• <

Wynik wyszukiwania - "architektura" - Wiadomości

Na Molo Rybackim w Gdyni powstaną nowe budynki

Już wkrótce na osiedlu Marina Yacht Park na Molo Rybackim w Gdyni pojawi się 8 nowych, eleganckich budynków. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku. Rozstrzygnięcie konkursu na projekt zagospodarowania terenu ogłosił jego właściciel, Polski Holding Nieruchomości. Zwycięzcą okazała się pracownia architektoniczna FS&P ARCUS Sp. z o.o. z Warszawy.
11.04.2024

Metal Shark prezentuje Prowler - autonomiczny, amfibijny wojskowy USV

Konstruktor łodzi z Luizjany Metal Shark ogłosił debiut Prowlera, wszechstronnego bezzałogowca łączącego wiele unikalnych technologii, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom bojowym armii amerykańskiej i jej sojuszników. Firma wprowadza także na rynek Frenzy – wysokowydajny, amfibijny mikro-USV.
05.04.2024

Aselsan kończy pomyslnie testy podwodnego pojazdu autonomicznego Deringöz

Turecka firma Aselsan pomyślnie przeprowadziła pierwsze, podwodne testy autonomicznego pojazdu podwodnego, który ma zrewolucjonizować pracę pod wodą. Ma być do użytku cywilnego jak i wojskowego. Wyniki mają być zadowalające.
13.03.2024

Equinor otrzymał pozwolenie na budowę bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych w Łebie

W rozmowie z Radiem Gdańsk burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński potwierdził, że Equinor otrzymał pozwolenie na budowę bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych w Łebie. Wspomniał również, że prace nad realizacją tego projektu wkrótce się rozpoczną.
30.01.2024

Arsenio Dominguez Velasco nowym sekretarzem generalnym IMO

Arsenio Dominguez Velasco obejmie z nowym rokiem urząd sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zgromadzenie IMO jednomyślnie zatwierdziło wczoraj decyzję Rady.
03.12.2023

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Minister Gliński: Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie to projekt szczególny

Muzeum Żeglarstwa Polskiego to projekt szczególny. To również premia dla aktywnych i dobrych samorządów - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wtorkowego podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania tej placówki we Władysławowie (Pomorskie).
22.08.2023

Port Gdynia plenerem inspirującym do malarstwa

Realizując współpracę z Muzeum Miasta Gdyni, na terenie Portu Gdynia odbyły się wyjątkowe warsztaty. Podczas Panelu Malarskiego chętni mogli rozwijać swoje zdolności artystyczne, wykorzystując przy tym panoramę portową i przenosząc ją na płótno.
03.08.2023

Port Gdynia inspiruje artystów

Kiedyś port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych. Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski, jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji narodziła się̨ też polska marynistyka.
31.07.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Prof. M. Milczanowski: państwa bałtyckie muszą być przygotowane do wojny

Ważne jest, by państwa bałtyckie były przygotowane do wojny. Tylko pokazywanie siły może powstrzymywać Rosję, powiedział PAP.PL profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Milczanowski.
11.07.2023

Nadchodzi Święto Morza 2023

W dniach 16-25 czerwca w Gdyni odbędzie się kolejna edycja Święta Morza, które co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
24.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

Wynn Al Marjan prezentuje nową wizję projektu dla wyspiarskiego kompleksu wypoczynkowego w ZEA

Inspiracją dla planowanego przez Wynn Resorts kompleksu wypoczynkowego na Wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah, który wyznaczy międzynarodowe standardy w dziedzinie projektowania i luksusu, są spektakularne widoki na Zatokę Perską.
29.04.2023

Terminale Grupy PERN – rekordowe obroty w I kwartale 2023 roku

Pierwszy kwartał 2023 roku okazał się dla Naftoportu o wiele lepszym, niż ubiegłoroczny. Spółka obsłużyła 110 statków, co oznacza 30 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Aż 50 proc. wzrost odnotowała również baza paliw w Dębogórzu, gdyż w I kwartale 2023 roku przyjęła aż 24 tankowce.
18.04.2023

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz, gdyż inwestor w znacznej części wykorzysta dotychczasową konstrukcję charakterystycznej zabudowy portowej.
07.03.2023

Wewnątrz C144s ACE: Historyczny super jacht ze stoczni Conrad [DUŻO ZDJĘĆ]

Każdy nowy projekt super jachtu powinien priorytetyzować zapewnienie właścicielom niezrównanego komfortu i zachwycającego otoczenia, a jednocześnie bezkompromisową prywatność oraz spokój. Dzięki wykończeniu najwyższej jakości, 44,5-metrowa jednostka ACE wyznacza nowe standardy w każdym aspekcie.
23.02.2023

Szefowie dyplomacji Polski i Danii rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i współpracy gospodarczej

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz relacje dwustronne i współpraca gospodarcza - były wśród tematów środowego spotkania szefów MSZ Polski i Danii: Zbigniewa Raua i Larsa Lokke Rasmussena.
15.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Mała architektura i beton z łopaty turbiny wiatrowej? Naukowcy dadzą nowe życie zużytym materiałom

Urządzenia na place zabaw, wiaty rowerowe, kruszywo dla budownictwa – międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.
06.02.2023

Raport: do 2025 r. UE może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.
19.01.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

Najnowszy Jacht Żaglowy X-yachts [ZDJĘCIA]

„Prawdopodobnie najlepszy cruiser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy" - stwierdza stocznia, która wyprodukowała ponad 6 500 jachtów w ciągu ostatnich 43 lat i jest uznawana za jedną z najlepszych marek na świecie. Dyrektor generalny X-yachts Kræna Brincka Nielsen wraz z całym zespołem z dumą zaprezentował nowy projekt jachtu żaglowego Xc 47.
01.12.2022

Jak zmieni się wejście na plażę Stogi? Znamy wyniki konkursu [WIZUALIZACJE]

Sauny z widokiem na wydmy, lodowisko w okresie zimowym, do tego całoroczna restauracja i przestrzeń, w której będzie można zorganizować wesele. W czwartek, 9 czerwca, ogłoszono wyniki konkursu studialnego na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną strefy wejściowej na plażę Stogi.
12.06.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Rafael: możemy uzbroić Miecznika niezależnie od systemu zarządzania walką

Izraelska firma Rafael proponuje uzbrojenie fregaty Miecznik w system obrony powietrznej C-Dome; zapewnia, że można go zintegrować z każdym systemem zarządzania walką, jaki Polska wybierze, a zakup oznaczałby też współpracę przemysłową.
11.12.2021

Molo Południowe w Gdyni. Warszawska wizja z punktem widokowym zwyciężyła konkurs "Pirs przyszłości"

W piątek (10 grudnia) ogłoszono laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”. Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem widokowym, z którego rozciąga się widok na morze i port. Jej autor - pracownia SMOL Architekt z Warszawy - otrzyma 50 tys. zł.
10.12.2021

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji.
08.12.2021

PGZ: o wyborze partnera w programie Miecznik zdecydują cena i transfer technologii

– Cena oraz transfer wiedzy i technologii będą głównymi kryteriami przy rekomendacji dotyczącej wyboru zagranicznego partnera w programie budowy fregat typu Miecznik – powiedział dyrektor tego programu w PGZ Cezary Cierzan.
08.09.2021

Ocean 2020 - najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

Na Morzu Bałtyckim odbyła się druga demonstracja Ocean 2020 (Open Cooperation for European mritime awareNess). Koncern Leonardo jest koordynatorem tego ważnego, finansowanego z funduszy europejskich programu badań naukowych związanych z obronnością. Technologie Leonardo obejmują zdalnie pilotowany śmigłowiec SW-4 SOLO, radar Osprey 30 i system zarządzania walką na morzu. Wszystkie te systemy zwiększają świadomość sytuacyjną i zdolności decyzyjne operatorów morskich.
02.09.2021

80 Sunreef Power: Doskonałość designu

Od dnia swojego debiutu w 2019 roku, 80 Sunreef Power stał się nie tylko jednym z najlepiej sprzedających się modeli Sunreef Yachts, ale także inspiracją w zakresie projektowania i wykończenia katamaranów.
15.07.2021

Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie

Trzy gdańskie zbiorniki wodne czekają od piątku 28 maja na turystów. Już dziś można zapisywać się na wizyty przez stronę internetową. Czekają przygody i niespodzianki.
19.05.2021

Łeba: Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego będzie obiektem unikatowym w skali kraju [wideo]

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju – powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
18.05.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Polska buduje nową stację polarną

Polska rozpoczęła budowę nowej, trzykondygnacyjnej stacji naukowej w Antarktyce. Stanie na miejscu starej bazy na Wyspie Króla Jerzego - 120 km od brzegów kontynentu Antarktydy i 14 tys. km od Warszawy - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".
05.02.2021

Szlak Legendy Morskiej Gdyni - darmowe podcasty

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.
19.01.2021

Niesamowity koncept pływającej stacji oczyszczającej oceany z plastiku [foto, wideo]

Ambitna koncepcja autorstwa słowackiej projektantki to propozycja rozwiązania jednego z największych problemów środowiskowych: śmieci oceanicznych. Projekt nazwany „Ósmym Kontynentem” ma zbierać plastikowe odpady z powierzchni wody i rozkładać je na materiał nadający się do recyklingu.
08.01.2021

Dworzec Morski będzie świętować 87. urodziny

Powiedzieć, że wraz z wybraniem budynku Dworca Morskiego na siedzibę Muzeum Emigracji budynek ten otrzymał drugie życie, to nic nie powiedzieć. Odkąd w mury odrestaurowanego w 2013 roku budynku przy ul. Polskiej 1 zawitała ekipa muzealna, budynek tętni życiem, stał się miejscem inspirujących spotkań i niezwykłych wydarzeń. Tradycją stało się świętowanie urodzin Dworca Morskiego. Ten rok jest inny, dlatego wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule. Dla miłośników nhistorii i przyjaciół Muzeum Emigracji przygotowano słuchowisko.
27.11.2020

Morskie gąbki inspiracją dla następnej generacji drapaczy chmur i mostów [wideo]

Architektura inspirowana biologią może utorować drogę dla mocniejszych i lżejszych konstrukcji. Kiedy mówimy o gąbkach, zwykle myślimy o czymś miękkim. Jednak naukowcy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) używają szkieletów gąbek morskich jako inspiracji dla następnej generacji silniejszych i wyższych budynków, dłuższych mostów i lżejszych statków kosmicznych.
24.09.2020

Z jednośladem w piękny rejs! Wybierz się na malowniczą rowerową mikrowyprawę po archipelagu Karlskrony

Nie możesz albo nie chcesz wyjechać tego lata na dłużej? Mikrowyprawy to nowy trend w turystyce – uruchom wyobraźnię i znajdź coś wyjątkowego na dzień lub dwa. Zabierz rower za morze promem Stena Line i wybierz się na zwiedzanie archipelagu!
28.07.2020

Futurystyczne domy zakotwiczone w morskim dnie [wizualizacje]

Te domy są zakotwiczone na dnie, ale zbudowano je w sposób umożliwiający oparcie się skutkom morskich żywiołów. Przy silnym wietrze będą obracać się w taki sposób, by podążać ścieżką najmniejszego oporu. Wraz z przypływem lub w przypadku ogromnych fal poruszają się w górę i w dół i zawsze pozostają nad poziomem morza.
28.07.2020

Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie

Trwa metamorfoza Śródmieścia Gdyni. W ramach strategicznego projektu KLIMATyczne Centrum zmienia się organizacja ruchu na wybranych ulicach, pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, mała architektura w postaci ławek oraz relaksacyjne strefy zieleni. A jeszcze w tym roku zmieni się oświetlenie najbardziej popularnych gdyńskich tras spacerowych, czyli Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II oraz Bulwaru Nadmorskiego.
24.07.2020

Sunreef Yachts buduje pierwszy jacht 70 Sunreef Power

Nowy 70 Sunreef Power to jednostka, która swą dzielnością morską nawiązuje do klasyków stoczni. Ten dynamiczny i elegancki katamaran należy do najnowszej serii jachtów motorowych Sunreef Yachts, na którą składają się modele 60 Sunreef Power, 70 Sunreef Power, 80 Sunreef Power oraz 100 Sunreef Power.
14.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Francja wyśle lotniskowiec Charles de Gaulle do dalszej walki z IS

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek wysłanie lotniskowca "Charles de Gaulle" do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
17.01.2020

Kolejny fragment dawnej Stoczni Schichaua wpisany do rejestru zabytków

Zgodnie z zapowiedzią, pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku zakończył niezbędne procedury i poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków 37 działek oraz 17 obiektów dawnej Stoczni Schichaua. Umożliwi to rozpoczęcie starań o wpisanie stoczni na listę UNESCO.
11.01.2020

Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu

Rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz przystani w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Do tego nowe pomosty, przystanie i rynny do wodowania kajaków na Redzie. Unijne dofinansowanie pozwoli rozwinąć infrastrukturę żeglarską i kajakową na Pomorzu. Inwestycje powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat.
09.12.2019

86 lat temu ukończono budowę Dworca Morskiego

Dworzec Morski przy ul. Polskiej 1 został zbudowany na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS "Piłsudski" czy MS "Batory" na czele.
08.12.2019

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Port Gdynia dla miasta Gdyni

Gdyński port jest starszy od miasta o całe cztery lata. I nic w tym fakcie dziwnego, gdyż przyczynkiem do powstania Gdyni była właśnie budowa portu. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt siedem lat temu u zarania narodzin II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa polskiego. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Gdyby nie port to w ogóle nie było by miasta…
24.09.2019

Sea & Art Festival - sztuka wypływa poza schemat

Po raz pierwszy w historii na pokładzie promu Skania, 19 - 20 października, odbędzie się Sea & Art Festival. Jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, reprezentujących różne dziedziny sztuki m.in.: film, muzykę i literaturę. A wszystko to w unikalnej oprawie bałtyckiego rejsu.
09.09.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

Nagrody Shippax Award 2018 rozdane. Wyróżniona Gdańska Stocznia Remontowa

W marcu tradycyjnie już przyznano doroczne nagrody Shippax Award. Wśród laureatów nie zabrakło znanych firm i głośnych realizacji. Znalazły się też polskie akcenty.
20.03.2019

Rusza rozbudowa i modernizacja miejsc parkingowych w Porcie Gdynia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kontrahentów, Port Gdynia rozpoczyna modernizację parkingu samochodów osobowych, w rejonie ul. Kwiatkowskiego 60. Jest on wykorzystywany przez pracowników i klientów firm, mających swoje siedziby w kompleksie czterech, sąsiadujących z nim budynków.
05.02.2019

Ponad 12 mln zł z Unii na rozbudowę portu w Pucku

W najbliższy wtorek 5 lutego br. w budynku bosmanatu w Porcie Rybackim w Pucku przy ul. Żeglarzy 1 o godz. 16.00 podpisana zostanie umowa na unijne dofinansowanie projektu Miasta Pucka: „Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich – ETAP I”. Finansowanie inwestycji pochodzić będzie w 76% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz w 24% z wkładu własnego miasta. Podpisy na umowie złożą marszałek województwa pomors
01.02.2019

Dar Młodzieży zmierza do Panamy - relacja z pokładu

Rejs Niepodległości to jedna z największych i najważniejszych inicjatyw przygotowanych przez Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wpisujących się rządowy program „Niepodległa”. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
14.01.2019

Czaputowicz: Mamy do czynienia de facto z kroczącą aneksją terytorium Ukrainy

Ochrona prawa międzynarodowego, dbanie, by nie doszło do "trwałego rozdźwięku" w stosunkach transatlantyckich oraz ochrona zdrowych fundamentów gospodarczych Unii znajdą się wśród priorytetów polskiej polityki zagranicznej w Nowym Roku - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.
31.12.2018

85 lat gdyńskiego „okna na świat”

Dokładnie 85 lat temu w Gdyni powstało okno na świat, które zmieniło losy wielu polskich rodzin. 8 grudnia to kolejna rocznica uruchomienia Dworca Morskiego – miejsca, z którego wypływały legendarne transatlantyki. W klimat emigranckich historii wprowadzili Danuta Stenka i Robert Więckiewicz, którzy wzięli udział w wyjątkowym binauralnym słuchowisku.
10.12.2018

Nagrody i wyróżnienia dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Ostatniego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa. Defendery oraz nagrody specjalne Ministra Obrony Narodowej, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym najbardziej prestiżową - nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymały produkty spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
07.09.2018

Nowy prom dla Viking Line już za dwa lata. Budowa właśnie się rozpoczęła

W chińskiej stoczni Xiamen Shipbuilding rozpoczęła się budowa nowego promu dla Viking Line. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, pasażerowie będą mogli skorzystać z nowoczesnej jednostki w 2021 r.
05.09.2018

Perłę architektury przemysłowej Gdyni czeka modernizacja

W połowie lipca Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę na roboty termoizolacyjne w budynku magazynowym H, którego historyczna nazwa to Magazyn nr 5. Wartość kontraktu opiewa na 7 mln zł, a termin zakończenia prac określono na pierwszy kwartał 2020 roku. Obiekt ten jest jedną z pereł architektonicznych budowli przemysłowych okresu międzywojennego.
23.07.2018

Platforma Petrobaltic w przyszłym roku wypłynie na Bałtyk. Pełna produkcja ropy w III kw.

Centrum produkcyjne w pierwszym kwartale przyszłego roku wyjdzie na Bałtyk – poinformowała Grupa LOTOS. Mowa o platformie Petrobaltic, która obecnie jest przebudowywana w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Będzie ona eksploatowana na złożu ropy naftowej B8, jednym z największych na Morzu Bałtyckim.
10.07.2018

Polski Port Community System oddolnie i odgórnie budowany

O konkurencyjności, a więc możliwości dalszego rozwoju portów morskich i żeglugi zadecydują: digitalizacja i ochrona środowiska. W świecie globalnym nie da się utrzymać konkurencyjności bez innowacyjnych narzędzi wymiany informacji, niezbędnych dla zbudowania sprawnego i bezpiecznego łańcucha dostaw, a ochrona środowiska, jest nieodłącznym, wielopłaszczyznowym efektem ich wykorzystania, niezależnie od „zielonych” technologii specjalnie dedykowanych tym sektorom transportu morskiego.
23.04.2018

Port Centralny w Gdańsku coraz bliżej

W ostatnich dniach grudnia Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję budowy Portu Centralnego. Właśnie otwarto oferty przetargowe. ZMPG będzie wybierać spośród pięciu ofert doświadczonych firm.
06.03.2018

Morskie farmy wiatrowe przyszłością polskiej energetyki?

Jak optymalnie rozwijać morską energetykę wiatrową i czy Polska ma szansę stać się znaczącym europejskim graczem, specjalizującym się w dostawach dla tego typu inwestycji energetycznych? O tym rozmawiać będą uczestnicy Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej (BEIF), którego partnerem jest Europejski Instytut Miedzi.
26.02.2018

Projekt modernizacji linii kolejowych między Trójmiastem a Szczecinem

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek umowę na sporządzenie dokumentacji przedprojektowej dla odcinków Słupsk–Koszalin–Kołobrzeg–Szczecin oraz Słupsk–Koszalin–Stargard–Szczecin. Planowana modernizacja ma m.in. skrócić podróż z Trójmiasta do Szczecina.
09.02.2018

Zintegrowany System Nawigacyjny na najnowszym okręcie Marynarki Wojennej ORP KORMORAN II

Przekazany do służby w Marynarce Wojennej RP w grudniu 2017 roku, nowoczesny niszczyciel min ORP „Kormoran II” to jeden z najważniejszych, zakończonych projektów związanych z modernizacją polskiej floty wojennej w ostatnich latach. W ponad miesiąc od podniesienia bandery przyglądamy się zainstalowanemu na okręcie, nowoczesnemu Zintegrowanemu Systemowi Nawigacyjnemu.
23.01.2018

Saab głównym dostawcą w programie modernizacji okrętów fińskiej Marynarki Wojennej

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab została wybrana przez fińską spółkę Patria jako kluczowy dostawca sprzętu i wyposażenia w ramach programu modernizacji mid-life upgrade okrętów Squadron 2000 fińskiej Marynarki Wojennej. Zakres dostaw i zleconych szwedzkiej grupie prac, wyznaczonych przez głównego wykonawcę programu (Patria), obejmuje dostawy kompletnych rozwiązań i modernizację czterech ścigaczy rakietowych typu Hamina. Wartość kwoty zamówienia przekazanego Saab wynosi 960 mln koron szwedzkich, a jego realizacja rozpocznie się w b
05.01.2018

Pomorze zmieni się nie do poznania. Ponad 216 milionów złotych na pomorskie szlaki rowerowe, kajakowe i żeglarskie

Powstaną międzynarodowa trasa rowerowa, nowe stanice dla żeglarzy i bazy kajakowe na najwyższym poziomie. Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia 2017 r. marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel ponad 130 mln zł.
11.12.2017

Skiba: Są argumenty, że przy naszym poziomie rozwoju przyjęcie euro nie jest obecnie korzystne

Jest wiele argumentów, że dla kraju na takim poziomie rozwoju jak Polska członkostwo w strefie euro nie jest aktualnie korzystne; jednak Polska na pewno chce mieć opcję wstąpienia do strefy euro - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.
14.11.2017

Pierwszy z czterech ekologicznych promów dla firmy Baleària już gotowy

W hiszpańskich zakładach produkcyjnych Gondan doszło do zwodowania pierwszej z czterech nowych jednostek, które powstają dla firmy Baleària. Wyróżnikiem wszystkich budowanych dla popularnego armatora promów jest szereg prośrodowiskowych innowacji.
07.11.2017

Ławka solarna na plaży w Gdyni

Na plaży Gdynia Śródmieście stanęła nietypowa ławka. Wyposażona w specjalistyczne urządzenie RLC Picnic Table umożliwia bezpłatne ładowanie urządzeń mobilnych, turystycznych oraz pojazdów elektrycznych. Z ławki solarnej turyści i mieszkańcy Gdyni będą mogli korzystać do 16 sierpnia.
12.08.2017

Szybsza, bezpieczniejsza i sprawniejsza budowa żurawi pływających

Od ponad 35 lat Heila Cranes S.p.A. jest światowym liderem w budowie żurawi pływających dostosowanych do potrzeb klientów. Heila, mająca siedzibę we Włoszech w Poviglio (prowincja Reggio Emilia), od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w budowie żurawi dla branży transportu morskiego i obiektów morskich i jest bliska ukończenia budowy jednego z największych żurawi pływających dostępnych obecnie na rynku europejskim, w pobliżu portowego miasta Rawenna we Włoszech.
04.07.2017

Awangardowy katamaran, superjacht Sunreef 88 Double Deck przekazany właścicielowi

Sunreef 88 Double Deck – żaglowy superjacht odznaczający się sportową i elegancką sylwetką, opuścił niedawno stocznię Sunreef Yachts i ruszył na spotkanie ze swoim właścicielem. Ten zbudowany na specjalne zamówienie luksusowy jacht świetnie pokazuje doświadczenie gdańskiej stoczni w projektowaniu katamaranów powyżej 80 stóp (24m). Rozpoczęcie realizacji tego ambitnego projektu ogłoszono oficjalnie podczas konferencji prasowej Sunreef Yachts na targach Cannes Yachting Festival 2016.
28.06.2017

Superjacht Sunreef 88 Double Deck dołącza do floty Sunreef Yachts

Sunreef 88 Double Deck – żaglowy superjacht odznaczający się sportową i elegancką sylwetką - wktórce zostanie zwodowany. Przedstawiciele Sunreef, przekonują, że ten zbudowany na specjalne zamówienie luksusowy jacht świetnie pokazuje doświadczenie stoczni w projektowaniu katamaranów powyżej 80 stóp (24m).
02.06.2017

Podróż takim jachtem to spełnienie marzeń wielu osób. Luksusowe jednostki powstają w Gdańsku (foto,wideo)

Piękna, nowoczesna i bardzo luksusowa. Tak wygląda Athena – pierwszy jacht z serii Sunreef Supreme 68 Power, stworzony przez gdańską stocznię Sunreef Yachts. W tym roku ten model został nagrodzony statuetką World Yacht Trophies na festiwalu jachtowym w Cannes (Cannes Yachting Festival) za aranżację wnętrz.
13.12.2016

Gdynia Waterfront zaprojektują JEMS Architekci

Poznaliśmy zwycięzcę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. Drugi etap inwestycji o nazwie Gdynia Waterfront zostanie zaprojektowany według wizji biura projektowego JEMS Architekci z Warszawy. Inwestorem i głównym organizatorem konkursu jest spółka Vastint Poland.
21.10.2016

Sunreef: jednostka Supreme 68 Power

Po sukcesie jachtów żaglowych z linii Sunreef Supreme 68 Sailing – Eagle Wings oraz Midori, stocznia Sunreef Yachts przedstawila pierwszą jednostkę Sunreef Supreme 68 Power. Jak zwykle - komfort wnętrza robi wrażenie.
23.08.2016

Pierwszy taki jacht na świecie. Powstał w Gdańsku

Po światowej premierze podczas targów Singapore Yacht Show, model Sunreef Supreme 68 wniósł powiew świeżego powietrza do branży nautycznej. Po raz pierwszy w historii przemysłu stoczniowego, luksusowy jacht o długości 21 m osiągnął powierzchnię życiową bliską 300m² - przestrzeń spotykaną dotychczas tylko na superjachtach (jednostkach powyżej 24m).
13.07.2016

Pierwszy taki jacht na świecie. Powstał w Gdańsku

Po światowej premierze podczas targów Singapore Yacht Show, model Sunreef Supreme 68 wniósł powiew świeżego powietrza do branży nautycznej. Po raz pierwszy w historii przemysłu stoczniowego, luksusowy jacht o długości 21 m osiągnął powierzchnię życiową bliską 300m² - przestrze
13.07.2016

Projekt artystyczny „Migracje | Kreacje w Muzeum Emigracji w Gdyni

Prace Althamera, Martin, Sasnala i Wodiczki prezentowane będą od środy w Muzeum Emigracji w Gdyni i jego okolicach w ramach projektu „Migracje | Kreacje". Zaplanowano też projekcje filmów i spacery związane z różnymi aspektami migracji.
29.06.2016

Konferencja naukowa Historia Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i Europejczyków, miejsce robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przypominają o tym zabytki, takie jak pomnik Poległych Stoczniowców 1970 wraz z placem Solidarności, stoczniowa Brama nr 2 oraz Sala BHP, miejsce podpisania historycznego Porozumienia Gdańskiego i narodzin Solidarności. W 2014 roku ten historyczny zespół obiektów wraz z Europejskim Centrum Solidarności, prowadzącym szerokie działania edukacyjne i promuj
05.05.2016

DB Schenker Rail Polska zmienił nazwę na DB Cargo Polska

29 kwietnia br. DB Schenker Rail Polska zmienił nazwę na DB Cargo Polska. Zmianie uległ również logotyp spółki, którym od tego momentu jest dobrze rozpoznawalny czerwony znak DB. Pozostałe dane firmy nie ulegają zmianie.
02.05.2016

Startuje budowa nadwiślańskich bulwarów

Ponad kilometrowej długości odcinek nadwiślańskich bulwarów od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego zostanie wybudowany w przeciągu 11 i pół miesiąca. Tak deklaruje wykonawca, firma Skanska, z którą dziś Miasto Stołeczne Warszawa podpisało umowę.
20.04.2016

Regaty integrują Trójmiasto

Żeglarski Puchar Trójmiasta na stałe zadomowił się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń sezonu, jako impreza łącząca regatowe emocje i niepowtarzalną atmosferę wspólnego celebrowania rozpoczynającego się sezonu.
19.04.2016

Pierwszy jacht z linii Sunreef Supreme 68 przekazany właścicielom podczas targów Singapore Yacht Show

Sunreef Yachts informuje, że w trakcie tegorocznej edycji Singapore Yacht Show (7-10 kwietnia), stocznia zaprezentowała jacht z serii Sunreef Supreme 68 o nazwie Eagle Wings. To pierwszy zwodowany katamaran z tej rewolucyjnej linii.
14.04.2016

Sunreef Yachts odkrywa pierwsze szczegóły rewolucyjnej gamy katamaranów Sunreef Supreme

Będąca od 2002 r. światowym liderem w projektowaniu i produkcji luksusowych jachtów wielokadłubowych typu „custom” – stocznia Sunreef Yachts postanowiła włączyć do swojej oferty linię katamaranów żaglowych oraz motorowych Sunreef Supreme. Najnowszy koncept, powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bardziej spersonalizowane i przestronne jednostki o charakterze lifestylowym. Gama jest efektem zmieniającej się filozofii yachtingu, która coraz większy nacisk kładzie na połączenie komfortu na pokładzie z innowacyjnym
19.02.2016

Zakończenie budowy tunelu pod Martwą Wisłą zbliża się wielkimi krokami

Na budowie tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku codziennie pracuje obecnie 300 pracowników. Zajmują się oni przede wszystkim instalacją i przygotowaniem do uruchamiania systemów znajdujących się w tunelu. Ruszyły także pierwsze odbiory.
17.02.2016

Kołobrzeskie molo w pełni zrewitalizowane

Drugi etap renowacji największej atrakcji Kołobrzegu - molo - dotarł na metę. Po ubiegłorocznym otwarciu wychodzącej w morze części spacerowej nabrzeża, tym razem na nowo zagospodarowano teren wokół turystycznego deptaka. Fundusze na realizację inwestycji pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Uroczyste zakończenie prac odbyło się w piątek, 13 listopada br. Uczestniczyła w nim członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska oraz prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.
01.12.2015

Prawosławny chrzest luksusowego katamaranu przed gdańskim Hiltonem

Kolejna, i to jeszcze nie ostatnia w tym roku, jednostka wyprodukowana w stoczni Sunreef Yachts została ochrzczona przy nabrzeżu przy targu Rybnym, naprzeciwko Hotelu Hilton.
28.11.2015

Prawosławny chrzest luksusowego katamaranu przed gdańskim Hiltonem

Kolejna, ale jeszcze nie ostatnia w tym roku, jednostka wyprodukowana w stoczni Sunreef Yachts została ochrzczona przy nabrzeżu przy targu Rybnym, naprzeciwko Hotelu Hilton.
28.11.2015

Nadwodne tereny przemysłowe – relacja z konferencji

Piąta konferencja naukowa z cyklu "Fenomeny pogranicza 2015" dotycząca problematyki przekształceń i współistnienia nadwodnych terenów przemysłowych oraz przestrzeni ogólnodostępnych miasta odbyła się 18 czerwca w szczecińskim porcie.
22.06.2015

Fenomeny pogranicza - konferencja w porcie

Nowe oblicza nadwodnych terenów przemysłowych, pod takim tytułem odbędzie się 18 czerwca br. w szczecińskim porcie V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Fenomeny Pogranicza. Organizują ją Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
20.05.2015

Podpisano umowę na zagospodarownie Wyspy Spichrzów

31 marca podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia polegającego na „Zagospodarowaniu północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. Wraz z jej podpisaniem rozpoczyna się realizacja inwestycji, na którą miasto czekało od dawna.
01.04.2015

Budowa Portu Zewnętrznego - inwestycja na miarę XXII wieku

Kilka miesięcy temu Port Gdańsk celebrował 40-lecie budowy Portu Północnego, czyli głębokowodnej części Portu Gdańsk, stanowiącej aktualnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się fragmentów portu m.in. za sprawą jego doskonałych warunków hydrograficznych. W chwili obecnej Port Gdańsk rozpoczyna realizację kolejnego projektu, który zadecyduje o kształcie i pozycji portu w następnych dziesięcioleciach.
15.03.2015

Doświadczenia skandynawskie a proces modernizacji Marynarki Wojennej RP

Zgodnie z założeniami obowiązującego obecnie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022, Ministerstwo Obrony Narodowej RP powinno w najbliższych dwóch latach rozpocząć realizację trzech programów pozyskania okrętów wojennych: Czapla (program dotyczy zbudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min), Miecznik (program dotyczy zbudowania trzech okrętów obrony wybrzeża), Orka (program ma doprowadzić do pozyskania nawet trzech okrętów podwodnych nowego typu). Każdy z trze
24.09.2014

Trzy katamarany żaglowe Sunreef 74 sprzedane przed oficjalną prezentacją modelu

Stocznia Sunreef z dumą ogłasza sprzedaż trzech jednostek 74 stopowego katamaranu żaglowego, Sunreef 74. Kontrakty zostały podpisane z klientami z Włoch oraz USA, w krótkim okresie pomiędzy czerwcem a sierpniem 2014, jeszcze przed oficjalną prezentacją tego modelu.
05.09.2014

Sunreef Yachts przedstawia pierwszy model z linii 70 Sunreef Power z systemem IPS

W 2013 roku, inżynierowie Sunreef Yachts wspólnie ze specjalistami VOLVO stworzyli innowacyjny system sterowania silnikami, IPS , który następnie zamontowali w jachcie motorowym (60 Sunreef Power mierzącym 18,5 m). W tym roku system ten został zainstalowany na większej jednostce 70 Sunreef Power 1 Life (22 m długości). Narzędzie umożliwia swobodne manewrowanie łodzią, dzięki czemu można prowadzić jacht w każdym możliwym kierunku: na boki, po przekątnej, do tyłu oraz obrócić go wokół własnej osi za pomocą jednej manetki.
27.07.2014

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprojektowali luksusową kabinę jachtu motorowego 70 Sunreef Power

W piątek 9 maja 2014 r. studenci studiów magisterskich z Wydziału Wzornictwa, ze specjalnością Architektura Statków Wodnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprezentowali projekty kabin VIP w stylu polskim. Pomysł był zainspirowany luksusowymi katamaranami firmy Sunreef Yachts, która od ponad 13 lat jest liderem w tworzeniu najbardziej ekskluzywnych jednostek pływających o długości od 60 do 200 stóp.
13.05.2014

Sunreef Yachts ujawnia najnowszy projekt super jachtu żaglowego - Sunreef 92 Double Deck

Stocznia Sunreef Yachts, lider w projektowaniu i budowaniu luksusowych katamaranów na miarę, nieustannie pracuje nad kolejnymi innowacjami. Projektanci firmy również tym razem postanowili pójść o krok dalej i jeszcze bardziej udoskonalić wprowadzoną w 2009 roku sławną już serię Double Deck. Dzięki nowym rozwiązaniom udało się powiększyć przestrzeń użytkową, a tym samym zaoferować jeszcze większy komfort właścicielom i gościom.
25.04.2014

Nowa wizja architektoniczna molo w Międzyzdrojach!

Budowa na molo hotelu Baltic Twin Towers i centrum handlowo-usługowego z apartamentami oraz stworzenie plaży na morzu i pomostu z gondolą zanurzeniową to wizja przyszłości Międzyzdrojów, jaką opracował Adler-Schiffe przy akceptacji władz miasta. Obecnie trwają rozmowy związane z pozyskaniem partnerów, z którymi Adler-Schiffe zrealizuje nowe plany architektoniczne. Molo w Międzyzdrojach o długości prawie 400 metrów należy do najdłuższych w Polsce i w Europie. Jego zasadniczą część wraz z przystanią dla statków wybudowała s
06.03.2014

Instytut Budownictwa Wodnego PAN- na styku nauki i biznesu

Na przełomie XIX i XX w. pewien niefortunny mówca zażądał w brytyjskim parlamencie rozwiązania izby patentowej, gdyż wszystkie ważne i potrzebne wynalazki zostały już ludzkości ofiarowane. Mimo, że przykład ten jest skrajny to jednak dobrze obrazuje jakie bariery mogą czekać na badacza próbującego skomercjalizować wyniki swoich badań. Sto lat od jego wniosku w naszym kraju wciąż panuje przekonanie, że w Polsce biznes i rozwój nauki to odrębne, żyjące własnym życiem światy. Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w
15.05.2012

Gdynia: rewitalizacja terenów byłej stoczni

Rozpoczęła się modernizacja głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Do końca roku w Gdyni ma powstać ok. 10 tys. m2 nowoczesnej powierzchni użytkowej. Jest to pierwszy etap rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.
02.04.2012

„Transatlantyk”, Rolls Royce Marine Poland i Szpital Morski PCK - wyróżnione

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim, która odbyła się 10 lutego (piątek) z okazji 86-lecia nadania Gdyni praw miejskich, ogłoszono laureata nagrody przewodniczącego rady za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni”. Nagrodę otrzymał AB Inwestor Andrzej Boczek za budynek wielofunkcyjny „Transatlantyk”.
13.02.2012

Biura z widokiem... na przyszłość

1 grudnia 2011 spółka Port Gdański Eksploatacja ulokowała swoją główną siedzibę w dworku przy ul. Roberta de Plélo 6.
09.12.2011

Międzynarodowe Forum Gospodarcze - Europejska zintegrowana polityka morska – perspektywa 2020-2050

Polscy i zagraniczni eksperci – wybitne postaci świata biznesu i nauki, cztery konferencje tematyczne, w tym po raz pierwszy panel środowiskowy – to podstawowe elementy niezwykle bogatego programu Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni, które odbędzie się 14 października 2011 r. (piątek).
12.10.2011

Super jacht Sunreef 102 IPHARRA finalistą konkursu Showboats Design Awards 2011

Spośród 250 nominowanych super jachtów, tylko 59 jednostek zostało finalistami drugiej edycji konkursu Showboats Design Awards dedykowanego nowo zbudowanym super jachtom i organizowanego przez amerykański magazyn Showboats International. Nagrody dla zwycięskich jachtów przyznawane będą podczas uroczystej gali w Palm Beach na Florydzie 25 października 2011.
30.06.2011

Słowińska Grupa Rybacka zdobyła miliony na dotacje

Słowińska Grupa Rybacka pozyskała 46 milionów złotych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich 2007-2013. O dotację mogą starać się nie tylko rybacy.
13.04.2011

BCT- Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni uruchamia nowy system łączności terminalowej dostarczony przez firmę RADMOR S.A.

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni zakończył wdrożenie i uruchomił nowy systemłączności terminalowej oparty na dostarczonym przez RADMOR S.A systemie TetraFlex produkcjifirmy Damm Cellular Systems A/S. System ten bazuje na standardzie TETRA (TErrestrial TrunkedRAdio - naziemna radiowa łączność trankingowa) opracowanym przez Europejski InstytutStandardów Telekomunikacyjnych (ETSI) otwartym standarcie cyfrowej łączności trankingowej.Rozwiązanie wdrożone przez firmę RADMOR S.A. zastąpiło dotąd używaną technologię łącznościo
08.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.