• <
urząd_morski_gdynia_2021

Podpisano umowę na zagospodarownie Wyspy Spichrzów

01.04.2015 13:57 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Podpisano umowę na zagospodarownie Wyspy Spichrzów
Podpisano umowę na zagospodarownie Wyspy Spichrzów - GospodarkaMorska.pl

31 marca podpisana została umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia polegającego na „Zagospodarowaniu północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. Wraz z jej podpisaniem rozpoczyna się realizacja inwestycji, na którą miasto czekało od dawna.

Inwestor – konsorcjum Multibud-Immobel rozpoczyna prace organizacyjne i projektowe, które potrwają 19 miesięcy. Potem ruszy budowa. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana w okresie 8,5 roku od dnia podpisania umowy.

Ogłaszając wyniki postępowania prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że zagospodarowanie północnego krańca Wyspy Spichrzów wymagało wielu prac przygotowawczych, począwszy od uporządkowania struktury własnościowej, poprzez przejęcie gruntów, aż po znalezienie wiarygodnego partnera biznesowego.

– To historyczny moment dla gdańszczan – podkreślał podczas podpisania umowy prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. – Wierzę, że współpraca miasta i konsorcjum zaowocuje murami rosnącymi w tym wyjątkowym i ważnym fragmencie miasta. Powstanie tu wysokiej jakości, godna tego miejsca, architektura – dodał.

- Wyspa na zagospodarowanie czekała dobre 25 lat. Niektórzy wskazywali ją nawet jako przykład czegoś, czego Miasto nie może, czy nie potrafi załatwić. Ale musimy pamiętać, że to dla Gdańska teren kluczowy. Dlatego nasza rola była szczególnie trudna: z jednej strony Miasto nie powinno zajmować się komercyjnym zagospodarowaniem terenu, z drugiej - doświadczenie boleśnie nauczyło nas, czym kończy się zbyt szybka decyzja o sprzedaży gruntów. Dlatego staraliśmy się mieć pieczę nad tym terenem tak długo, aż zyskamy pewność, że zostaną nie tylko sprzedane, ale też zagospodarowane. Dziś pewność taką daje nam nie tylko umowa z inwestorem, ale przepisy prawa, które w międzyczasie uległy zmianie. Dlatego dzisiejszy wybór oferty to koniec starego, dość długiego etapu i początek nowego, który - jak deklaruje inwestor - potrwa 103 miesiące - mówił prezydent Adamowicz.

Obszar, którego dotyczy umowa z konsorcjum Multibud-Immobel to około 2 ha, w tym działki pod drogi publiczne oraz działki pod zabudowę ok. 1,6 ha. - Na terenie objętym inwestycją stanie specjalny pawilon, gdzie prezentowana będzie koncepcja zagospodarowania północnego cypla Wyspy, a potem jego poszczególne etapy. Chcemy, by mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z planowaną inwestycją – zapowiada prezes Zarządu Multibud SA Wojciech Ciurzyński.

Inwestor przedsięwzięcie realizował będzie - zgodnie z harmonogramem - z podziałem na cztery etapy. Zabudowa rozpocznie się od najdalej wysuniętego na północ fragmentu wyspy i będzie postępować na południe, w kierunku ulicy Stągiewnej. Etapowanie będzie dotyczyło wyłącznie obiektów celu komercyjnego tj. zabudowy mieszkalno-usługowo-handlowej. Każdy etap będzie obejmował okres przygotowawczy (okres przygotowania dokumentacji budowlanej i decyzji o pozwoleniu na budowę) i okres realizacyjny (roboty budowlane).

Obiekty celu publicznego będą realizowane w terminach określonych w harmonogramie (poniżej).

HARMONOGRAM REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA:

ETAP I – zabudowa kwartału Ia, Ib,II, III (część wysunięta na północ od ulicy Pożarniczej) -realizacja do końca 2018
ETAP II – zabudowa kwartału IV (teren pomiędzy ulicami Pożarniczą i Basztową)- realizacja do końca 2020
ETAP III – zabudowa kwartału V (teren pomiędzy ulicami Basztową i Ciesielską)- realizacja do końca 2022
ETAP IV – zabudowa kwartału VI (teren pomiędzy ulicami Ciesielską i Stągiewną)- realizacja do końca 2023

Realizacja obiektów celu publicznego:

- ulica Chmielna- do końca 2017 roku
- ulica Motławska – do końca I kwartału 2019 roku
- ulica Pożarnicza – do końca I kwartału 2019 roku
- część ciągu pieszego przy nabrzeżu nr IX - do końca I kwartału 2019 roku
- budowa mostu Stągiewnego jako zwodzonego – do końca II kwartału 2020 roku
- skrzyżowanie ulicy Podwale Przedmiejskie z Chmielną – do końca III kwartału 2017 roku
- budowa ogólnodostępnej kładki dla pieszych- do końca I kwartału 2019 roku
- remont Długiego Pobrzeża - do końca II kwartału 2021 roku
- budowa mariny na południe od mostu Stągiewnego – do końca 2022 roku

Umowę o Partnerstwie Publiczno Prywatnym 31 marca podpisali: w imieniu Miasta Gdańska: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski oraz zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej Andrzej Bojanowski; w imieniu konsorcjum Multibud - Immobel: prezes Zarządu Multibud SA Wojciech Ciurzyński, członek zarządu Immobel SPV 10 Sp. z o.o. Małgorzata Patrycja Van Triet i członek zarządu Immobel SPV 10 Sp. z o.o. Marcin Malka.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.