych jego negatywnych skutkach.
20.03.2014

Co budują polskie stocznie?

Stocznie w Trójmieście budują specjalistyczne, nowoczesne statki do obsługi platform wiertniczych na morzu, promy i okręty; rocznie może to być kilkadziesiąt jednostek. Stocznie w Szczecinie budują niewielkie jednostki rybackie i katamarany.
16.03.2014

Akademie morskie świata w Porcie Gdańsk

W podróży do Europy 3 marca 2014 roku gdański port odwiedził Park Jinsoo, profesor Akademii Morskiej w Busan - koreańskim porcie, leżącym na trasie kontenerowego serwisu AE10 z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Program wyjazdu studyjnego, uwzględniał podobne wizyty w Bremer Haven i Goeteborgu.
06.03.2014

Polskie porty ustępują rosyjskim i z krajów nadbałtyckich

Pomimo niewielkiego spadku po 10 miesiącach, na czołowych miejscach na Bałtyku umocniły się porty morskie Łotwy, Litwy i Estonii.
26.11.2013

Stocznia Nauta zbuduje nowoczesny statek badawczy dla Uniwersytetu w Goeteborgu

Nowoczesna jednostka będzie pełniła funkcję statku badawczego i laboratorium. Statek umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań m.in. nad zmianami klimatu, stanem wód czy układem prądów morskich, które w istotny sposób wpływają na środowisko morskie.
14.11.2013

Trzeci prom Stena Line na trasie Belfast-Liverpool

Stena Line potwierdziła decyzję o zwiększeniu tonażu na trasie promowej Belfast-Liverpool. Prom Stena Hibernia rozpocznie kursowanie 5 listopada 2013. Początkowo realizować będzie 8 rejsów tygodniowo, co pozwoli zaoferować klientom frachtowym większą częstotliwość i dostępność powierzchni ładunkowej.
24.10.2013

Piechociński: Triple-E w Gdańsku - wydarzenie dla całej gospodarki

To najważniejsze wydarzenie nie tylko dla gospodarki morskiej, ale i całej gospodarki - ocenił w czwartek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński po wizycie na Triple-E, największym kontenerowcu na świecie, który cumuje w terminalu DCT w Gdańsku.
23.08.2013

Port Gdańsk wypływa na szersze wody

21 sierpnia 2013 roku zapisze się złotymi zgłoskami w historii rozwoju gdańskiego portu morskiego. Dzisiejsza wizyta "Maersk McKinney Møller" jest zwieńczeniem starań wielu "ludzi z wizją" o stworzenie i rozwój głębokowodnego terminalu kontenerowego w gdańskim porcie.
22.08.2013

DCT przygotowuje się do przyjęcia największego kontenerowca świata

Za niecałe dwa tygodnie, w środę 21 sierpnia, do terminala kontenerowego DCT Gdańsk przypłynie największy kontenerowiec na świecie – Maersk McKinney Moller. Ma 400 m długości, 59 m szerokości i 73 m wysokości. Na pokład może zabrać aż 18 tys. kontenerów TEU 20.
12.08.2013

TTSR 2013 - To już jest koniec!

Finał regat The Tall Ships Races 2013 dobiegł końca! Szczeciński port odwiedziło 2,5 miliony osób, by podziwiać najpiękniejsze żaglowce świata, bawić się z gwiazdami polskiej i światowej sceny muzycznej, spędzać wspólnie czas.
07.08.2013

Stena Line promuje rozwiązania intermodalne

Stena Line rozszerza ofertę dla klientów frachtowych proponując kolejne rozwiązania intermodalne. Chodzi o oferowanie klientom korzystającym z tras promowych Stena Line na Morzu Północnym, bezpośredniego dwustronnego połączenia kolejowego Poznań–Rotterdam, obsługiwanego przez firmę ERS Railways.
17.06.2013

Stena Line z nowym systemem MES

Przewoźnik promowy Stena Line wyposażył statek Stena Spirit, pływający na trasie Gdynia-Karlskrona, w najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy system ewakuacji.
24.04.2013

Port w Gdańsku w ekstraklasie morskich potęg

Nasze porty odbierają ładunki niemieckim. Przegoniliśmy też Goeteborg i ścigamy Sankt Petersburg.
28.03.2013

Szczecin zaprasza na regaty The Tall Ships Races.

Ponad 3 miliony złotych Szczecin wyda w tym roku na promocję finału regat The Tall Ships\' Races.
08.03.2013

Armatorzy likwidują serwisy oceaniczne do Europy.

Maersk Line, największy armator na świecie właśnie ogłosił, że rezygnuje z jednego serwisu na linii Azja – Europa, a drugi zawiesza. Wcześniej alians armatorów Grupa G6 zawiesił serwis z Chin na Bałtyk ze względu na – jak tłumaczył - niski popyt. Światowy kryzys spowodował spadek konsumpcji. Europejczyków nie stać już na towary z Chin.
22.10.2012

XVIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 5 września br. w siedzibie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odbyło się XVIII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej, któremu przewodniczyła Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM, Wiceprzewodnicząca Zespołu.
12.09.2012

Balticon rozszerza współpracę z Grupą Maersk

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator ruchu kontenerowego – podpisał list intencyjny z duńską centralą A.P. Møller–Maersk A/S w sprawie zawarcia umowy na serwis kontenerów przeznaczonych pod załadunek w regionie Morza Bałtyckiego. Wedle porozumienia gdański warsztat spółki będzie na początku działalności obsługiwać dziennie 80 kontenerów chłodniczych tego największego na świecie armatora.
04.09.2012

Balticon SA – EBITDA w I półroczu wzrosła o 221%

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego – osiągnął w pierwszym półroczu 2012 roku przychody w wysokości 29,42 mln zł, czyli o 51% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.
16.08.2012

Balticon SA: wyniki po 5 miesiącach 2012

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego – osiągnął narastająco po pięciu miesiącach 2012 roku przychody w wysokości 24,32 mln zł, czyli o 53% więcej w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 907 tys. zł, co oznacza ponad trzykrotny wzrost rok do roku. W czerwcu spółka zrealizowała kolejne cele emisyjne: zakup kontenerów chłodniczych oraz utwardzenie 500 mkw. placu depotowego.
16.07.2012

Firmy z Trójmiasta będą naprawiać kontenery dla zachodnich armatorów

Czołowi, zachodni armatorzy statków tną koszty i chcą w Polsce naprawiać kontenery, w których transportują towary do portów na całym świecie. Warsztaty w Skandynawii czy w Niemczech są już dla nich zbyt drogie. Skorzystają na tym porty w Gdańsku i Gdyni, a także polskie firmy, współpracujące z takimi potentatami, jak duński Maersk czy francuski CMA CGM.
12.07.2012

Balticon – DCT Gdańsk może być polskim Rotterdamem

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Deepwater Container Terminal w Gdańsku wyrósł na polskiego lidera pod względem liczby przeładowanych kontenerów. Inwestycje zaplanowane przez właściciela na kolejne lata mają sprawić, że rodzimy „hub” poprawi swoją pozycję również w światowych rankingach, docelowo stając się „drugim Hamburgiem lub Rotterdamem”. Rozwój DCT jest szansą dla polskiego rynku kontenerowego i wiąże się bezpośrednio ze wzrostem pozycji Polski na międzynarodowym rynku transportu morskiego. Na zwiększeniu możliwości przeł
25.06.2012

Balticon wprowadzi program menedżerski

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator ruchu kontenerowego –zrealizuje program motywacyjny dla kluczowych menedżerów spółki. Wynika to ze spełnienia warunków określonych w uchwale NWZA z listopada 2010 roku, polegającego na przekroczeniu ustalonych poziomów przychodów (33 mln zł) oraz EBITDA (2 mln zł).
11.06.2012

Jeden z dziesięciu kluczowych graczy na rynku przewozów ro-ro w rejonie BSR

W dniach 22-24 maja 2012 Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wziął udział w odbywających się w Goeteborgu Targach RORO2012. W ramach targów, poświęconych rynkowi promowemu i przewozom ładunków ro-ro, zorganizowano dwudniową konferencję dla uczestników.
01.06.2012

Balticon - nadchodzą przełomowe czasy

W ciągu 20 lat swojej działalności Balticon wypracował silną pozycję wśród firm związanych z logistyką kontenerową. Zdaniem Tomasza Szmida, Prezesa Zarządu spółki oraz jego zastępcy Michała Magdziarza mimo, że firma od dawna działa w środowisku międzynarodowym, największe wyzwania czekają na nią właśnie w najbliższej przyszłości.
22.05.2012

Balticon SA: znakomite wyniki za I kwartał 2012

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego – osiągnął w I kwartale 2012 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 14,66 mln zł, o 153% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Zysk netto w I kwartale 2012 sięgnął zaś 370 tys. zł, wobec straty 54 tys. w pierwszych 3 miesiącach 2011. Spółka nieustannie inwestuje w swój rozwój, znacząco zwiększając skalę działalności. EBITDA Balticonu w I kwartale 2012 roku wyniosła 1,21 mln zł, co o
16.05.2012

Stocznie Goeteborga

Odpowiedzią Szwecji na cła pobierane przez Danię za przewożone przez cieśniny wiodące na Bałtyk towary było założenie miasta, którego port obsługiwałby handel morski bez konieczności przeprawiania się przez Sund, Wielki Bełt albo Mały Bełt.
10.05.2012

Balticon inwestuje w Porcie Gdańskim

Balticon SA – lider w Polsce oraz znaczący w regionie Bałtyku operator ruchu kontenerowego – zawarł 30-letnią umowę dzierżawy nieruchomości na terenie Morskiego Portu w Gdańsku. Na placu o powierzchni 5 ha spółka zamierza rozbudować swój gdański depot oraz stworzyć pierwszy w Polsce warsztat remontowy kontenerów chłodniczych, który będzie mógł przejąć istotny wolumen napraw z ośrodków w Bremerhaven, Hamburgu i Goeteborgu. Balticon szacuje, że po uruchomieniu wszystkich planowanych usług samego serwisu przychody spółki wzrosną o o
08.05.2012

Bałtyckie porty stawiają na kontenery

5,9 mln TEU ( kontenerów o długości 20 stóp) przeładowano w 2011 roku w bałtyckich portach. Ten wynik nawiązuje do okresu koniunktury z lat 2004 – 2008, gdy wzrost przeładunków kontenerowych wynosił średnio 14,4% rocznie. Dobrą sytuację w branży przewozów kontenerowych z powodzeniem wykorzystują także polskie spółki z sektora TLS, które skutecznie pozyskują zagranicznych kontrahentów. Jedną z nich jest notowana na rynku NewConnect spółka Uboat Line SA, która w 2011 roku założyła w Gliwicach międzynarodowe call center.
03.04.2012

Gdańsk - kolejny przełom w obsłudze kontenerów

27 lutego 2012 roku odbyło się w ZMPG SA spotkanie z przedstawicielami sześciu linii kontenerowych (APL, Hyundai Merchant Marine, Mitsui OSK Lines, Hapag-Lloyd AG, Nippon Yusen Kaisha i Orient Overseas Container Line), które pod koniec ubiegłego roku powołały do życia tzw. Alians G6, mający na celu zwiększenie siatki połączeń kontenerowych pomiędzy Europą, a Dalekim Wschodem.
01.03.2012

Wichura paraliżuje Bałtyk

Zachodniopomorskie/Bałtyk. Z powodu silnego wiatru przewoźnicy promowi opóźnili lub odwołali rejsy na Morzu Bałtyckim, w tym między Szwecją a Polską. Spowodował on też zamknięcie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Szwecję i Danię. Utrudnienia mogą utrzymać się do poniedziałku.
28.11.2011

Obiecujemy sobie wiele po polskim rynku

Z Jesperem Kristensenem, dyrektorem zarządzającym Unifeeder A/S, rozmawia Maciej Borkowski.
24.11.2011

Polska przyjazna portom

Po raz pierwszy tradycyjny, „okrągły stół” poświęcony był rozległym problemom gospodarki morskiej.
13.10.2011

Przyszłość należy do gazu

Ograniczenia nałożone na armatorów przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) zmuszą ich do inwestowania w czystsze paliwa jak np. skroplony gaz ziemny (LNG).
17.06.2011

Przede wszystkim ludzie. W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza

W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza. W tym roku trwały one pięć dni (18-22 maja). W oficjalnych obchodach, przypadających na 19 i 20 maja, uczestniczyło około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, mieli również okazję do wzięcia udziału w szeregu imprez towarzyszących.
23.05.2011

Farwater portowej wyobraźni- Rekordowe wyniki Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA

Statystyczny sukces gdańskiego portu z 1978 roku: przeładunek 27,7 miliona ton - głównie tranzytowej ropy naftowej z ówczesnego ZSRR i polskiego węgla - stał się na długo progiem nie do pokonania. Kryzys ustrojowy 1980 roku ograniczył naszą wymianę handlową, a gdański port utrzymywał swoją pozycję jedynie dzięki wieloletnim kontraktom surowców energetycznych. Na powtórzenie rekordowych obrotów port musiał pracować ponad 30 lat. Dopiero bowiem w ubiegłym - 2010 roku, przy niewielkim eksporcie węgla, lecz znacznym tranzycie rosyjsk
16.03.2011

Perspektywy bałtyckiej żeglugi liniowej

Na stan oraz perspektywy sektora transportu wpływają dwa zasadnicze elementy: zmiany w światowej gospodarce (m.in. dynamika PKB, obroty handlu zagranicznego, charakterystyki rynków towarowych i pieniężnych) oraz działania przedsiębiorstw transportowych, mające na celu poprawę ich pozycji konkurencyjnej na rynku.
10.02.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.