• <
escort_980x120_gif_2020

Rosjanin i Brytyjczyk ukrywali, że właścicielem jachtu jest oligarcha

gm

21.01.2023 09:23 Źródło: PAP, gm
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Rosjanin i Brytyjczyk ukrywali, że właścicielem jachtu jest oligarcha

Partnerzy portalu

Rosjanin i Brytyjczyk ukrywali, że właścicielem jachtu jest oligarcha - GospodarkaMorska.pl
Fot. Juan Poyates Oliver/Handout

Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał w piątek amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

Jak podało w komunikacie ministerstwo, po nałożeniu sankcji na Wekselberga w 2018 r., para jego wspólników miała ukrywać rzeczywistego posiadacza wartej 90 milionów dolarów statku za pomocą skomplikowanej sieci firm-krzaków i zmiany nazwy "mimo że Wekselberg zaprojektował jacht, był jego jedynym użytkownikiem i ostatecznym właścicielem".

Sam Wekselberg, co ciekawe urodzony w ukraińskim Drohobyczu, jest prezesem koncernu naftowego TNK-BP Chołding oraz przedsiębiorstwa Renowa. Działa także w Ukrainie, gdzie zarządza spółkami gazowymi.

Ostatecznie statek został zajęty przez hiszpańskie władze w kwietniu 2022 r. na prośbę USA. W piątek Hiszpanie aresztowali też mieszkającego na Majorce Mastersa w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Za Osipowem wystawiono z kolei list gończy.

Tango to 78-metrowa jednostka wyceniana na około 90 milionów euro. Jednostka została zajęta w stoczni na Majorce, gdzie prawdopodobnie przechodziła standardowe prace konserwacyjne. Hiszpanie podali, że wraz z jachtem zarekwirowano także różne dokumenty i urządzenia do przechowywania danych.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.