• <
mewo_2022

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem europejskiego interesu

jm

23.08.2021 10:42 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem europejskiego interesu

Partnerzy portalu

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem europejskiego interesu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nord Stream / Axel Schmidt

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że KE stoi na stanowisku, że „Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego europejskiego interesu, nie sprzyja osiągnięciu celów energetycznej polityki UE”.

Teraz będziemy obserwować deklarację USA i Niemiec i to, jak będzie gwarantowane to, by NS2 nie doprowadził do problemów dla Ukrainy jako kraju tranzytowego – powiedział Dombrovskis w wypowiedzi dla ukraińskiego portalu RBK-Ukraina.

W lipcu administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat NS2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne, oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa.

Porozumienie było krytykowane przez polityków obu partii w Kongresie, a także m.in. przez szefów dyplomacji Polski i Ukrainy.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.