• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie

AK

19.05.2021 13:32 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie

Partnerzy portalu

Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie - GospodarkaMorska.pl
Fot. UMG

Trzy gdańskie zbiorniki wodne czekają od piątku 28 maja na turystów. Już dziś można zapisywać się na wizyty przez stronę internetową. Czekają przygody i niespodzianki. 

Gdański Szlak Wodociągowy łączy ze sobą elementy krajoznawczego spaceru, obserwacji przyrody z ciekawą wiedzą z zakresu inżynierii sanitarnej i historii. Zwiedzanie dostępne jest w sezonie letnim. Atrakcję tworzą dwa historyczne podziemne rezerwuary wody i jedna nowoczesna wieża ciśnień z wyjątkowym tarasem widokowym. Symbolem szlaku jest nietoperz – nieuchwytny, tajemniczy i rzadko spotykany ssak, który wybrał jeden z jego obiektów– Zbiornik Wody Stara Orunia – na swoje siedlisko.  

3 obiekty

Zwiedzanie zbiorników odbywa się w małych, kameralnych grupach pod opieką przewodnika. Wizyty trwają około 60 min. Obiekty szlaku są atrakcjami samymi w sobie. Klimatyczny zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły. Dno zbiornika jest na stałe wypełnione wodą, a zwiedzanie odbywa się po specjalnych pomostach.

110-letni Zbiornik Wody Stary Sobieski to podziemny amfiteatr z unikalną w skali Europy akustyką (dźwięk roznosi się na odległość do 200 metrów i powraca w formie echa przez nawet 7 sekund). Najmłodszy Zbiornik Wody Kazimierz, znajduje się w pobliżu pięknej plaży na Wyspie Sobieszewskiej i jest czynnym obiektem dbającym o odpowiednie ciśnienie wody w tej dzielnicy. Ta ciekawa architektonicznie wieża ciśnień ma 30 metrów wysokości. Na szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane.

3 wystawy – nowości na szlaku

Architektura, niepowtarzalne wnętrza i ciekawe położenie zbiorników zdecydowanie robią wrażenie. Organizatorzy starają się, aby turyści wracali na szlak, także poprzez ciągłą modyfikację wystaw znajdujących się w tych oryginalnych przestrzeniach.  Interdyscyplinarna wystawa o historii wodociągów znajdująca się w Zbiorniku Sobieski zostanie wzbogacona o rekonstrukcję łazienki z początku XX wieku. W tej części ekspozycji znajdą się między innymi: żeliwna wanna na lwich łapach, spłuczka dzwonowa z porcelanową rączką i mosiężnym łańcuszkiem, narożna porcelanowa umywalka.  W zewnętrznym pierścieniu zbiornika pojawi się nowa wystawa czasowa – autorstwa Eleny Vertikovej, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ceglane ściany Zbiornika Wody Stara Orunia staną się w tym roku tłem do projekcji zdjęć dotyczących historii oraz mieszkańców tego obiektu. Na parter Zbiornika Kazimierz, po prawie dwuletniej przerwie powróci edukacyjna, mechatroniczna wystawa obrazująca znaczenie wieży ciśnień w systemie wodociągowym.  

Wystawy stałe, jak i wszystkie dodatkowe atrakcje na szlaku turyści muszą zapłacić 18 zł (bilet do Sobieskiego i Oruni kosztuje 9 zł; Zbiornik Kazimierz udostępniany jest bezpłatnie).  Najlepszym gwarantem wizyty w obiekcie jest rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej szlaku. W tym roku wizyty rezerwować można także przy pomocy Karty Turysty.

3 wizyty i nagroda

Organizatorzy zachęcają gości, aby pokonali cały szlak i odwiedzili wszystkie trzy zbiorniki. Dla tych, którym to się uda przewidziano specjalną nagrodę. By wziąć udział w akcji wystarczy pobrać specjalną kartę podczas pierwszej wizyty. Na każdym zbiorniku goście otrzymają specjalne naklejki z symbolami. Komplet naklejek gwarantuje nagrodę, którą odebrać można na ostatnim odwiedzanym obiekcie.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.