• <
urząd_morski_gdynia_2021

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem z tytułem „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020”

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem z tytułem „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020”
Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem z tytułem „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020” - GospodarkaMorska.pl

pc

27.06.2019 Źródło: PAP

Województwo pomorskie wraz z Gdańskiem zdobyły tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020" za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w UE. Obok nich wyróżniono w tym roku szwedzki obszar metropolitarny Goeteborga i hiszpański region Nawarry.

O tytuł "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się regiony, miasta i obszary metropolitarne, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości. Konkurs organizują unijne instytucje - Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów, organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z krajów członkowskich UE.

Laureaci konkursu zostali ogłoszeni podczas środowej ceremonii wręczenia nagród w Brukseli. Przewodniczący Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz gratulując zwycięzcom, wskazał, że tegoroczny konkurs jest dowodem na to, że regiony i miasta mogą tworzyć miejsca pracy i są "tkanką społeczną Europy".

"Laureaci są dla nas wszystkich inspiracją, pokazując, że dzięki współpracy, nowatorskiemu myśleniu i tworzeniu właściwych warunków na szczeblu lokalnym stanowią oni siłę napędową trwałego wzrostu gospodarczego w Europie" – mówił.

Jak podkreślono w uzasadnieniu decyzji, wspólne zgłoszenie Gdańska i województwa pomorskiego opiera się na "spójnym zestawie działań". "Region ten został wybrany w oparciu o jego imponujący zestaw ukierunkowanych działań służących przyciąganiu, rozwijaniu i zatrzymywaniu talentów, wspieraniu przedsiębiorstw typu start-up i innowacyjnych MŚP oraz zapewnianiu młodym ludziom możliwości kształcenia w zakresie przedsiębiorczości" – zaznaczono.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odbierając nagrodę powiedział, że w wielu obszarach gospodarczych woj. pomorskie jest liderem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. "Te obszary to utrzymujący się wysoki wzrost PKB, skuteczna walka z bezrobociem, dynamiczny przyrost nowych przedsiębiorstw, a także coraz bardziej proeksportowe ukierunkowanie naszej gospodarki" – podkreślił.

Dodał, że jednym z wyzwań obecnych czasów, kluczowych zwłaszcza dla rozwoju gospodarki, jest narastająca walka o talenty. "Głęboko wierzę w skuteczność wizji regionu otwartego na ludzi z zewnątrz, wspierającego różnorodność jako jeden z katalizatorów innowacji i postępu" – oświadczył.

Z kolei wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz zaznaczył, że hasło "wolność, solidarność, równość i otwartość" to coś więcej niż ideały. "Jest ono oparte na konkretnych działaniach, wspierających wzrost gospodarczy" – przekonywał.

Drugi z tegorocznych zwycięzców, obszar Goeteborga jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów metropolitalnych. Strategia regionu koncentruje się na poprawie klimatu biznesowego i tworzeniu lepszych warunków do rozwoju MŚP. Natomiast region Nawarry uznano za pionierski obszar wspierania przedsiębiorczości w Hiszpanii. Strategia działania wspólnoty autonomicznej obejmuje: promowanie przedsiębiorczości, zmniejszanie obciążeń regulacyjnych, dostęp do finansowania i rynków oraz internacjonalizację.

Nagrodę "Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" co roku przyznaje się trzem obszarom UE. W konkursie nie nagradza się za dotychczasowe wyniki, lecz dopinguje do działań promujących przedsiębiorczość i szeroko pojętą współpracę. W wyścigu mogą więc startować regiony, które nie mają jeszcze sukcesów na swoim koncie, a jedynie opracowały strategię ożywienia lokalnej gospodarki. Stąd nadawanie tytułu z rocznym wyprzedzeniem - w 2019 r. samorządy walczyły o tytuł "ERP 2020". Składające się m.in. z przedstawicieli unijnych instytucji jury będzie teraz przez cały rok monitorować wdrażanie nagrodzonych w konkursie strategii regionalnych.

Od chwili rozpoczęcia inicjatywy nagrody trafiły do 27 samorządów z 15 państw członkowskich. W 2015 r. tytuł otrzymała Małopolska. 

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.