• <
escort_980x120_gif_2020

Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie

24.07.2020 09:52 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie

Partnerzy portalu

Oświetlenie Bulwaru i Skweru Kościuszki w Gdyni w nowej odsłonie - GospodarkaMorska.pl
Skwer Kościuszki i Bulwar Nadmorski; fot. #dzielnicewGdyni

Trwa metamorfoza Śródmieścia Gdyni. W ramach strategicznego projektu KLIMATyczne Centrum zmienia się organizacja ruchu na wybranych ulicach, pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, mała architektura w postaci ławek oraz relaksacyjne strefy zieleni. A jeszcze w tym roku zmieni się oświetlenie najbardziej popularnych gdyńskich tras spacerowych, czyli Skweru Kościuszki, al. Jana Pawła II oraz Bulwaru Nadmorskiego.

– Zarówno Bulwar Nadmorski, jaki i Skwer Kościuszki podlegają ochronie dziedzictwa i dóbr kultury oraz ochronie zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też nową oświetleniową inwestycję skonsultowaliśmy z Plastykiem Miasta i Miejskim Konserwatorem Zabytków. W ramach tego zadania zamontujemy 148 energooszczędnych latarni parkowych z oprawami LED. Liczymy na atrakcyjne oferty wykonawców, aby jeszcze w tym roku gdynianie mogli korzystać z klimatycznego oświetlenia podczas wieczornych spacerów. Będzie to wielka oświetleniowa przemiana naszych popularnych turystycznych destynacji, która sprawi, że przestrzeń ta zyska nową jakość – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przetarg na wymianę wysłużonych latarni parkowych ogłosił gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Inżynierowie z zespołu ds. oświetlenia przygotowali bardzo dokładną specyfikację zamówienia. Projekt nowych latarni, czyli słupów oraz opraw, będzie znacząco różnił się od obecnie funkcjonującego oświetlenia.

– Dotychczasowe oświetlenie Bulwaru Nadmorskiego oraz Skweru Kościuszki wpisało się w krajobraz naszego miasta. Jednak zła kondycja lamp, nieekonomiczna technologia żarówek sodowych oraz ekologiczne uzasadnienie niezaśmiecania światłem nieba, zmusiła nas do znalezienia nowego rozwiązania dla tych przestrzeni. Wybraliśmy formę lampy zwartej, prostej, minimalistycznej z ukrytym źródłem światła. Lampa ta pozbawiona jest dekoracji. Stylistycznie wpisuje się w modernistyczny charakter Śródmieścia. W projekcie można znaleźć współczesną odpowiedź na historyczne, gdyńskie lampy, które stały wzdłuż ul. 10 Lutego – tłumaczy Jacek Piątek, Plastyk Miasta i dodaje - Nowe lampy wzdłuż bulwaru stworzą wyższy, czytelny rytm pionów i dopełnią architektonicznie przekrój deptaka z falochronem. Z kolei nowe oświetlenie na al. Jana Pawła II uwydatni oś widokową.

Na Bulwarze Nadmorskim zostanie zamontowanych 88 latarni parkowych, a na Skwerze Kościuszki i al. Jana Pawła II 60 sztuk. Kolor i kształt latarni będzie nawiązywał do modernistycznego stylu. Nowe aluminiowe słupy oraz oprawy LED będą o przekroju prostokątnym i zostaną zainstalowane w miejsce demontowanych latarni.

– Zdajemy sobie sprawę, że wielu mieszkańców z sentymentem odnosi się do kulistych opraw na Bulwarze Nadmorskim, które zamontowane zostały w latach 90-tych ubiegłego wieku. Jednak utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym oraz czystości jest bardzo trudne. Producenci zaprzestali produkcji kloszy w kształcie kul o odpowiednich wymiarach. Dlatego też design nowych latarni będzie gwarantował bardziej ekonomiczną opcję konserwacji i czyszczenia – wyjaśnia inż. Michał Fontański, nadzorujący tę inwestycje z ramienia ZDiZ.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.