• <
BOTA_FILM_2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

jm

24.08.2021 12:30 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej
Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Thomas Eugster

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.

Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych, odwołał swoją wizytę na tzw. konferencji krymskiej w Kijowie, gdzie jednym z tematów rozmów miał być właśnie Nord Stream 2 – kość niezgody między Niemcami i Rosją a Ukrainą i krajami bałtyckimi. Powodem rezygnacji z obecności jest chaos w Afganistanie. Niemcy na imprezie reprezentuje minister gospodarki Peter Altmaier, który – jak zauważa „Welt” – z jednej strony musi zapewniać lojalność Ukrainie w sporze o Krym, z drugiej reprezentuje kraj realizujący Nord Stream 2, działający wbrew interesom Ukrainy.

Podczas kiedy dla Niemiec gazociąg jest projektem gospodarczym, dla Ukrainy jest to geopolityczna broń w rękach Rosji – przypomina dziennik. "Rurociągi pozwalają Rosji odciąć dostawy gazu na Ukrainę – i nadal zaopatrywać w niego Europę. Do tej pory interesy Europy i Ukrainy były w tym punkcie zbieżne. Nord Stream oddziela je od siebie. Niemcy nie skorygowały tego kursu nawet po aneksji Krymu. Angela Merkel była siłą napędową sankcji gospodarczych wobec Rosji – ale trzymała się projektu budowy rurociągu za miliardy dolarów" – pisze gazeta.

„Welt” zauważa też, że gazociąg spowodował rozdźwięk w relacjach Niemiec z USA. Stany „nie chciały stać z boku i patrzeć, jak Niemcy poprzez taki układ z Rosją podważają strategiczne interesy bezpieczeństwa Zachodu" – przypomina gazeta. Donald Trump "zagroził Niemcom sankcjami. Prezydent USA Joe Biden zrezygnował z tej groźby – i skłonił kanclerz Niemiec Angelę Merkel do porozumienia, które przewiduje gwarancje dla Ukrainy jako rekompensatę za gazociąg". W porozumieniu znalazły się zapisy o konieczności trwałego zabezpieczenia tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę oraz finansowa pomoc dla Kijowa, by Ukraina była mniej zależna od gazu z Moskwy, na przykład poprzez rozwój energii odnawialnych.

Jak zauważa dziennik, w niedzielę Angela Merkel odwiedziła w Kijowie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i "rozczarowała Ukrainę". "Do tej pory wszystko było powiedziane tylko w bardzo ogólnych słowach" – powiedział Zełenski w niedzielę w Kijowie na konferencji prasowej z Merkel. "Chcę zrozumieć, jakie mamy gwarancje i kto nam je daje" – dodał. „Welt” zwraca uwagę, że coraz większe zniecierpliwienie w sprawie Nord Stream 2 wykazuje także USA. Biden wysłał do Kijowa minister energii Jennifer Granholm, która ma poprowadzić negocjacje z Altmaierem i jego ukraińskim odpowiednikiem Hermanem Hałuszczenką. „Najwyraźniej same Stany Zjednoczone chcą zapewnić, by zdecydowane zobowiązania pojawiły się wkrótce" – czytamy. Sam Altmaier przyznał na konferencji prasowej, że nic jeszcze nie zostało ustalone.

Jednocześnie ten sam Altmaier chwilę po negocjacjach w sprawie Nord Stream 2 rozmawia na temat aneksji Krymu przez Rosję i zapewnia Ukrainę, że „Niemcy zawsze będą walczyć o to, by Krym pozostał częścią Ukrainy”.

Źródło: PAP

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.