• <
PZT_1100x200_gif_2020

Gdynia Waterfront zaprojektują JEMS Architekci

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Gdynia Waterfront zaprojektują JEMS Architekci
Gdynia Waterfront zaprojektują JEMS Architekci - GospodarkaMorska.pl

pc

21.10.2016 Źródło: własne

Poznaliśmy zwycięzcę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni. Drugi etap inwestycji o nazwie Gdynia Waterfront zostanie zaprojektowany według wizji biura projektowego JEMS Architekci z Warszawy. Inwestorem i głównym organizatorem konkursu jest spółka Vastint Poland.

Rejon ulic Waszyngtona, Hryniewieckiego i alei Jana Pawła II już za kilka lat zyska zupełnie nowe, spektakularne oblicze. Na niemal pięciohektarowym obszarze w samym centrum miasta powstaną budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym i spa oraz obiekty o funkcji kulturalnej, w tym kino. Ważnymi elementami koncepcji są pasaże z ogólnodostępnym skwerem oraz elegancka architektura krajobrazu. Szacowana powierzchnia przyszłej zabudowy to 75 000 m2.

Międzynarodowe jury konkursowe, reprezentowane podczas ceremonii przez Marka Karzyńsiego, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego miasta Gdyni, jednogłośnie postanowiło przyznać główna nagrodę pracy autorstwa pracowni JEMS Architekci z Warszawy.

Jak podano w werdykcie: „Wybrano pracę najlepszą pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym (...). Nowo projektowana zabudowa harmonizuje z modernistyczną architekturą Gdyni. Biorąc pod uwagę rangę miejsca i jego walory krajobrazowe, koncepcja zapewnia uzyskanie spójnego zespołu przestrzennego ze znacznym udziałem ogólnodostępnych przestrzeni publicznych. W kreowaniu przestrzeni publicznych wykorzystano tu klasyczne elementy tworzące tzw. [miękkie granice] – jak arkady czy pergole, dzięki czemu koresponduje z otoczeniem. Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i [życia między budynkami]".

Oprócz zwycięzców, w konkursie wzięło udział jeszcze 5 zaproszonych pracowni projektowych: Fort, Warsztat Architektury, Apa Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates oraz JSK Architekci. Prace konkursowe powstały na podstawie szczegółowych zapisów wynikających z planu miejscowego oraz wytycznych przygotowanych przez specjalistów z jednej z berlińskich pracowni architektonicznych.

– To moment bez wątpienia dla miasta historyczny. Dzisiaj, poprzez konkurs, wyłania się bryła architektoniczna budynków, które staną się bez wątpienia jedną z ikon Gdyni. To bardzo szczególna przestrzeń naszego miasta – można powiedzieć, że to jego serce – dlatego waga i znaczenie, jakie przykładamy do realizacji tego projektu, są wyjątkowe. Wierzę w to, że, wraz ze zrealizowaną koncepcją oraz dalszą projektowaną zabudową tych terenów, będzie powstawało śródmieście Gdyni na miarę XXI wieku – powiedział podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Marcin Sadowski, jeden ze wspólników firmy JEMS Architekci, skomentował wygraną tymi słowami: – Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie (w roku 2012 - przyp. red.), nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali.

– Prace nad projektem architektonicznym na podstawie koncepcji potrwają około roku. W roku 2018 planowane jest rozpoczęcie budowy, która zajmie co najmniej 2 lata. Nie znamy jeszcze dokładnych kosztów inwestycji, ponieważ dopiero rozpoczynamy prace nad ustalaniem rodzaju materiałów, z jakich wykonane zostaną budynki –  mówi Janusz Tybuszewski, przedstawiciel spółki Vastint Polska.

JEMS Architekci to wielokrotnie nagradzana, jedna z najsłynniejszych polskich pracowni architektonicznych. Realizacje sygnowane marką JEMS o największej rozpoznawalności to m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, 19. dzielnica w Warszawie, kompleks biurowy Pixel w Poznaniu czy budynek siedziby spółki Agora w Warszawie.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.