• <
gryfia_70lat

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

pc

11.04.2018 19:06 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Partnerzy portalu

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci” - GospodarkaMorska.pl

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.

Astoria ma 160,08 m długości, 21 m szerokości, 7,6 m zanurzenia oraz 16 144 GT. 70-letni wycieczkowiec, najstarszy na świecie, ma bardzo ciekawą historię. Jednostka została wybudowana w stoczni w Goeteborgu jako Stockholm. W 1956 r. była uczestnikiem jednej z najsłynniejszych katastrof morskich w historii. Na północnym Atlantyku Stockholm w gęstej mgle zderzył się z włoskim transatlantykiem Andrea Doria. W kolizji zginęły 52 osoby. Wszystkich pozostałych 1 662 pasażerów i członków załogi zdołano uratować zanim, po kilku godzinach, Andrea Doria poszła na dno. Stockholm został później wyremontowany, jednak nikt nie chciał pływać pechowym statkiem.

Po katastrofie statek pasażerski zmieniał nazwy i właścicieli. W latach 80. w porcie w Oslo służył jako hotel dla azylantów. W 1989 r. jednostka została przekazana Włochom. Kiedy wpłynęła do Genui – macierzystego portu włoskiego transatlantyku Andrea Doria, z którym miała kolizję – włoska prasa nazwała ją „statkiem śmierci” i kazała wynosić się z portu.

W 2008 r. Astoria po raz kolejny stała się znana. W Zatoce Adeńskiej przetrwała bowiem zmasowany atak 29 łodzi pirackich.

W tym roku Astoria zawinie do Portu Gdańsk tylko raz, 18 kwietnia. Statek spodziewany jest w godzinach od 6:00 do 15:00 przy Terminalu Promowym Westerplatte.

Najdłuższym wycieczkowcem, który w tym roku odwiedzi Gdańsk, będzie natomiast Marina. Prawie 240-metrowy statek zacumuje w Porcie Gdańsk przy Terminalu Promowym Westerplatte tylko raz – 20 czerwca. Najkrótszy zaś będzie Variety Voyager. Prawie 70-metrowa jednostka przypłynie do Gdańska aż 7 razy, po raz pierwszy 3 maja.

To nie jedyne atrakcje tego sezonu. Podobnie jak w ubiegłym roku, do Gdańska przypływać będą statki armatora Viking Cruises: Viking Sky, Viking Sea, Viking Star oraz Viking Sun. Ten ostatni to nowa jednostka – został dostarczony jesienią ubiegłego roku. Wszystkie te wycieczkowce są siostrzanymi statkami. Każdy z nich ma prawie 229 m długości. W tym sezonie do Gdańska na zmianę zawiną aż 20 razy. Pierwszy, 5 maja, będzie Viking Sky.

Do Portu Gdańsk przypłynie również m.in. Europa – najdroższy wycieczkowiec świata. Jego wizyta zaplanowana jest na 7 lipca.

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk zakończy statek Marco Polo. Ponad 176-metrowa jednostka zawinie tam 20 października.

Wycieczkowce awizowane na 2018 r. w Porcie Gdańsk można zobaczyć tutaj.

W minionym sezonie wycieczkowce zawijały do Gdańska 67 razy. Najczęściej, bo aż 22 razy, gościł on statki armatora Viking Cruises.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.