• <

Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu

ew

09.12.2019 08:37 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu

Partnerzy portalu

Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu - GospodarkaMorska.pl

Rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz przystani w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Do tego nowe pomosty, przystanie i rynny do wodowania kajaków na Redzie. Unijne dofinansowanie pozwoli rozwinąć infrastrukturę żeglarską i kajakową na Pomorzu. Inwestycje powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat.

Umowy o dofinansowanie projektów wsparcia atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego podpisali 6 grudnia 2019 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele samorządów z Krynicy Morskiej, Pucka i Wejherowa.

Kajakiem przez Meandry Północy


Na rzece Reda prowadzone będą dwie inwestycje. Pierwszą zrealizuje gm. Puck. Wybudowana zostanie przystań w miejscowości Moście Błota. Brzeg zostanie umocniony, a schody umożliwią dojście do nowego pomostu. Powstanie też rynna do wodowania kajaków. Dodatkowo zmodernizowana zostanie droga prowadząca do przystani i ustawione zostaną znaki drogowe i wodne. Całość kosztować będzie ok. 789 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ponad 655 tys. zł.

Drugi projekt, w gm. Wejherowo, to budowa przystani kajakowej nad jeziorem Orle oraz dwóch w Bolszewie nad rzeką Redą. Nad jeziorem Orle powstanie pomost kajakowy i rekreacyjny. Będą też wiaty, stoły oraz mała architektura. Wodowanie kajaków ułatwi slip kajakowy. Z kolei w Bolszewie oprócz pomostów będzie suszarka na kajaki i miejsce na ognisko. Ustawione zostaną tablice informacyjne z informacjami turystycznymi. Projekt kosztować będzie ponad 1,1 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego wyniesie ponad 926 tys. zł.

Jachtem po Zatoce Puckiej i Zalewie Wiślanym

Nie tylko kajakarze będą zadowoleni z podpisanych dziś umów. Dwa projekty dotyczą infrastruktury dla żeglarzy. Dzięki ponad 6,7 mln zł unijnego dofinansowania w Krynicy Morskiej rozbudowany zostanie port jachtowy. Wybudowany zostanie budynek sanitarno-socjalny oraz magazyn. Na nabrzeżu ustawiony będzie żuraw i wózek widłowy do wodowania jachtów. Zainstalowany zostanie także nowy pomost pływający, dzięki czemu w przystani będzie 13 dodatkowych miejsc do cumowania.

Z kolei w Rzucewie nad Zatoką Pucką wybudowany zostanie pomost stały. Dzięki inwestycji na przystani będzie mogło jednocześnie cumować nawet 10 jednostek. Co istotne, miejsca będą dostosowane dla różnych jednostek, w tym jachtów mieczowych i o małym zanurzeniu. Całkowita wartość projektu to ponad 1,2 mln zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie około 655 tys. zł.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.