• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

gm

17.01.2023 20:59 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Partnerzy portalu

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji - GospodarkaMorska.pl

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.

Uroczystego otwarcia okolicznościowej wystawy w Wieży Ratuszowej, poświęconej architektowi Martinowi Nyropowi (1849-1921), twórcy kopenhaskiego ratusza, dokonał książę duński Fryderyk. Ponadto na placu Kongens Nytorv ustawiono instalację z lustrami, pozwalającą przechodniom "zobaczyć siebie w nowej perspektywie na tle zabytków oraz przyrody".

Według burmistrz Kopenhagi Sophie Haestorp Andersen, choć Kopenhaga należy do czołówki najlepiej zaprojektowanych miast, to podobnie jak inne metropolie musi stawić czoła wyzwaniom naszych czasów: zmianom klimatycznym, podnoszącemu się poziomowi wody, czy deficytowi mieszkań. Podkreśliła, że liczy na ekscytujące rozmowy o rozwoju miasta z gośćmi z zagranicy.

W porcie w Kopenhadze budowana jest sztuczna wyspa Lynetteholm, na której w ciągu 30 lat ma powstać dzielnica dla 35 tys. mieszkańców. Inwestycja ma jednocześnie służyć jako tama na wypadek sztormów i podniesienia się poziomu morza.

W lipcu w stolicy Danii ma odbyć się światowy kongres architektów UIA World Congress of Architects 2023 Cph z udziałem 10 tys. ekspertów.

Tytuł Światowej Stolicy Architektury został przyznany Kopenhadze przez agendę ONZ UNESCO z rekomendacji Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Architektów.

Fot. Deposiphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.