• <
siemens_gamesa_2022

Scandlines: Kolejny prom hybrydowy zostanie wyposażony w rotor Norsepower

19.10.2021 13:13
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Scandlines: Kolejny prom hybrydowy zostanie wyposażony w rotor Norsepower

Partnerzy portalu

Scandlines: Kolejny prom hybrydowy zostanie wyposażony w rotor Norsepower - GospodarkaMorska.pl
Fot. Scanlines

Po udanej instalacji żagla rotorowego Norsepower na promie hybrydowym M/V Copenhagen w 2020 roku, duński operator promowy Scandlines przygotował siostrzany prom M/V Berlin do takiej samej operacji.

Hybrydowy prom M/V Berlin również kursuje na trasie Rostock-Gedser, ale w przeciwieństwie do M/V Copenhagen jest pod banderą Niemiec.

Kiedy Scandlines zdecydowało się zainstalować technologię Norsepower na promie hybrydowym M/V Copenhagen w 2019 roku, decyzja została oparta na danych technicznych dostawcy, doświadczeniach kilku innych firm żeglugowych oraz własnych badaniach i obliczeniach.

Żagiel wirnikowy Norsepower został następnie zainstalowany w maju 2020 roku. Scandlines miało ponad rok na zebranie danych na temat tego, jak ta technologia działa na M/V Kopenhaga i jaki ma wpływ na trasę między Rostockiem a Gedserem.

– Spodziewaliśmy się, że żagiel wirnikowy M/V Copenhagen zapewni 4-5% redukcję CO2. To oczekiwanie zostało spełnione, więc teraz zrobiliśmy kolejny krok i przygotowaliśmy siostrzany prom M/V Berlin do instalacji – skomentował Michael Guldmann Petersen, prezes Scandlines.

M/V Berlin obsługuje trasę między Rostockiem a Gedser. Mówi się, że trasa jest idealnie zlokalizowana, aby spełnić warunek, który daje największe korzyści napędowi Norsepower.

Prace w polskiej stoczni

– Cieszymy się, że Scandlines rozszerza wykorzystanie naszej technologii po osiągnięciu celów redukcji emisji CO2 na swoim pierwszym statku, M/V Copenhagen – powiedział Tuomas Riski, dyrektor generalny Norsepower.

– Nasza technologia ma zastosowanie techniczne do około 30 000 statków w obecnej globalnej flocie statków i mamy nadzieję, że jest to kolejny sygnał dla właścicieli i operatorów statków, że rośnie zaufanie do technologii napędu wiatrowego.

Przygotowanie żagla rotorowego obejmuje zbudowanie na promie stalowego fundamentu, na którym zostanie zamocowany system.

Pierwsze prace miały miejsce, gdy pod koniec maja M/V Berlin znajdował się planowanym postoju w polskiej stoczni Remontowa w Polsce. Instalacja samego systemu zaplanowana jest na 2022 rok.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.