• <
siemens_gamesa_2022

Maersk inwestuje w holenderski start-up w celu opracowania paliw żeglugowych z zieloną ligniną

18.10.2021 09:48 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Maersk inwestuje w holenderski start-up w celu opracowania paliw żeglugowych z zieloną ligniną

Partnerzy portalu

Maersk inwestuje w holenderski start-up w celu opracowania paliw żeglugowych z zieloną ligniną - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Duński armator A.P. Moller – Maersk, poprzez swoje ramię korporacyjne Maersk Growth, zdecydował się zainwestować w holenderski start-up Vertoro, firmę skoncentrowaną na rozwoju technologii płynnej ligniny, która może być wykorzystywana jako paliwo okrętowe.

Jak ujawniono, inwestycja Maerska zostanie wykorzystana do dalszego rozwoju i komercjalizacji opatentowanej przez Vertoro technologii ciekłej ligniny, która umożliwi firmie zbudowanie zakładu demonstracyjnego, który ma zostać uruchomiony w 2022 roku.

Holenderska firma Vertoro, założona w 2017 roku, produkuje płynną ligninę wyłącznie z odpadów leśnych i rolniczych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w opatentowanym procesie termochemicznym. Podobnie jak olej kopalny, ciekła lignina może być wykorzystywana jako platforma do zastosowań paliwowych, chemicznych i materiałowych.

– Paliwa ligninowe mają obiecujący potencjał, jeśli chodzi o dekarbonizację żeglugi. Cieszymy się, że możemy zainwestować w firmę i stać się częścią wysiłków na rzecz skutecznego zwiększenia produkcji ekologicznych paliw – skomentował Peter Votkjaer Jorgensen, partner w Maersk Growth.

Duński gigant żeglugowy przewiduje, że w przyszłości będzie istnieć obok siebie kilka rodzajów paliw i zidentyfikował cztery potencjalne ścieżki dekarbonizacji paliw: biodiesel, alkohole, amoniak i alkohole wzbogacone ligniną.

W tym przypadku oczekuje się, że lignina, klasa złożonych polimerów organicznych, które tworzą kluczowe materiały strukturalne w tkankach podporowych większości roślin, wesprze prace Maerska nad dekarbonizacją operacji morskich.

Kolejna inwestycja Maerska

To już trzecia inwestycja Maersk Growth w paliwa przyszłości w ciągu niespełna dwóch miesięcy. We wrześniu Maersk Growth zainwestował w WasteFuel, start-up skupiający się na przekształcaniu odpadów w zrównoważone paliwo lotnicze, zielony biometanol i odnawialny gaz ziemny.

Później nastąpiła inwestycja w firmę Prometheus, która opracowuje technologię bezpośredniego wychwytywania powietrza, aby umożliwić opłacalne, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla elektropaliwa.

Inwestycje w nowe paliwa zostały poczynione po ogłoszeniu przez firmę dodania ośmiu kontenerowców napędzanych metanolem, które mają zostać ukończone w pierwszym kwartale 2024 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.