Niemiecki rząd ogłosił wezwanie do finansowania budowy i eksploatacji platformy rozwoju paliw typu power-to-liquid (PtL).
Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) inwestuje w platformę rozwoju PtL w ramach ogólnej koncepcji ministerstwa finansowania paliw odnawialnych.
Zgodnie z planem BMVI zainwestuje łącznie 1,54 miliarda euro w paliwa odnawialne w latach 2021-2024.
Ze skutkiem natychmiastowym można składać do BMVI propozycje projektów budowy i eksploatacji platformy rozwoju paliw ciekłych opartych na energii elektrycznej o zdolnościach produkcyjnych do 10 tys. ton PtL rocznie.
– Przechodząc na paliwo oparte na energii elektrycznej, możemy zaoszczędzić miliony ton emisji CO2. Aby to zrobić, potrzebujemy jednak do 2030 roku dużej ilości neutralnego dla klimatu paliwa – zwłaszcza dla samolotów i statków – powiedział federalny minister Andreas Scheuer.
– Aby wydobyć z laboratorium paliwa oparte na energii elektrycznej do masowej produkcji, promujemy największy na świecie zakład produkcyjny. Łącznie w nadchodzących latach zainwestujemy ponad 1,5 miliarda euro w paliwa odnawialne – dodał.
Jak wyjaśniono, platforma ma służyć zarówno celom badawczym, jak i demonstracyjnym, aby wypełnić lukę między rozwojem a wzrostem rynku przemysłowego paliw PtL. Nacisk zostanie położony na żeglugę i lotnictwo.
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji