• <
Nauta_top_1100x200

Statek Maersk testuje system nawilżania powietrzem Silverstream

10.10.2021 23:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Statek Maersk testuje system nawilżania powietrzem Silverstream
Statek Maersk testuje system nawilżania powietrzem Silverstream - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä, we współpracy z brytyjską spółką Silverstream Technologies, zajmującą się czystymi technologiami, zainstaluje na próbę autorski system nawilżania powietrzem na dużym kontenerowcu należącym do duńskiego Maerska.

Jak wyjaśniono, test zbada możliwą poprawę ogólnej sprawności statku, koncentrując się na zmniejszeniu zużycia paliwa i związanych z tym poziomów emisji. Program będzie kładł szczególny nacisk na potencjalne zastosowanie systemu Silverstream na statkach Maersk napędzanych metanolem.

Strony stwierdziły, że ostatecznym celem wszystkich trzech firm jest wspieranie wysiłków na rzecz dekarbonizacji operacji żeglugowych.

System „nawilżania” powietrzem Silverstream tworzy dywan z mikropęcherzyków, które pokrywają całe płaskie dno kadłuba. Dywan ten skutecznie zmniejsza opór tarcia między kadłubem a wodą. Technologia działa w każdych warunkach morskich, nie jest zależna od pogody i nie ogranicza ani nie wpływa negatywnie na normalny profil eksploatacji statku.

10-procentowy spadek spalania paliwa

W przypadku nowych statków „nawilżanie” powietrzem może w znacznym stopniu poprawić zgodność ze wskaźnikiem projektowym efektywności energetycznej (EEDI). Udowodniono, że system zmniejsza spalanie paliwa i związane z nim emisje o pięć do dziesięciu procent, w zależności od typu statku.

– Cieszymy się, że firma Maersk wspiera naszą technologię, która, jak udowodniono, znacznie poprawia wydajność operacyjną i zmniejsza związaną z tym emisję gazów cieplarnianych. Chcielibyśmy również podziękować firmie Wärtsilä za współpracę przy dostarczaniu tego zintegrowanego rozwiązania – skomentował Noah Silberschmidt, założyciel i dyrektor generalny Silverstream Technologies.

Gospodarka Morska
Fot. Silverstream

– Wszystko, co robimy dzisiaj, nieuchronnie wyznacza przyszłość dla przyszłych pokoleń, dlatego musimy działać w pozytywny sposób, aby ekologiczny napęd statków był skutecznym priorytetem dla branży. Taki pogląd podziela firma Maersk, z którą ściśle współpracujemy od wielu lat. System nawilżania powietrzem firmy Silverstream jest ważnym krokiem na tej drodze – powiedział Bernd Bertram, wiceprezes ds. napędów w Wärtsilä Marine Power.

Oczekuje się, że sprzęt Wärtsilä/Silverstream zostanie dostarczony w drugim kwartale 2022 roku.

Kilka tygodni temu inny gigant żeglugowy zdecydował się na technologię Silverstream. Szwajcarska firma transportu kontenerowego Mediterranean Shipping Company (MSC) zamówiła łącznie 30 systemów dla produkowanych dużych kontenerowców.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.