• <
smartre_2023

Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów

gm

21.01.2023 09:52 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów

Partnerzy portalu

Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów - GospodarkaMorska.pl
fot. http://encyklopedia.szczecin.pl / zbiory kpt. Zbigniewa Saka

60 tys. dolarów szczecińskiemu szpitalowi wojewódzkiemu zapisał w testamencie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak – poinformowała placówka. Szpital ma wykorzystać pieniądze na zakup sprzętu kardiologicznego.

"Blisko pół roku temu, dokładnie 4 sierpnia 2022 roku, zmarł kapitan ż.w. Zbigniew Sak – współtwórca i menedżer żeglugi promowej, publicysta, autor wielu publikacji o żegludze i morzu. Pan Kapitan zostawił testament, w którym +zobowiązał spadkobierców testamentowych do wypłacenia tytułem zapisu zwykłego kwoty 60.000,00 USD na rzecz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie (…) z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego w celu wyposażenia oddziału kardiologii" – napisano mediach społecznościowych szpitala.

Jak przekazał PAP rzecznik placówki Tomasz Owsik-Kozłowski, ten gest był "poruszający". "Odczytujemy go jako wyraz wdzięczności i docenienia naszego personelu" - powiedział.

"Podziękowania przesyłamy nie tylko świętej pamięci kapitanowi Sakowi, ale także jego dzieciom, które dbają o wypełnienie jego woli i przekazanie szpitalowi tego hojnego datku. Cała ta historia ma dla nas duże znaczenie – ekonomiczne, bo to przecież potężne finansowe wsparcie, ale przede wszystkim bardzo emocjonalne, ludzkie. W obliczu takiego gestu aż trudno cokolwiek powiedzieć. Naprawdę bardzo dziękujemy" – podkreślił rzecznik.

Urodzony w 1931 r. w Lublinie Zbigniew Sak uczył się w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni, a następnie w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. Na Wydziale Nawigacyjnym studiował m.in. pod kierunkiem m.in. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza i kpt. Antoniego Ledóchowskiego. Studiował także na Wydziale Transportu Morskiego Politechniki Szczecińskiej.

Dyplom kapitana żeglugi wielkiej uzyskał w 1959 r. – był wtedy najmłodszym kapitanem w polskiej powojennej flocie morskiej. Był jednym z pionierów polskiej żeglugi promowej, a także jednym z pomysłodawców i założycieli Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu i twórcą linii promowej Świnoujście-Kopenhaga i Gdynia-Karlskrona.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.