• <
mewo_2022

Ławrow: Nord Stream 2 wzajemnie korzystny

jm

23.08.2021 11:16 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ławrow: Nord Stream 2 wzajemnie korzystny

Partnerzy portalu

Ławrow: Nord Stream 2 wzajemnie korzystny - GospodarkaMorska.pl
Fot. The Official CTBTO Photostream / Wikipedia

W wywiadzie dla węgierskiego dziennika „Magyar Nemzet” minister rosyjskiego NFZ zachwalał Nord Stream 2 jako projekt korzystny zarówno dla Rosji, jak i krajów Unijnych.

– Budowę gazociągu Nord Stream 2 uważamy wyłącznie za wzajemnie korzystny projekt biznesowy. Twierdzenia, że zwiększy on zależność Europy od dostaw rosyjskiego gazu, są bezpodstawne. Naszym zdaniem trafniej byłoby mówić o pozytywnej wzajemnej zależności, bo Rosji też zależy na tym, by Europejczycy kupowali jej produkty – powiedział Ławrow.
Według niego gazociąg zapewni stabilne dostawy surowca najkrótszą drogą, zaś Rosja będzie nadal dotrzymywać obowiązujących umów w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Europy, a przy tym „kraje tranzytowe będą musiały rywalizować między sobą o prawo do tranzytu zamiast dyktować własne warunki”. Dzięki temu Nord Stream 2 na wiele dziesięcioleci ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Pytany o to, jak przywrócić wzajemne zaufanie obu stron, Ławrow odparł, że jest to skomplikowane i wymaga czasu, a „piłka jest po stronie unijnych kolegów”. – Unia Europejska mogłaby zrobić pierwszy konstruktywny krok, rezygnując z prób upolityczniania handlowej i gospodarczej współpracy z Rosją. Ławrow wypowiedział się też na temat unijnych sankcji wobec Rosji i określił je mianem „nieskutecznych”. Podkreślił, że od ich wprowadzenia w 2014 roku wymiana handlowa Rosja-UE spadła o ponad połowę i w 2020 roku wyniosła tylko 192 mld dolarów. – Co ważne, unijne sankcje najboleśniej uderzają w kraje Europy Wschodniej, bo wielkie państwa europejskie potrafią odwrócić sytuację na swoją korzyść – dodał szef rosyjskiej dyplomacji.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.