• <

Wynik wyszukiwania - "Kopenhaga" - Wiadomości

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.
29.04.2024

Dania pomoże Ukrainie w rozwoju marynarki wojennej

Premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek we Lwowie porozumienie w sprawie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i długoterminowego wsparcia - poinformował w piątek szef państwa ukraińskiego na Telegramie. Dziękujemy Danii za solidarność z naszym narodem - dodał.
23.02.2024

ITS Antonio Marceglia kolejny raz w Gdyni. W sobotę przybędzie ITS Luigi Rizzo

W polskich portach wielokrotnie można było zobaczyć okręty poruszające się pod włoską banderą. Wpierw był to niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio, potem w jego miejsce weszła fregata ITS Antonio Marceglia (F597). W najbliższym czasie do Portu Wojennego Gdynia pojawi się fregata ITS Luigi Rizzo (F595). Włoska obecność w polskich portach i na Bałtyku jest związana z trwającą od maja misją pk. "Brilliant Shield".
11.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Potrzebna pomoc na wycieczkowcu. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na pokładzie MS Hamburg nieopodal Kołobrzegu źle się poczuł jeden z pasażerów, który wymagał interwencji medycznej. Z pomocą przybył śmigłowiec Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie CSSP w Koszalinie.
19.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Duński Cadeler przeprowadzi kampanię instalacyjną morskiej farmy wiatrowej Aflandshage

Cadeler podpisał z firmą Siemens Gamesa umowę na montaż w 2026 roku 26 turbin wiatrowych na terenie morskiej farmie wiatrowej Aflandshage, zlokalizowanej na południe od Kopenhagi. Jest to powrót firmy na rodzime wody.
25.04.2023

Hamburg na start. Port Gdańsk otworzył sezon wycieczkowy

144-metrowy wycieczkowiec Hamburg z 330 turystami na pokładzie jako pierwszy statek tego typu zawitał w tym roku do Portu Gdańsk. Tym samym sezon wycieczkowy w porcie został oficjalnie otwarty.
23.04.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Misja polskich spółek z branży energii wiatrowej na targi Wind Europe w Kopenhadze

Podczas tegorocznej konferencji i targów branży offshore spodziewany jest mocny akcent polski. Oprócz stoiska współorganizowanego przez Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAIH) oraz PSEW, PAIH zorganizuje trójstronne polsko-norwesko-duńskie seminarium dotyczące potencjału na współpracę w łańcuchu dostaw, a także spotkania B2B.
19.04.2023

Stocznia Damen Koźle buduje kadłub elektrycznego promu dla niemieckiego operatora

Niemiecki operator promowy Reederei Norden-Frisia, podobnie jak Damen ma ambicje zostać najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie. Firma, która obsługuje połączenia z północno-zachodnich Niemiec na Wyspy Fryzyjskie, przyjmuje bardzo aktywne podejście do realizacji swoich planów.
12.04.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Szefowie dyplomacji Polski i Danii rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i współpracy gospodarczej

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz relacje dwustronne i współpraca gospodarcza - były wśród tematów środowego spotkania szefów MSZ Polski i Danii: Zbigniewa Raua i Larsa Lokke Rasmussena.
15.02.2023

Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów

60 tys. dolarów szczecińskiemu szpitalowi wojewódzkiemu zapisał w testamencie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak – poinformowała placówka. Szpital ma wykorzystać pieniądze na zakup sprzętu kardiologicznego.
21.01.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Kopenhaga: nigeryjski pirat uznany za winnego, ale bez kary

Sąd w Kopenhadze uznał schwytanego nigeryjskiego pirata za winnego spowodowania zagrożenia dla duńskich żołnierzy stacjonujących przed rokiem w Zatoce Gwinejskiej. Mężczyzna nie poniesie jednak kary.
04.12.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
30.09.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Transport Week 2022 dobiegł końca w Gdyni

Konferencja Transport Week 2022 zakończyła się dzisiaj w Gdyni po dwóch dniach wnikliwych dyskusji na temat obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, transformacji energetycznej, ich wpływu na sektor transportu i wielu innych istotnych tematów. 200 uczestników zgromadziło się w hotelu Courtyard Gdynia Waterfront, aby wysłuchać prezentacji ekspertów i paneli dyskusyjnych podczas pierwszego powrotu wydarzenia do formatu face-to-face po dwuletniej przerwie.
15.06.2022

Miasta przyjazne dla shippingu. Globalizacja zwycięża "deglobalizację"

Ateny, Singapur i Tokio to pierwsza trójka miast, w których firmy żeglugowe czują się najlepiej. Jednak najwięcej zarządów, pod względem wielkości flot, znajduje się w Pekinie, Oslo i Imbari – wynika z raportu „The Leading Maritime Cities of The World 2022” opracowanego przez norweskie firmy Menon Economics i DNV. Niestety w analizie nie znalazło się żadne miasto z Polski, a z Regionu Morza Bałtyckiego wyróżniona została Kopenhaga.
13.04.2022

Pomoc Ukrainie, nowe kursy do Skandynawii i podatek paliwowy. Nowości w Polferries

Fundacja LOTOS wspiera akcję pomocową Polferries, nieodpłatne bilety dla ukraińskich uchodźców, wycieczki do Skandynawii i wprowadzenie dodatku paliwowego. Oto przegląd bieżących wydarzeń w spółce.
11.04.2022

Po raz drugi nie przyznano tytułu Żeglarza Roku, są dwie Nagrody Honorowe

Po raz drugi w 52-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast dwie Nagrody Honorowe Rejs Roku 2021.
02.01.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Scandlines: Kolejny prom hybrydowy zostanie wyposażony w rotor Norsepower

Po udanej instalacji żagla rotorowego Norsepower na promie hybrydowym M/V Copenhagen w 2020 roku, duński operator promowy Scandlines przygotował siostrzany prom M/V Berlin do takiej samej operacji.
19.10.2021

Turbiny wiatrowe w Danii będą się świecić w kolorach tęczy

Od 12 do 22 sierpnia trzy turbiny wiatrowe Avedøre w Kopenhadze będą świecić w kolorach tęczy. Okazją do wprowadzenia nowego oświetlenia jest Copenhagen 2021 - WorldPride i EuroGames, gdzie duńska firma energetyczna jest oficjalnym partnerem mającym na celu promowanie różnorodności i integracji.
14.08.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Wodór na statku. Lekcja dla Polski

Wodór może odegrać ważną rolę w rozwoju ekologicznego transportu morskiego. Na razie na drodze do dekarbonizacji transportu poszukujemy różnych rozwiązań, głównie z pieniądze z Unii Europejskiej, czyli podatników.
19.07.2021

Pozytywne sygnały płynące z branży promowej [Podsumowanie tygodnia 27/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o regularnym odradzaniu się branży promowej po kryzysie koronawirusowym.
06.07.2021

Polferries – polski promowy most do Skandynawii [WIDEO]

Kontynuujemy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest polski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka S.A., znana również pod marką handlową jako Polferries.
05.07.2021

Kopenhaga – raport z bałtyckiego rynku portowego

Port Kopenhaga jest największym duńskim portem i jednym z największych na Bałtyku. Poza tym port ten to miejsce, w którym główną siedzibę mają liczni, w tym najwięksi armatorzy świata tacy jak na przykład Maersk. Kopenhaga to również centrala tak wpływowej na żeglugę instytucji jak BIMCO – Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Żeglugowej (Baltic and International Maritime Council).
16.06.2021

Dania: W Kopenhadze awaria kanalizacji, do Bałtyku przedostają się ścieki

Na skutek pęknięcia rurociągu kanalizacji w Kopenhadze do Morza Bałtyckiego przedostają się ścieki, które miały trafić do oczyszczalni - poinformowało przedsiębiorstwo kanalizacyjne Novafos. W okolicy zrzutu nie zaleca się kąpieli.
01.06.2021

Antony Blinken w Kopenhadze o bezpieczeństwie Arktyki i Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kopenhadze po spotkaniu z szefem duńskiej dyplomacji Jeppe Kofodem, że ich rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Arktyki i gazociągu Nord Stream 2.
17.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Port w Kopenhadze planuje pozyskać zdalnie sterowany holownik

Podpisano umowę na budowę pierwszego na świecie w pełni zdalnie kontrolowanego holownika dla duńskiego portu w Kopenhadze.
24.02.2021

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o uruchomieniu nowego połączenia cargo z/do Świnoujścia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym połączeniu, które firma Sea-Cargo będzie realizować z/do Świnoujścia.
30.11.2020

Droga do niepodległości - jak Port Gdynia pomógł Polsce odzyskać niezależność [wideo]

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Rozpoczęło się dążenie do niezależności. Aby Polska stała się jednak w pełni suwerenna niezbędne były kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczą kraju.
11.11.2020

CMP dołączą do projektu wychwytywania CO2 prowadzonego przez Kopenhagę

Kopenhaga Malmö Port (CMP), duńsko-szwedzki operator portu joint venture, ujawnił, że dołączy do wniosku o dofinansowanie UE dla projektu wychwytywania CO2.
26.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo]

Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.
10.09.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

ISR: Cruising wróci na Bałtyk – czy z udziałem polskich portów?

Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów, pozostających na marginesie branży.
10.07.2020

"Wiedomosti": decyzja Danii w sprawie statków do układania Nord Stream 2 to sukces Rosji

Zgoda Danii na wykorzystanie na jej wodach statków niewyposażonych w system dynamicznego pozycjonowania (DP) jest sukcesem Rosji, teraz w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2 mogą przeszkodzić tylko nowe sankcje amerykańskie - ocenia we wtorek dziennik "Wiedomosti".
07.07.2020

DFDS zwalnia 650 pracowników

Duńska firma promowa i logistyczna DFDS zwolni około 650 osób w ciągu najbliższych miesięcy w ramach działań mających na celu dostosowanie się do warunków rynkowych po COVID-19. DFDS zatrudnia obecnie około 8600 osób.
30.06.2020

DFDS przygotowuje promy przed przyjęciem wczasowiczów

Operator promowy, firma DFDS, zaproponowała, abyśmy rzucili okiem na to jak przygotowała swoje promy przed zaproszeniem wczasowiczów do podróży na upragnione wyjazdy w tym roku.
02.06.2020

Pandemia koronawirusa - bieżąca sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W specjalnej relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej.
01.06.2020

Dokładnie 99 lat temu rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w Porcie Gdynia (foto)

29 maja 1921 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w Porcie Gdynia. Budowa wyprzedziła regulacje prawne, gdyż Sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni 23 września 1922 r.
28.05.2020

DFDS wycofało ze służby 12 promów

Duńska firma promowa i logistyczna DFDS wycofała ze służby 12 z 50 promów w odpowiedzi na spadek popytu spowodowany kryzysem COVID-19, który zmniejszył liczbę pasażerów.
21.04.2020

PromySKAT: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in. brexit i jego wpływ na branżę

PromySKAT, w pierwszym, coponiedziałkowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, co brexit oznacza dla podróży w tym roku oraz jaki wpływ na branżę ma zagrożenie związane z szerzeniem się koronawirusa.
04.02.2020

Skład pociągu po raz ostatni na trasie Rødby- Puttgarden. „To koniec pewnej epoki”

Branża postrzega to jako koniec pewnej ery. W miniony weekend prom Prinsesse Benedikte po raz przyjął na swój pokład skład pociągu. Przewoźnik kolejowy DSB nie będzie już dłużej korzystał z tej przeprawy promowej do transportu swoich zestawów.
16.12.2019

Nordyckie porty będą współpracować nad zrównoważonym rozwojem

Dziesięć portów w regionie nordyckim podpisało deklarację mającą na celu skupienie się na zrównoważonym w zarządzaniu portami.
12.11.2019

Polska Żegluga Bałtycka S.A. właścicielem promu Nova Star

11 października w Londynie Polska Żegluga Bałtycka S.A. kupiła od Singapore Technologies Marine Ltd prom Nova Star, jednocześnie kończąc umowę czarterową podpisaną w 2018 roku.
14.10.2019

Duńczycy chcą ograniczyć emisję spalin podczas postoju statków w portach

Terminal promowy w Kopenhadze zostanie wyposażony w systemy zasilania statków energią elektryczną z lądu. Duńczycy chcą w ten sposób ograniczyć emisję spalin z jednostek podczas postoju w porcie.
09.10.2019

DFDS, wiodący operator promowy, odnotowuje wzrost podróżnych ze zwierzętami domowymi

Myśl o pozostawieniu zrozpaczonego zwierzaka w schronisku prowadzi do wzrostu liczby wczasowiczów decydujących się na zabranie ze sobą czworonożnych członków rodziny. Podróżujący uważają, że jest to mniej stresujące, niż się spodziewali, a wyrobienie psu paszportu jest niesłychanie łatwe. Wyjazd z domu z dźwiękiem płaczu zwierzaka dobiegającego z budy - lub, co gorsza, wyrazem pyszczka „nie zostawiaj mnie” - gdy odjeżdżasz, nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie wakacji.
07.10.2019

Żaglowiec Fryderyk Chopin wyjdzie w morze w OnkoRejs; start w piątek w Portugalii

Na pokładzie żaglowca Fryderyk Chopin w specjalny OnkoRejs wyruszy w piątek grupa osób, wśród których są pacjenci onkologiczni. Celem przedsięwzięcia jest łamanie stereotypów na temat choroby nowotworowej i przekonywanie do badań profilaktycznych.
27.09.2019

Port Gdynia dla miasta Gdyni

Gdyński port jest starszy od miasta o całe cztery lata. I nic w tym fakcie dziwnego, gdyż przyczynkiem do powstania Gdyni była właśnie budowa portu. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt siedem lat temu u zarania narodzin II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa polskiego. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Gdyby nie port to w ogóle nie było by miasta…
24.09.2019

Na ratunek pasażerce promu DFDS. Wielki prom musiał wykonać nietypowy manewr

Zły stan zdrowia pasażera był przyczyną niecodziennego manewru, na jaki zdecydowała się załoga promu Pearl Seaways płynącego do stolicy Norwegii.
13.08.2019

Prom Crown Seaways ma już 25 lat

Należący do DFDS prom Crown Seaways jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych promów pływających w Europie. Choć trudno w to uwierzyć, znana i lubiana przez pasażerów jednostka kończy właśnie 25 lat.
31.07.2019

Skandynawia taniej! Trwają promocje w Unity Line

Okres letni to czas wypoczynku i zwiedzania. Dlatego też, jeszcze do końca wakacji, można skorzystać z atrakcyjnego rabatu w Unity Line i wykupić ofertę: Bilet do Kopenhagi w cenie niższej o 15%. Miła niespodzianka czeka również podróżujących do Skandynawii w ciągu dnia. Za prom do Szwecji w jedną stronę zapłacimy 15% mniej. A jeśli wykupimy bilet w dwie strony, zniżka będzie wynosiła 20%. Obie promocje trwają do 1 września br.
17.06.2019

UE: Nord Stream 2 grozi w liście do Junckera pozwem ws. dyrektywy gazowej

Spółka powołana do budowy Nord Stream 2 domaga się od Komisji Europejskiej stwierdzenia, że jej projekt dostanie odstępstwo od dopiero co uchwalonych przepisów dyrektywy gazowej. W przeciwnym razie grozi pozwaniem UE za narażanie milionowych inwestycji.
25.04.2019

Rosyjskie media: Gazprom może być zmuszony do większego tranzytu przez Ukrainę

Decyzja Danii o opóźnieniu wydania zezwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2 prawdopodobnie zmusi Gazprom do zgody na znacznie większy tranzyt gazu przez Ukrainę, niż początkowo planowano - pisze we wtorek rosyjski "Kommiersant".
16.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Kommiersant: nowa propozycja Danii może opóźnić uruchomienie Nord Stream 2

Stanowisko Danii, która nieoczekiwanie zaproponowała Gazpromowi rozpatrzenie nowego wariantu trasy Nord Stream 2, może zagrozić planom wprowadzenia gazociągu do eksploatacji do końca br. – konstatuje w czwartek rosyjski dziennik "Kommiersant".
28.03.2019

Kolizja dwóch promów we Włoszech

Niekorzystne warunki atmosferyczne były główną przyczyną kolizji dwóch promów, do jakiej doszło we Włoszech. Dwie jednostki doznały niewielkich uszkodzeń.
28.02.2019

43. urodziny Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka obchodzi 43. urodziny. Firma została założona 31 stycznia 1976 r. Dzisiaj jest jednym z wiodących operatorów promowych w Polsce.
01.02.2019

Prace nad projektem budowy tunelu pod cieśniną Fehmarn wstrzymane? Ważna decyzja unijnej instytucji

Zapadła ważna decyzja, która może mieć duży wpływ na przyszłość budowy tunelu pod pod cieśniną Fehmarn. Może to oznaczać wstrzymanie przygotowań do rozpoczęcia inwestycji. To efekt orzeczenia wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
14.12.2018

Interkonektor COBRAcable w końcu na lądzie

Kabel podmorski Kopenhaga-Bruksela-Amsterdam (COBRAcable) w końcu wyszedł na ląd – poinformował holenderski operator sieci, TenneT.
14.11.2018

Dania: Policja zamyka dwa mosty i wstrzymuje ruch promów

Duńska policja z powodu "dużej operacji" zamknęła w piątek dwa główne mosty prowadzące na wyspę Zelandia, na której znajduje się stolica kraju Kopenhaga, a także zatrzymała ruch promowy między Danią a Szwecją i Niemcami.
28.09.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Finisz OnkoRejsu w Gdyni

Do Nabrzeża Prezydenta w Gdyni w niedzielę 19 sierpnia o godz. 10:00 dotrze OnkoRejs. 28 osób onkologicznych pokonało na s/y Zawiszy Czarnym trasę: Świnoujście – Kopenhaga – Ystad – Bornholm – Gdynia. We wszystkich portach załogantów witało wiele osób, a w Kopenhadze powitali ich Ambasador i Konsul Rzeczpospolitej Polski.
17.08.2018

Żaglowiec Zawisza Czarny wypłynął w Onkorejs do Danii (wideo)

28 osób, które są po lub w trakcie walki z rakiem, wypłynęło w niedzielę w "Onkorejs" ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) do Danii żaglowcem "Zawisza Czarny". Celem podróży jest łamanie stereotypów o chorobie nowotworowej i zachęcenie do badań profilaktycznych.
12.08.2018

Pierwszy rejs Cracovii na Bornholm

Zarząd Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. poinformował, że prom Cracovia w ostatnią sobotę, 30 czerwca, wyruszył w pierwszy rejs na duńską wyspę Bornholm. Cracovia będzie pływała ze Świnoujścia do portu w Rønne, w każdą sobotę do 25.08.2018r. włącznie. Podróż promem w jedną stronę będzie trwała 5 godzin.
02.07.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Dar Młodzieży - 30 dni minęło!

18 czerwca minęło trzydzieści dni od uroczystej inauguracji Rejsu Niepodległości. Opuszczając w piątek 15 czerwca Szczecin "Dar Młodzieży" ostatecznie pożegnał się z Polską. Odwiedził podczas tego swoistego preludium wielkiej wokółziemskiej podróży Tallin i Kopenhagę, następnie krótki skok do norweskiego Stavanger i powrót na Bałtyk - gdzie w Szczecinie uczestniczył w obchodach Światowych Dni Morza IMO.
22.06.2018

Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości

Publikujemy oficjalny, zatwierdzony harmonogram historycznej podróży Daru Młodzieży dookoła świata w latach 2018/2019 (PATRZ TUTAJ). Uroczyste pożegnanie w Gdyni zaplanowano na samo południe w niedzielę 20 maja.
02.05.2018

Unity Line kusi ofertami na wiosnę

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom. Nic dziwnego, że przewoźnicy zwykle przygotowują specjalne oferty dla miłośników podróżowania. Nie inaczej jest w tym roku. Dla tych, którzy chcieliby naładować akumulatory podczas nachodzącej majówki, specjalną propozycję ma Unity Line.
19.03.2018

O gdyńskim waterfroncie na targach w Cannes

Trwają prestiżowe targi rynku nieruchomościowego „MIPIM - The World's Leading Property Market” we francuskim Cannes. Na miejscu jest gdyńska delegacja, która propaguje ideę Sea City, zwanego też Śródmieściem Morskim. To szansa na przyciągnięcie uwagi międzynarodowego grona inwestorów, którzy mogą zmienić oblicze tej części miasta. Gdynia między innymi bierze udział w debacie na temat europejskich waterfrontów.
13.03.2018

Restauracje na statkach DFDS wznoszą się na światowy poziom

DFDS zaprezentowało ambitne plany dotyczące rozwoju kuchni na pokładach dwóch swoich promów. Zgodnie z nową filozofią, wizyta w restauracjach na pokładach promów Crown Seaways i Pearl Seaways ma służyć nie tylko zapełnieniu żołądków, ale również zaspokojeniu najbardziej wysublimowanych gustów.
20.02.2018

Innowacyjne rozwiązania na promie DFDS

Należący do DFDS prom Pearl Seaways został wyposażony w innowacyjny system STM (skrót od: Sea Traffic Management). Jednym z wielu atutów tego rozwiązania jest znaczące poprawienie komunikacji pomiędzy statkiem a ośrodkiem operacyjnym na lądzie.
03.02.2018

Akcja ratunkowa na pokładzie promu DFDS

Przewoźnicy promowi w Europie przyzwyczaili nas do tego, że bezpieczeństwo, zdrowie i życie pasażerów oraz członków załogi jest dla nich zawsze na pierwszym miejscu. Potwierdzają to różnego rodzaju zdarzenia, do jakich dochodzi na trasach. Jedno z nich miało miejsce kilka dni temu na linii obsługiwanej przez DFDS.
16.11.2017

Port Gdańsk zaznacza swoją mocną międzynarodową pozycję podczas targów w Shenzhen

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w dniach 12-14 października uczestniczył, już po raz drugi, w międzynarodowych targach China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen. Jest to największe wydarzenie logistyczno-transportowe, odbywające się corocznie w regionie. Udział w targach był dla portu okazją do budowy relacji z nowymi kontrahentami z całego świata.
17.10.2017

Nowy terminal wycieczkowy w Kopenhadze już w 2020 roku

Zarząd Portu Kopenhaga Malmo dał zgodę na budowę nowego terminala wycieczkowego w stolicy Danii. Obiekt ma zostać otworzony w 2020 roku i będzie mógł przyjąć do 5 tys. pasażerów za jednym zawinięciem.
05.10.2017

95 urodziny Portu Gdynia tuż tuż…

95 lat temu Sejm II Rzeczpospolitej podjął decyzję o budowie portu we wsi - o nic nikomu nie mówiącej nazwie – Gdynia, na którą jako miejsce „bardzo sposobne” do budowy portu wskazywał już królowi Władysławowi IV hetman Stanisław Koniecpolski i inżynier królewski Jan Pleitner.
21.09.2017

Seminarium nt. Cruise Industry – w ramach projektu TENTacle

23 czerwca 2017 odbyło się seminarium nt. Cruise Industry w Polsce w ramach projektu TENTacle w celu realizacji zadania; „Mapa drogowa dla węzła miejskiego Gdańsk-Gdynia w zakresie zarządzania rozwojem transportu wodnego: żeglugi wycieczkowej i pasażerskiej”
26.06.2017

Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków

Koncert, warsztaty taneczne i plastyczne z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą placówki jest przedwojenny Dworzec Morski, skąd emigranci wypływali na statkach za granicę.
01.05.2017

Rozpoczyna się sezon wycieczkowców - efekt skali nas nie pieści

Na Bałtyku rozpoczął się sezon turystyki morskiej – pierwsze wycieczkowce cumowały już w Kilonii i Goteborgu a niebawem dopłyną i do polskich portów. Gdynia oczekuje 45 statków i około 80 tysięcy pasażerów, Gdańsk na 67 statków i 30 tysięcy gości. Dla Gdyni będą to liczby dalekie od rekordowych (125 tys. pasażerów w 2010 roku), natomiast Gdańsk w obu kategoriach pobije swoje najlepsze wyniki. Dzięki temu znów, po dwóch latach przerwy, łączna liczba morskich turystów w portach Trójmiasta przekroczy 100 tysięcy.
12.04.2017

Dania chce zmienić swe prawo dla blokowania projektów gazociągów

W reakcji na forsowane przez Rosję plany budowy gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku rząd Danii zamierza zmienić krajowe prawo, by móc blokować projekty rurociągów ze względu na zastrzeżenia polityczne – podały w poniedziałek media.
10.04.2017

DFDS z nadziejami na olbrzymie wzrosty

Duński armator DFDS liczy na to, że ten rok przyniesie rekordowe wzrosty pod względem liczby przewożonych pasażerów. Swoje przewidywania opiera m.in. na liczbie rezerwacji, które dokonywane są na niektórych trasach.
27.01.2017

Scandlines: nowe promy i cennik

Największy przewoźnik promowy w Europie - linie Scandlines, trzeci rok z rządu obniżyły cenę biletów ekonomicznych na trasie z Rostock do Gedser z 39 Euro na 33 Euro. Dotyczy to nowej oferty na promach hybrydowych „Berlin” i „Kopenhaga”. Oba nowe promy są wyposażone w silniki, które stanowią połączenie tradycyjnego diesla z mocą baterii. Promy są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne w eksploatacji między innymi ze względu na aerodynamiczny kształt, oświetlenie LED, filtry do usuwania szkodliwych substancji z gazów spalin
23.01.2017

15. spotkanie branży w ramach Ferry Shipping Conference już w kwietniu

Już w kwietniu odbędzie się kolejna edycja Ferry Shipping Conference, podczas której dyskutować będą eksperci z branży promowej. Tegoroczna impreza odbędzie się na pokładzie promu La Suprema.
23.01.2017

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser poszukuje innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi ostatniego etapu łańcucha dostaw w wielkich europejskich metropoliach. W ostatnim czasie operator uruchomił projekt ukierunkowany na usprawnienie dostaw na terenie Paryża. Jego celem jest wypracowanie modelu dystrybucji miejskiej dopasowanego do malejącej liczby dróg dojazdowych do centrum miast oraz coraz bardziej restrykcyjnych limitów emisji spalin w tych obszarach. Katalizatorem projektu był strategiczny program Idea2net, w ramach którego Dachser koncentruje się na
18.01.2017

OSW: W państwach nordyckich rośnie dystans do budowy Nord Stream 2

Walki na Ukrainie i pogarszające się bezpieczeństwo w regionie Bałtyku powodują, że w państwach nordyckich rośnie dystans do rosyjskich projektów gospodarczych. W Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze trwa ożywiona dyskusja nt. Nord Stream2 - piszą analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich.
13.10.2016

KE zadowolona z kwot połowowych na Bałtyku, ekolodzy zawiedzeni

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z kompromisu wypracowanego przez państwa członkowskie w sprawie limitów połowowych głównych gatunków ryb w Morzu Bałtyckim. Zdaniem ekologów, ograniczenia są niewystarczające, by stada mogły się odbudować.
11.10.2016

Polski rząd z ekologami za ograniczeniem połowów dorszy na Bałtyku

Z jednej strony Polska, państwa bałtyckie, KE i organizacje ekologiczne; z drugiej Dania i Niemcy - w sporze o kwoty połowowe na Bałtyku rząd w Warszawie opowiada się za ograniczeniem poławiania dorszy. Stawką jest umożliwienie odrodzenia się tego gatunku.
10.10.2016

Praktyka podchorążych zagranicznych na pokładzie ORP „Iskra”

11.07.2016 r. o godzinie 10:00, podchorążowie zagraniczni Akademii Marynarki Wojennej wyszli w rejs na okręcie szkolnym ORP „Iskra”. Studenci wojskowi z Kuwejtu i Kataru odbędą praktykę marynarską, szkoląc się głównie w zakresie żeglarskiego rzemiosła. Poznają organizację życia na okręcie, jego budowę, ożaglowanie i olinowanie. Będą wykonywać przypisane czynności podczas alarmów i pełnić wachty morskie, na przykład wachtę sternika, przy trapie, czy wachtę na śródokręciu. ORP „Iskra” do Portu Wojennego w Gdyni powróci za m
11.07.2016

Popłyną w rejs Zaruskim

Zakończył się konkurs związany z rekrutacją do rejsu II edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. W 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami, popłyną licealiści.
23.05.2016

Dania/Zatonęła łódź z czterema migrantami, wszyscy przeżyli

Łódź z czwórką migrantów, którzy usiłowali przedostać się z nieustalonego duńskiego portu do Szwecji zatonęła u wybrzeży Danii w cieśninie Sund. Wszyscy się uratowali, dwaj zostali zabrani do szpitala - poinformowała we wtorek duńska policja.
10.05.2016

Jubileusz 40-lecia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka obchodzi jubileusz 40-lecia. Jednostki polskiego armatora promowego pływają pod marką Polferries łącząc Polskę ze Skandynawią.
19.04.2016

Peace Boat z hibakusha przypłynie do Gdańska

Globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” od 7 lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Hibakusha to osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. Pod koniec miesiąca statek pokoju zawinie do Gdańska.
22.05.2015

Wypłyń w przygodę życia! „Gdańska szkoła pod Żaglami”

Rusza rekrutacja do pierwszej edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. Wstępny etap w drodze konkursu potrwa do 22 maja. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem „Generał Zaruski", przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.
18.05.2015

Polferries wystartował z Terminalu Westerplatte

W sobotę 9 maja prom Wawel po raz pierwszy wyruszył do szwedzkiego Nynäshamn z Terminalu Westerplatte, przy ulicy Sucharskiego 70 w Gdańsku. Od teraz Westerplatte będzie nową bazą promową PŻB.
09.05.2015

Terminal promowy Westerplatte nową bazą PŻB w Gdańsku

Od 9 maja 2015 roku zmieni się lokalizacja bazy promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej obsługującego linię Gdańsk-Nynäshamn. Prom cumować będzie przy Terminalu Westerplatte, przy ulicy Sucharskiego 70 w Gdańsku. Zmieni się również prom obsługującą połącznie.
17.04.2015

Nabrzeże przy Wałach Chrobrego nie doczeka się upragnionego remontu

Nabrzeże przy Wałach Chrobrego w Szczecinie nie ma szans na remont w najbliższym czasie. Powodem jest brak porozumienia między trzema właścicielami tego terenu. Na modernizację nabrzeża potrzeba co najmniej 50 milionów złotych. 


19.03.2015

Śluza w Brzegu Dolnym nadaje się jednak do użytkowania

Nabrzeże przy Wałach Chrobrego w Szczecinie nie ma szans na remont w najbliższym czasie. Powodem jest brak porozumienia między trzema właścicielami tego terenu. Na modernizację nabrzeża potrzeba co najmniej 50 milionów złotych. 


19.03.2015

W 2015 Szczecin bez wycieczkowców

W tym roku do portu w Szczecinie nie wpłynie żaden pełnomorski wycieczkowiec. To pierwsza taka sytuacja od lat. Eksperci tłumaczą - nabrzeże w mieście jest za płytkie dla statków o takiej wielkości.
09.03.2015

Scandlines stanie się przewoźnikiem niskokosztowym? To możliwe

Sprawa budowy tunelu pod cieśniną Belt Fehmarn, który zapewni połączenie pomiędzy dwiema wyspami, należącymi do Danii i Niemiec, wciąż wzbudza liczne dyskusje.
04.02.2015

Słabsze wyniki Portu w Goteborgu w 2014 roku

Port w Goteborgu opublikował roczny raport, który prezentuje wyniki potwierdzające tendencję zaobserwowaną w 2013 roku. Dane prezentują zmniejszoną aktywność w przepustowości, a przede wyrażają spadek wydajności w ruchu kontenerowym, który zanotował osłabienie już w roku poprzednim, po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2009 roku.
29.01.2015

Port Kopenhaga Malmö. Powstanie terminal paliwa niskosiarkowego

W porcie Kopenhaga Malmö (CMP) powstanie terminal paliwa niskosiarkowego. Decyzja o inwestycji ma oczywiście związek z obowiązującą od 1 stycznia 2015 r. dyrektywą siarkową.
19.01.2015

Prom POMERANIA poszedł na żyletki

W życiu każdego marynarza to jedna z najgorszych chwil! – Tak jakby umarła najbliższa osoba - mówi pan Tomasz, który przez kilkanaście lat pływał w PŻM-mie. Z wielkim smutkiem informujemy, że prom m/f Pomerania kilka dni temu trafił do stoczni złomowej w Indiach. Statek wpłynął całym impetem na plażę.
26.10.2014

Nowy szwedzko-fiński port zaprezentowany podczas konferencji w Vassie

Podczas odbywającej się w dniach 8-10 października Satama 14 Port Conference w Vassie (Finlandia), został zaprezentowany nowy port Kvarken Ports Ltd, rozpoczynający pracę już od 1 stycznia 2015 roku.
16.10.2014

Co zrobić aby prom zarabiał w porcie?

Postój promu w porcie to nie tylko czas na załadunek, wyładunek oraz embarkację pasażerów - to czas, który jest dość dużym kosztem dla każdego armatora. Dlatego większość promów opuszcza port natychmiast po zakończeniu załadunku, ponieważ każda minuta pobytu to dodatkowe opłaty portowe.
05.06.2014

Legenda szlaków promowych zostanie zezłomowana

Prom „Dana Regina” - legenda rynku przepraw promowych, kawałek historii duńskiego przemysłu stoczniowego - zostanie wkrótce zezłomowany. W następnym roku statek miałby 40 lat, niestety czeka go los większości wysłużonych jednostek.
05.06.2014

Spotkanie w ramach 4POWER

Instytut Morski w Gdańsku zaprasza na spotkanie konsultacyjne dokumentu o roboczym tytule „Plan działania dla morskiej energetyki wiatrowej w regionach nadmorskich”. Wszystko w związku z realizacją międzynarodowego projektu 4POWER, poświęconego rozwojowi gospodarki regionów nadmorskich w oparciu o morską energetykę wiatrową.
19.03.2014

Promy Perła i Korona - nowe wnętrza w 2014 roku

DFDS Seaways rozpoczął modernizacje wnętrz dwóch promów, operujących w relacji Kopenhaga – Oslo. Pierwszy z nich M/S Pearl Seaways już znajduje się w stoczni.
23.01.2014

Do uruchomienia tranzytowych korytarzy już blisko

Jeszcze w tym roku na terenie Unii Europejskiej ma zacząć funkcjonowanie pierwszych sześć międzynarodowych korytarzy transportowych dla przewozów towarowych. Mają one zostać stworzone do dnia 10 listopada 2013 r. Kolejne trzy korytarze, w tym dwa przebiegające przez Polskę, mają zacząć funkcjonować dwa lata później - pisze Paweł Rydzyński.
30.12.2013

Idzie orkan „Xaver”. Szykują się sztorm, wichury, śnieżyca - odwołane rejsy promów

Sztorm na morzu z powodziami, porywisty wiatr i śnieżyca: takie prognozy dla polskiego wybrzeża mają synoptycy. W czwartek ma już zacząć dąć , apogeum orkanu Polacy mają przeżyć w piątek wiatr nawet do 140 km/h.
05.12.2013

DFDS - płonie naczepa na promie

W środę (04.12.2013) rano o 08:37 wybuchł pożar na jednostce klasy ro-ro Corona Seaways, należącej do armatora DFDS.
04.12.2013

DFDS Seaways: nowe śmigła zmniejszą zużycie paliwa

Armator DFDS od dłuższego czasu inwestuje duże środki w modernizację floty. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie floty do regulacji unijnych o niskiej zawartości siarki w paliwie, które wejdą w życie w 2015 roku. Już zostały podjęte decyzje o instalacji scruberów na kilku jednostkach - teraz armator robi kolejny krok w celu redukcji kosztów.
24.09.2013

Bałtycka Integracja pod żaglami 2013

Projekt BAŁTYCKA INTEGRACJA POD ŻAGLAMI 2013 jest skierowany do młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, uczęszcząjcych do specjalnych ośrodków szkolno- wychowawczych oraz warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa pomorskiego. Do tej pory niepełnosprawni żeglarze pływali po Zatoce Gdańskiej i Morzu Bałtyckim. W ubiegłym roku na jachcie ZJAWA IV dopłyneli do Szczecina i uczestniczyli w Międzynarodowym Zlocie Żaglowców i Oltimerów podczas Dni Morza Sail Szczecin 2012.
16.04.2013

M/f Wawel z nowym systemem

26 września, w szwedzkim Ystad, odbyła się oficjalna inauguracja systemu podawana prądu wysokiego napięcia na statek m/f Wawel. Obecni byli na niej znamienici goście, wśród których była Minister Środowiska Szwecji, Lena Ek.
10.10.2012

Tajemica żaglowca „København”

W weekend w gdańskim porcie można było zwiedzić duński jacht szkoleniowy "Danmark". Wizyta jachtu przywołuje wspomnienie o tragicznej historii jego poprzednika - Żaglowca „København”
16.09.2012

Historia wiatrem pisana na dotknięcie ręki

Pięciomasztowy bark "København", jeden z największych i najpiękniejszych żaglowców świata XX wieku, szkolił duńskich marynarzy niezbyt długo. W siódmym roku służby, w grudniu 1928 roku wyszedł z Buenos Aires do Melbourne i zaginął.
13.09.2012

Gdańsk i Pomorskie z ofertą współpracy w Kopenhadze

Rozwój współpracy w zakresie energii odnawialnej, turystyki oraz transportu morskiego były głównymi punktami dwudniowej wizyty Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka w stolicy Danii, Kopenhadze. Dwudniowa wizyta towarzyszyła organizowanym przez Ambasadę RP w Kopenhadze obchodom święta Konstytucji 3 Maja.
16.05.2012

Rusza sezon - przez podnośnię do Szczecina

Szczecin. Rusza sezon rzecznych statków turystycznych, tzw. hotelowców. W poniedziałek (26.03.br.) około godziny 18.30 przypłynie do Szczecina pasażerski Mv Johannes Brahms. Zacumuje przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego (do wtorku do godziny 11.30). Na pokładzie jednostki przypłynie 68 pasażerów oraz 23 członków załogi.
28.03.2012

Bańkowski: Kraftport był jedyny

- Tylko oferta spółki Kraftport była tą, która spróbowała, powiedziała: "O.k. spróbujemy. Nie znamy się na produkcji statków", natomiast znają się na organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Właściciel tej spółki jest doświadczonym menadżerem - przekonywał prezes Towarzystwa Finansowego Silesia, Wojciech Bańkowski.
14.10.2011

Unity Line: Coraz więcej pasażerów na promach

Szczeciński przewoźnik notuje lepsze wyniki niż przed rokiem. Największy wzrost nastąpił w przewozach samochodów osobowych.
07.10.2011

Wind Offshore Seminar 2011

W budynku Det Norske Veritas Technology Centre w Gdyni przy ulicy Łużyckiej 6e dnia 20 Maja 2011 odbędzie się seminarium dotyczące energetyki wiatrowej na morzu „Wind Offshore Seminar 2011”.
12.05.2011

Wizyta Zarządu Portu Kopenhaga-Malmoe

W dniach 24-25 marca b.r. w Porcie Gdańsk gościli członkowie Zarządu Portu Kopenhaga-Malmoe Pan Johan Röstin oraz Pan Lennart Pettersson wraz z 9-osobowym ścisłym kierownictwem portu.
28.03.2011

RAPORT- Polskie Porty Morskie w 2010

POLSKIE PORTY MORSKIE W 2010 ROKU- PODSUMOWANIE I PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆMACIEJ MATCZAK, BOGDAN OŁDAKOWSKI
24.03.2011

Niezwykły samochodowiec odwiedzi Gdańsk

Do portu gdańskiego płynie nowatorski samochodowiec o niezwykłej architekturze, który zdążył zdobyć rozgłos w Europie i na świecie nie tylko w morskiej prasie fachowej, lecz również w mediach motoryzacyjnych, ekologicznych i głównego nurtu. Przekazany do eksploatacji formalnie zaledwie w grudniu ubiegłego roku City of St. Petersburg, zdobył sławę z dwóch powodów: ze względu na wygląd i łączące się z nim zalety techniczno-eksploatacyjne oraz za sprawą ładunku, jaki przywiózł w swej pierwszej podróży z Dalekiego Wschodu do Europy.
09.03.2011

PŻB zawiesza linię promową Świnoujście - Kopenhaga

Szanowni Pasażerowie, Polska Żegluga Bałtycka SA Polferries, z dniem 31.10.2010 zawiesza bezpośrednie połączenie promowe ze Świnoujścia do Kopenhagi. Jednocześnie informuje o możliwość podróży do stolicy Danii w codziennych rejsach promem Wawel via Ystad.
04.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.