• <
Baltexpo2023_duży

Security Forum Szczecin. Drony wylądowały w Szczecinie

GM

21.03.2022 10:38
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Security Forum Szczecin. Drony wylądowały w Szczecinie

Partnerzy portalu

Security Forum Szczecin. Drony wylądowały w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nobilis Media

Konferencja z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się 17 marca w Szczecinie, po raz kolejny poświęcona była wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych – zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych.

Technologia związana z tymi systemami wciąż się rozwija, a drony są wyposażane w coraz większe możliwości. Szczeciński Hotel Park gościł ekspertów z różnych dziedzin, którzy mówili o nowościach w zastosowaniu  tego sprzętu. Gości powitał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, organizatora konferencji (we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej). Obecni byli m.in. posłowie PiS, zasiadający w sejmowej komisji obrony narodowej: Michał Jach, który objął patronat nad spotkaniem, Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka. 

W pierwszej części o wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych przez Wojska Obrony Terytorialnej do wspierania zarządzania sytuacją kryzysową mówił płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT. Udział w konferencji wzięło udział ok. 50 osób, w tym przedstawiciele infrastruktury krytycznej, Sił Zbrojnych RP, ABW.

Drony potrzebne są m.in. do rekonesansu, czy też do transportu. Te, które znajdą się na wyposażeniu zachodniopomorskich "Terytorialsów" potrafią zabrać kilkukilogramowe ładunki. Ale, co ważne, polski przemysł jest też w stanie produkować uzbrojone bezzałogowce - takie jak najbardziej dziś popularne tureckie Bayraktary wykorzystywane przez ukraińską armię.

– Kilka lat temu pokazywaliśmy jako Grupa WB uzbrojone bezzałogowce podobnej klasy. Miejmy nadzieję, że zainteresują decydentów i będą zamawiane dla sił zbrojnych – powiedział Remigiusz Wilk z Grupy WB.

Drony do zachodniopomorskich "Terytorialsów" trafią w przyszłym roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.