• <
siemens_gamesa_2022

Molo Południowe w Gdyni. Warszawska wizja z punktem widokowym zwyciężyła konkurs "Pirs przyszłości"

10.12.2021 18:37
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Molo Południowe w Gdyni. Warszawska wizja z punktem widokowym zwyciężyła konkurs "Pirs przyszłości"

Partnerzy portalu

Molo Południowe w Gdyni. Warszawska wizja z punktem widokowym zwyciężyła konkurs "Pirs przyszłości" - GospodarkaMorska.pl
Wizualizacje: SMOL Architekt

W piątek (10 grudnia) ogłoszono laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”. Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem widokowym, z którego rozciąga się widok na morze i port. Jej autorzy z pracowni SMOL Architekt z Warszawy otrzymają 50 tys. zł. 


Jak podaje miejski portal Gdynia.pl najczęściej przejawiające się motywy w 16 konkursowych pracach to: morska tożsamość Gdyni, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje.

Pierwszą lokatę zajęła pracownia SMOL Architekt z Warszawy. Autorzy koncepcji, Tomasz Smol i Edyta Smol zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

– Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach – skomentowała na łamach miejskiego portalu zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

– Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez.

Zwycięski projekt. Panorama na port i Zatokę Gdańską

Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską.

Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystyką i marynistycznymi detalami, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.

Zwycięskie i wyróżnione koncepcje molo Południowego posłużą za inspiracje przy planowaniu zmian w obszarze skweru Kościuszki i molo Południowego.

– Sam tytuł konkursu, „Pirs Przyszłości” sugerował, że spojrzenie, które jest oczekiwane to spojrzenie, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się dalej rozwijać – mówiła podczas ogłaszania wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

Zwycięskie i wyróżnione prace będzie można obejrzeć także w ramach pokonkursowej wystawy w gdyńskim InfoBoxie przy ul. Świętojańskiej 30. Prace będą dostępne od 14 grudnia do 16 stycznia 2022 roku.

Konkurs "Pirs przyszłości" - LAUREACI

> I NAGRODA  – TOMASZ SMOL, EDYTA SMOL – PIRS 113


II NAGRODA  – DOMINIK SĘDZICKI, JAROSŁAW BĄKOWSKI, ALEKSANDER BIELAWSKI, MICHAŁ LUBAS, MAJA KAROŃ, NATALIA GRUCHAŁA biuro architektoniczne Primal - Arch – PIRS 107III NAGRODA – BAZYLI DOMSTA, KACPER LUDWICZAK, BEATA WRÓBLEWSKA – PIRS 102


> WYRÓŻNIENIE – JAKUB BLADOWSKI, ROBERT JUCHNEVIC (ROARK STUDIO SP.Z.O.O. SP.K./DESIGNBOTIC SP.Z.O.O), KACPER RADZISZEWSKI (DESIGNBOTIC SP.Z.O.O), ANNA MODRZEJEWSKA, ADA KOWALSKA, ANNA CZECH (ROARK STUDIO SP.Z.O.O. SP.K.)  – PIRS 108

> WYRÓŻNIENIE – JAKUB LIPSKI, OPRACOWANIE: JERZY WIERCIŃSKI, GRZEGORZ KULKA, JULIA LIPSKA – PIRS 106

> WYRÓŻNIENIE – MAREK BYSTROŃ – PIRS 105


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.