• <

Konkurs o wartości 20 milionów funtów ma wytyczyć bardziej ekologiczną przyszłości brytyjskiej żegludze

ac

22.03.2021 12:42 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Konkurs o wartości 20 milionów funtów ma wytyczyć bardziej ekologiczną przyszłości brytyjskiej żegludze

Partnerzy portalu

Konkurs o wartości 20 milionów funtów ma wytyczyć bardziej ekologiczną przyszłości brytyjskiej żegludze - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Nowa inicjatywa Departamentu Transportu będzie wspierać rozwój statków o zerowej emisji i infrastrukturze, która może napędzać dekarbonizację żeglugi.

Rząd wezwał stocznie, firmy żeglugowe, porty, naukowców i pracowników akademickich do składania wniosków w nowym konkursie na innowacyjne technologie, które mogą wyznaczyć bardziej ekologiczną przyszłość brytyjskiego sektora żeglugowego.

Departament Transportu zapowiedział dziś rano, że konkurs na ekologiczną żeglugę o wartości 20 milionów funtów będzie wspierał inicjatywy, które mogą zbliżyć sektor do zerowej emisji. Mowa tu o takich projektach jak np. statki napędzane wodorem czy punkty ładowania w portach.

Rząd wezwał cały sektor morski do współpracy z naukowcami przy projektach konkursowych.

Minister morski Robert Courts powiedział, że ogłoszenie konkursu było „punktem zwrotnym” dla sektora morskiego Wielkiej Brytanii. „To szansa dla firm na rozwój technologii przyszłości, nie tylko chroniącej nasze środowisko, ale także napędzającej wzrost gospodarczy” - powiedział. „Wzywam najlepszych myślicieli tego kraju, aby przedstawili swoje zielone pomysły i pomogli nam w stworzeniu lepszego, czystszego sektora morskiego”.

W międzyczasie sekretarz transportu Grant Shapps podkreślił, że przejście na zerową emisję w sektorze żeglugi może stworzyć miejsca pracy w całej Wielkiej Brytanii, ożywić społeczności przybrzeżne i pomóc przybliżyć cały kraj do celu zerowej emisji w 2050 roku.

- Mamy dumną historię stoczniową i razem z przemysłem jestem zdeterminowany, aby na niej budować, starając się rozwijać innowacje przyszłości i osiągnąć nasz cel - powiedział - Rewolucjonizujemy technologię morską od łodzi elektrycznych po porty wodorowe. Mamy szansę na zawsze zmienić żeglugę w tym kraju i zapewnić wiele nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji w sektorze morskim do 2050 r.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.