Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
Uroczystego otwarcia okolicznościowej wystawy w Wieży Ratuszowej, poświęconej architektowi Martinowi Nyropowi (1849-1921), twórcy kopenhaskiego ratusza, dokonał książę duński Fryderyk. Ponadto na placu Kongens Nytorv ustawiono instalację z lustrami, pozwalającą przechodniom "zobaczyć siebie w nowej perspektywie na tle zabytków oraz przyrody".
Według burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen, choć Kopenhaga należy do czołówki najlepiej zaprojektowanych miast, to podobnie jak inne metropolie musi stawić czoła wyzwaniom naszych czasów: zmianom klimatycznym, podnoszącemu się poziomowi wody, czy deficytowi mieszkań. Podkreśliła, że liczy na ekscytujące rozmowy o rozwoju miasta z gośćmi z zagranicy.
W porcie w Kopenhadze budowana jest sztuczna wyspa Lynetteholm, na której w ciągu 30 lat ma powstać dzielnica dla 35 tys. mieszkańców. Inwestycja ma jednocześnie służyć jako tama na wypadek sztormów i podniesienia się poziomu morza.
W lipcu w stolicy Danii ma odbyć się światowy kongres architektów UIA World Congress of Architects 2023 Cph z udziałem 10 tys. ekspertów.
Tytuł Światowej Stolicy Architektury został przyznany Kopenhadze przez agendę ONZ UNESCO z rekomendacji Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Architektów.
Fot. Deposiphotos
Włoski lodołamacz pobił rekord na biegunie południowym
Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions
Wydano ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku
Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze
Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu
Góra lodowa kolosalna jak Londyn oderwała się od szelfu na Antarktydzie