• <

Wynik wyszukiwania - "wartsila" - Wiadomości

Nowy pakiet sprzętowy od Wärtsilä ma zwiększyć możliwości dynamicznego pozycjonowania na morzu

Nowy pakiet rozwiązań w postaci steru strumieniowego i systemu sterowania napędem firmy Wärtsilä ma stanowić innowacyjne rozwiązanie w zakresie prowadzenia dynamicznego pozycjonowania na morzu, co jest współcześnie istotne przy prowadzeniu prac w ramach offshore, gdzie jest istotne utrzymywanie pozycji statku przez długi czas w jednym miejscu. Ma to zapewnić lepszą wydajność operacyjną.
16.04.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Jeden z najnowszych kolosów OOCL zawitał do Baltic Hubu

15 marca do gdańskiego Baltic Hubu zawinął kontenerowiec OOCL Valencia. To jedna z najnowszych jednostek linii OOCL.
25.03.2024

Wärtsilä wspiera zoptymalizowane operacje o niskiej emisji dla dwóch statków P&O Ferries

Grupa technologiczna Wärtsilä podpisała umowę z brytyjską firmą P&O Ferries. Pięcioletnia umowa obejmuje dwa statki, M/V Pioneer i M/V Liberté i została zawarta w celu optymalizacji oraz minimalizacji wpływu na ich operacje, zapewniając przy tym przewidywalność kosztów utrzymania. Zamówienie zostało zarejestrowane przez firmę Wärtsilä w styczniu 2024 roku.
17.03.2024

Konieczność zastosowania paliw alternatywnych jest faktem. Seatech Engineering z odpowiedzią na rosnące potrzeby budowy floty jednostek LNG

W dynamicznym świecie inżynierii morskiej i w obliczu rosnącego znaczenia zielonej energetyki rola biur projektujących statki jest nie do przecenienia. Służą one zmaterializowaniu wymogów armatora oraz poszukiwaniu skutecznych i ekonomicznych rozwiązań odpowiadających na potrzeby zmieniającego się rynku, zgodnych z rosnącymi wymogami środowiskowymi oraz wspierających zrównoważony rozwój transportu morskiego.
14.03.2024

OOCL wprowadza pierwszy ekologiczny statek o pojemności 24 188 TEU w 2024 roku. Nazwano go OOCL Valencia

Podczas ceremonii, która odbyła się dzisiaj w stoczni Nantong COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (NACKS) zaprezentowano najnowszy statek firmy Orient Overseas Container Line Ltd. („OOCL”) o nośności 24 000 TEU. Jest także siódmą jednostką o ekologicznym napędzie i tak dużej wyporności z zaplanowanej serii dwunastu. To także pierwszy z nich, który będzie obsługiwał trasę między Europą a Azją.
05.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji rewolucyjnej koncepcji statku bez łożyska sterowego.
04.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Wärtsilä dostarczy systemy obsługi ładunków do nowych statków przewożących gaz

Grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy systemy obsługi ładunków dla pięciu nowych bardzo dużych jednostek przewożących gaz propan-butan, które zostaną zbudowane na stoczni Hyundai Heavy Industries (HHI) w Korei Południowej. Zamówienie u Wärtsilä zostało zarejestrowane w trzecim kwartale 2023 roku.
08.11.2023

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Nietypowy, "polski" akcent w Chinach. Megakontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia

Kolejne firmy branży transportowej ścigają się w wprowadzaniu statków transportowych. Wśród nich jest przedsiębiorstwo Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL), które zorganizowało w stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (DACKS) ceremonię nadania nazwy swojej nowej, "zielonej" jednostce. Jest w tym swoisty polski akcent, gdyż nowy kontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia.
16.10.2023

"Dzień Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W czwartek 19 października 2023 na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędzie się kolejna już edycja „Dnia Mechanika”. Wydarzenia niezwykle istotnego w życiu wydziału, które, choć ze stosunkowo krótką historią już okrzepło w kolejnych edycjach i na stałe zagościło w kalendarzu akademickiej aktywności studentów i pracowników.
14.10.2023

Wärtsilä dostarczy silniki dla luksusowych wycieczkowców Orient Express

Wärtsilä ogłosiła dostarczenie swojego najnowszego silnika dwupaliwowego, modelu Wärtsilä 25DF (LNG), dla dwóch luksusowych statków wycieczkowych z żaglem dla Orient Express.
07.10.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Wärtsilä podpisuje umowę serwisową dla największego na świecie tankowca LNG o płytkim zanurzeniu

Grupa technologiczna Wärtsilä podpisała umowę na 15 lat dotyczącą zarządzania techniczne z China LNG Shipping (International) Company Ltd. (CLSICO). Ma ona zapewnić niezawodność operacyjną i elastyczność planowania konserwacji nowego statku przeznaczonego do transportu LNG, Dapeng Princess.
07.09.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Wärtsilä Automation, Navigation and Control Systems (ANCS) wybiera Fleet Xpress dla "pływającego laboratorium" AHTI

Usługa Inmarsat Maritime zapewni wymaganą szybkość, niezawodność i redundancję w celu wsparcia AHTI, które testuje technologię pozwalającą poprawić efektywność statku i zużycie energii.
15.07.2023

Hapag-Lloyd i Seaspan zamawiają 60 silników na metanol

Wprowadzanie zielonego metanolu w przemyśle morskim nabiera rozpędu. Firma Hapag-Lloyd i właściciel statku Seaspan Corporation podpisują umowę dotyczącą zobowiązania do konwersji z MAN PrimeServ, oddziałem posprzedażowym MAN Energy Solutions. W zeszłym miesiącu Maersk ogłosił również plany przetestowania konwersji metanolu z MAN dla niektórych swoich kontenerowców, podczas gdy Stena ogłosiła, że będzie współpracować z Wartsila przy konwersji niektórych swoich promów.
07.07.2023

Stena Line i Wärtsilä współpracują nad przystosowaniem statków do zasilania metanolem

Stena Line, szwedzki operator promowy, ogłosił zawarcie współpracy z firmą technologiczną Wärtsilä w celu konwersji niektórych swoich statków na zasilanie metanolem. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu zwiększenie zrównoważoności operacji żeglugowych i przyczynienie się do dekarbonizacji sektora morskiego.
30.06.2023

Silniki Wärtsilä przystosowane do użycia ekologicznych paliw zasilą ekologiczne tankowce

Fińska firma technologiczna otrzymała kontrakt na dostawę silników dla czterech nowych chemikaliowców o pojemności niemal 8 000 dwt, budowanych dla szwedzkiego armatora Erik Thun.
06.04.2023

Karstensen. Statek rybacki Christina S zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W weekend 20-22 stycznia w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano kolejny statek rybacki – tym razem jest to 77-metrowy trawler pelagiczny Christina S.
30.01.2023

Wärtsilä dołącza do inicjatywy dekarbonizacji w branży morskiej

Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping i fińska grupa technologiczna Wärtsilä wzmocniły swoje bieżące partnerstwo podpisując umowę współpracy celem przyspieszenia przejścia w kierunku osiągnięcia zerowej emisji CO2 w przemyśle morskim.
12.12.2022

Nowa technologia okrętowa od Wärtsilä posłuży do produkcji wodoru

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę o wspólnym rozwoju z rodzimym przedsiębiorstwem Hycamite TCD Technologies, specjalizującym się w rozwoju technologii produkcji czystego wodoru i stałego węgla z metanu.
29.11.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni [WIDEO]

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Green NortH2 Energy, Meriaura i Wärtsilä zbudują statek towarowy napędzany amoniakiem

Trzy fińskie podmioty - Green NortH2 Energy, Meriaura i Wärtsilä – nawiązały współpracę celem budowy statku towarowego zasilanego amoniakiem.
06.10.2022

Stocznia Karstensen. Zobacz wodowanie statku rybackiego Altaire [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne wodowanie odbyło się w stoczni Karstensen w Gdyni w weekend 17-18 września. Tym razem był to trawler pelagiczny o długości 79, 95 m o nazwie Altaire. Statek został zbudowany dla Altaire Fishing Compalny Limited.
21.09.2022

Wärtsilä ograniczy produkcję we Włoszech

Wärtsilä chce ograniczyć działalność fabryki we włoskim Trieście i przesunąć produkcję silników czterosuwowych do fińskiej Vaasy. Włosi są zaniepokojeni, gra toczy się o około 450 miejsc pracy.
15.07.2022

Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku

Duża firma działają w sektorze transportu morskiego Brittany Ferries ogłosiła zwodowanie największego na świecie hybrydowego liniowca Saint-Malo w 2024 roku. Liniowiec zintegruje kilka systemów, które zoptymalizują zużycie energii w czasie rzeczywistym.
05.07.2022

Fiński MacGregor wyposaży promy ro-pax PŻM w rozwiązania ro-ro

Firma MacGregor, część grupy Cargotec, została wybrana na dostawcę kompleksowych pakietów wyposażenia ro-ro dla trzech niskoemisyjnych statków napędzanych czterema silnikami LNG typu dual-fuel ze wspomaganiem bateryjnym (napęd hybrydowy). Fińska grupa jest liderem w proekologicznych rozwiązaniach dla promów.
26.05.2022

Silniki dla Polskich Promów wyprodukuje Wärtsilä

Grupa Wärtsilä podała, że otrzymała zlecenie od stoczni Remontowa na dostarczenie silników, systemów magazynowania paliwa i zasilania dla trzech promów budowanych dla polskich armatorów.
15.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Karstensen nie zwalnia tempa. Kolejny statek rybacki popłynie do Szkocji [WIDEO, ZDJĘCIA]

W zaledwie tydzień po ostatnim wodowaniu, Karstensen Shipyard Poland w Gdyni dokonał kolejnego - tym samym ostatniego - wodowania w tym roku. Tym razem stocznia zwodowała trawler pelagiczny o długości 75 metrów i szerokości 15,6 metra, który będzie się nazywał Artemis. Portem macierzystym tej jednostki będzie Banff w Szkocji.
21.12.2021

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Wärtsilä wchodzi na rynek belgijski z systemem magazynowania energii o mocy 25MW

Wärtsilä wkracza na rynek belgijski, budując system magazynowania energii o mocy 25MW - jeden z największych systemów w tym kraju. Belgia chce wycofać się z energetyki jądrowej do 2025 roku, wspierając w tym procesie morską energetykę wiatrową.
01.12.2021

MSC i Wärtsilä przetestują konwersję paliw alternatywnych do silników dwusuwowych

Fińska firma Wärtsilä zajmująca się technologiami morskimi ma zamiar wprowadzić platformę konwersji dwusuwowych paliw przyszłości w pierwszym kwartale 2022 roku. Program rozwoju we współpracy z MSC Shipmanagement został niedawno zakończony pomyślnymi wstępnymi testami silników w laboratorium silników dwusuwowych Wärtsilä w Trieście.
22.11.2021

Simon Møkster i Wärtsilä oceniają możliwości hybrydowych silników amoniak/LNG

Norweski armator Simon Møkster Shipping i fińska Wärtsilä zajmująca się innowacyjnymi technologiami w sektorze morskim, podjęły współpracę w celu przeprowadzenia studium wykonalności wykorzystania amoniaku jako głównego paliwa dla statków pomocniczych offshore w silnikach dwupaliwowych, w których paliwem alternatywnym jest LNG.
15.11.2021

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

Øystein Stray Spetalen's S.D. Standard Drilling rozważa głosowanie przeciwko proponowanej fuzji pomiędzy Noble i Maersk Drilling, podnosząc obawy dotyczące stosunku wymiany w transakcji.
14.11.2021

Wärtsilä pracuje nad autonomicznymi barkami dla portu w Rotterdamie

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi Port Rotterdam, otrzymało od Unii Europejskiej 25 milionów euro na projekty dotyczące zrównoważonej portowej logistyki. W pierwszej kolejności powstanie plan całkowitego wyeliminowania emisji z transportu wewnątrz, z i pomiędzy portami, w czym pomóc mają autonomiczne barki.
23.10.2021

Eidesvik i Wärtsilä realizują pierwszy na świecie projekt konwersji na napęd amoniakowy

Norweski armator Eidesvik Offshore podpisał umowę o współpracy z grupą technologiczną Wärtsilä na modernizację morskiego statku dostawczego (OSV). Fiński koncern zainstaluje silnik spalinowy napędzany amoniakiem wraz z wymaganym systemem bezpieczeństwa.
11.10.2021

Statek Maersk testuje system nawilżania powietrzem Silverstream

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä, we współpracy z brytyjską spółką Silverstream Technologies, zajmującą się czystymi technologiami, zainstaluje na próbę autorski system nawilżania powietrzem na dużym kontenerowcu należącym do duńskiego Maerska.
10.10.2021

ABS, Hudong-Zhonghua i Wärtsilä łączą siły przy budowie gazowca LNG zgodnego z IMO 2050 CII

Wykorzystując zaawansowane modelowanie i symulacje, w ramach wspólnego projektu zastosowane zostaną różne technologie i rozwiązania dekarbonizacji w modelach projektowych i eksploatacyjnych statku. A to wszystko w celu zbadania jego wydajności w odniesieniu do wskaźnika intensywności emisji dwutlenku węgla (CII) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) do 2050 roku.
14.09.2021

Uruchomienie nowego połączenia przez kanał La Manche [podsumowanie tygodnia 29/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowej ofercie DFDS. Firma wystartowała z serwisem cargo na linii Calais-Sheerness.
20.07.2021

Wodór na statku. Lekcja dla Polski

Wodór może odegrać ważną rolę w rozwoju ekologicznego transportu morskiego. Na razie na drodze do dekarbonizacji transportu poszukujemy różnych rozwiązań, głównie z pieniądze z Unii Europejskiej, czyli podatników.
19.07.2021

Wärtsilä przeprowadza pełne testy silników z wykorzystaniem wodoru i amoniaku

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä niedawno zakończyła pełne testy silników wykorzystujące wodór i paliwo amoniakalne, opisując je jako kluczowe dla dekarbonizacji sektora energetycznego i morskiego.
19.07.2021

Wärtsilä dostarczy technologię dla sześciu tankowców Arctic LNG 2

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy systemy generatora gazu obojętnego (IGG) dla sześciu tankowców arktycznych LNG 2.
01.06.2021

Wärtsilä opracuje autonomiczną, bezemisyjną barkę dla portu w Rotterdamie

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä rozpoczyna projekt opracowania i zademonstrowania autonomicznej barki o zerowej emisji dla Zarządu Portu w Rotterdamie.
27.05.2021

Technologia Wärtsilä wybrana dla arktycznych gazowców LNG

Fińska grupa technologiczna, Wärtsilä, podpisała kontrakt na dostawę technologii radiowych i zintegrowanych systemów nawigacyjnych dla dziesięciu gazowców LNG klasy lodowej budowanych na potrzeby obsługi terminalu Arctic LNG-2.
20.04.2021

BIMCO: Liczba statków wyposażonych w skrubery wzrosła dwukrotnie w ostatnich 15 miesiącach

Od 1 stycznia 2020r., do 1 marca 2021r. liczba statków wyposażonych w płuczki spalin wzrosła z 2,011 do 3,935 jednostek – pokazują dane z BIMCO.
19.03.2021

Holenderska stocznia zwodowała napędzany LNG chemikaliowiec dla szwedzkiego armatora

Stocznia Ferus Smit zwodowała najnowszy chemikaliowiec napędzany LNG dla szwedzkiego Thun Tankers. Jednostka o numerze budowy 451 otrzyma nazwę Thun Equality i będzie trzecim statkiem klasy E budowanym dla szwedzkiego armatora.
03.03.2021

Gasum dostarczy LNG Wasaline i Wartsili

Firma energetyczna Gasum zbuduje terminal LNG w pobliżu fińskiego portu Vassa, co pozwoli zaopatrzyć Centrum Inteligentnych Technologii (CIT) stworzonemu przez armatora Wasaline i Wartsilę w skroplony gaz ziemny.
22.02.2021

Schottel dostarczy napęd dla kanadyjskich promów elektrycznych

Niemiecki producent, Schottel, zdobył kontrakt na dostawę głównej jednostki napędowej dla samochodowca budowanego dla kanadyjskiej firmy Western Pacific Maritime (WPM).
19.02.2021

Hybrydowe rozwiązania Wartsili wybrane dla nowego promu ro-ro

Fińska grupa technologiczna Wartsila została zakontraktowana do dostarczenia zaawansowanych rozwiązań hybrydowych dla nowego kanadyjskiego promu.
10.02.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Grieg i Wartsila wybudują ekologiczny tankowiec zasilany amoniakiem

Grieg Edge, centrum innowacji założone przez Grieg Star Group, oraz Wartsila Norway zdobyli dofinansowanie na budowę pierwszego na świecie tankowca zasilanego amoniakiem, który będzie się zajmował przewozem tego surowca.
20.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Knutsen wybrał technologię skraplania pary Wartsili

Fińska grupa technologiczna Wartsila otrzymała kontrakt na dostawę instalacji ponownego skraplania dla pary gazowców LNG Knutsena. Jednosti powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries.
04.12.2020

Wartsila dostarczy technologię dla duetu hybrydowych promów Finnlines

Fińska grupa technologiczna Wartsila dostarczy swoje technologie dla dwóch promów Finnlines budowanych w chińskiej stoczni China Merchants Jinling Shipyard (Weihai). Dwie jednostki typu Superstar będą pływać między Finlandią i Szwecją.
01.12.2020

Drugi etap prób morskich wielozadaniowego statku typu PSV Coey Viking

8 listopada br. rozpoczął się kolejny etap prób morskich statku Coey Viking, jednej z dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych jednostek PSV, zamówionych przez firmę Borealis Maritime, współpracującą ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
18.11.2020

Pierwszy na świecie gazowiec VLGC zasilany LPG zakończył próby morskie

Pierwszy na świecie Very Large Gas Carrier (VLGC) zasilany skroplonym gazem ropopochodnym przeszedł pomyślnie pełne próby morskie i jest gotowy do powrotu do eksploatacji.
05.11.2020

P&O Ferries wybiera silniki Wärtsilä dla „super promów”

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana przez brytyjskiego operatora promowego P&O Ferries do zasilania nowej serii „super promów” firmy. Kontrakt, który obejmuje dwa statki, został podpisany w I kwartale 2020 roku - informuje Wärtsila.
23.10.2020

Wartsila dostarczy akumulatory dla statków PSV Harveya Gulfa

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana do dostarczenia akumulatorów dla czterech zmodernizowanych statków dostawczych offshore (PSV) zasilanych LNG klasy Harvey Energy.
20.10.2020

Transfennica: armator z ideą

Przedstawiamy kolejny z artykułów dotyczących analiz flot armatorów, których statki przypływają do polskich portów. Tym razem bierzemy pod lupę armatora z fińskimi korzeniami, należącego do Grupy Spliethoff.
07.09.2020

Największa na świecie bunkierka LNG przybyła do Rotterdamu

Gas Agility, bunkierka LNG o pojemności 18,6 tys. m3, w końcu dotarła do Rotterdamu, gdzie niedługo rozpocznie działalność.
25.08.2020

Norweski armator zamówił 10 ekologicznych masowców na Sri Lance

Misje Eco Bulk AS, część norweskiego armatora Kåre Misje & Co., zamówił dziesięć ekologicznych masowców w stoczni Colmbo Dockyard PLC ze Sri Lanki.
20.08.2020

Anthony Veder odebrał nowy gazowiec LNG

Holenderski przewoźnik gazu Anthony Veder odebrał w zeszłym tygodniu gazowiec LNG o pojemności 30 000 m3 od chińskiej firmy Zhejiang Xinle Shipbuilding w Ningbo.
20.07.2020

Integracja systemów automatyki drogą do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu

Cykliczne modernizacje, przeglądy oraz naprawy zainstalowanych systemów na statkach, drogą do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi mimo covid-19.
13.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Wärtsilä przeprowadzi pełny test silnika napędzanego amoniakiem

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä przeprowadzi pierwsze na świecie długoterminowe testy paliwa amoniakowego w czterosuwowym silniku spalinowym.
02.07.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni [foto, wideo]

Kolejne wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni. Zwodowana jednostka to statek rybacki dla duńskiego armatora Astrid Fiske AB​.
22.06.2020

Wartsila zaprojektuje nowe promy bezemisyjne

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä's otrzymała kontrakt na zaprojektowanie i wyposażenie dwóch nowych promów o zerowej emisji.
18.06.2020

Wärtsilä dostarczy swoje rozwiązania LNG dla nowych jednostek KNOT

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została zakontraktowana w celu dostarczenia rozwiązań technicznych dla dwóch nowych tankowców wahadłowych o nośności 124 000 DWT.
08.06.2020

Wärtsilä dostarczy technologię dla japońskich promów napędzanych LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę na dostawę rozwiązań technologicznych dla dwóch nowych japońskich promów napędzanych LNG.
19.05.2020

Chińska stocznia z dostawą pierwszego gazowca LNG

Chiński stocznia Cosco Shipping Heavy Industry dostarczyła gazowiec LNG o pojemności 28 000 metrów sześciennych.
26.04.2020

Wärtsilä zaprojektuje luksusowy wycieczkowiec ekspedycyjny

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zaprojektuje serię sześciu luksusowych statków wycieczkowych dla Amundsen Expeditions. Zgodnie z zapowiedziami, pomieszczą do 200 pasażerów i będą przeznaczone przede wszystkim na dynamicznie rozwijający się rynek chiński. Kontrakt podpisano w trzecim kwartale 2019 roku.
23.04.2020

Wärtsilä obetnie pensje swojemu zarządowi o 20 procent

Fińska firma technologiczna Wärtsilä postanowiła tymczasowo obniżyć stałe pensje zarządu o 20 procent i podjąć szereg innych działań w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19.
31.03.2020

Wärtsilä wdroży innowacyjną technologię steru bramowego

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä ogłosiła podpisanie umowy licencyjnej i współpracy z Kuribayashi Steamship Co na przyszły rozwój, sprzedaż i serwis tzw. sterów bramowych. Innowacyjny podwójny ster pozwoli m.in. znacznie zwiększyć efektywność paliwową.
31.03.2020

Wärtsilä testuje amoniak jako paliwo morskie

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä rozpoczęła testowanie amoniaku jako potencjalnego paliwa morskiego, które może pomóc branży żeglugowej w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.
26.03.2020

Serwisowe S.O.S czyli szybka reakcja, dobra organizacja i solidna robota

O tym, że działają trochę jak pogotowie i o tym, jak odnieść sukces na rynku usług serwisowych w branży morskiej, rozmawiamy z Radosławem Gawlikiem, członkiem zarządu Enamor sp. z o.o., firmy, która od lat oferuje prace instalacyjne, uruchomieniowe i naprawcze.
19.03.2020

Wärtsilä podzieli swoją działalność morską

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä przekształci swoją działalność morską w trzy niezależne firmy. Nowe przedsiębiorstwa otrzymają nazwy: Marine Power, Marine Systems oraz Marine Voyage i będą działać od 1 lipca 2020 roku.
08.03.2020

Wärtsilä dostarczy rozwiązanie napędowe dla promu powstającego w stoczni Remontowa Shipbuilding

Wärtsilä dostarczy zintegrowany system składający się z instalacji LNG, silników dwupaliwowych (dual fuel) i elektrycznego układu napędowego do najnowszej jednostki z serii Salish dla BC Ferries. Trzy wcześniejsze jednostki z tej serii (również napędzane silnikami Wärtsilä), zostały już dostarczone.
04.03.2020

Zaawansowane wyposażenie statków PSV w stoczni Remontowa Shipbuilding

W październiku ubiegłego roku stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. podpisała umowę sprzedaży dwóch specjalistycznych, wielozadaniowych statków typu PSV przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego firmie Borealis Maritime współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB.
20.02.2020

Wärtsilä dostarczy hybrydowy system dla promów Finnlines

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä dostarczy hybrydowy system konwersji mocy dla trzech nowych promów RoRo budowanych w chińskiej stoczni Nanjing Jinling dla Finnlines, części włoskiej grupy Grimaldi.
06.02.2020

BC Ferries zamówiło szósty prom zasilany LNG. Wykonawcą będzie polska stocznia

Kanadyjski operator promów BC Ferries powrócił do polskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. z kontraktem na budowę dodatkowego statku zasilanego skroplonym gazem ziemnym (LNG), który ma wejść do eksploatacji na Wyspach Zatoki Południowej w 2022 roku.
03.02.2020

Wärtsilä weźmie udział w budowie jednostek krótkiego zasięgu napędzanych LNG

Wärtsilä w pełni wyposaży pierwszy z krótkodystansowych statków ro-lo napędzanych LNG, które będą transportować produkty papiernicze po Europie dla fińskiego armatora Bore.
26.01.2020

Podsumowanie roku 2019 w Stoczni Gryfia

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A. wykonała w roku 2019 w swoich zakładach w Szczecinie i Świnoujściu prace na 148 różnego rodzaju jednostkach, należących między innymi do armatorów z Niemiec, Skandynawii, Grecji, Holandii, Turcji czy Norwegii.
23.01.2020

Wartsila wyposaży nowe wycieczkowce MSC Cruises

Fińska grupa technologiczna, Wartsila, zajmie się dokładnym wyposażeniem dwóch wycieczkowców zasilanych LNG, które powstają we francuskiej stoczni Chantiers de l‘Atlantique dla armatora MSC Cruises.
19.01.2020

Stocznia Nauta zwodowała statek rybacki dla Duńczyków [FOTO, WIDEO]

20 grudnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdańsku odbyło się wodowanie statku rybackiego zbudowanego na zlecenie duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS. Jednostka m/v Tor-ön jest ostatnią, którą zbudowano w gdańskim Zakładzie Nauty.
21.12.2019

Jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland z nagrodą „Significant Boat of the Year”

W dniach 4-6 grudnia w Nowym Orleanie odbyły się największe komercyjne targi przemysłu okrętowego w Ameryce Północnej, gromadzące przeszło tysiąc wystawców, przeznaczone dla osób, instytucji i przedsiębiorstw prowadzących działalność na wodach przybrzeżnych, śródlądowych i na pełnym morzu - International WorkBoat Show. Podczas wydarzenia, wręczono prestiżową nagrodę „Significant Boat of the Year”. W tym roku, tytuł otrzymały dwie jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland.
17.12.2019

Wärtsilä w Polsce łączy siły

Wartsila Polska Sp. z o.o. jest oddziałem Wärstilä Corporation i działa w Polsce od 1995 roku. Działalność firmy Wartsila Polska koncentruje się wokół rozwiązań dla branży morskiej i energetycznej.
17.12.2019

Projekt inteligentnego holownika wszedł w następną fazę

Grupa technologiczna Wartsila i operator holowników PSA Marine osiągnęły przełom w swoim projekcie IntelliTug, który zakłada stworzenie autonomicznego holownika portowego.
07.11.2019

Wärtsilä i Norsepower połączyły siły nad rozwojem systemów napędu wiatrowego dla żeglugi

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä podpisały umowę o współpracy z rodzimą firmą Norsepower, dostawcą systemów napędu wiatrowego dla żeglugi.
14.10.2019

Fincantieri Bay Shipbuilding wybuduje barkę LNG na rynek wschodniego wybrzeża USA

Fincantieri Bay Shipbuilding zdobył kontrakt na budowę barki LNG, która miałaby pływać po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jednostka powstanie w zakładzie FBS w amerykańskim Sturgeon Bay, w stanie Wisconsin.
22.08.2019

Samsung Heavy Industries przedstawiło pierwszy w Korei system akumulatorów litowo-jonowych

Południowokoreańskie Samsung Heavy Industries przedstawiło nowy system akumulatorów litowo-jonowych. Ma on zmniejszyć zużycie paliwa, a co za tym idzie doprowadzić do redukcji emisji i zmniejszenia kosztów operacyjnych.
31.07.2019

Walne Zgromadzenie SEA Europe - Lizbona 2019

W dniach 27-28 czerwca 2019, w Lizbonie odbyło się doroczne Walne Zgromadzenie SEA Europe, poprzedzone posiedzeniem Rady Dyrektorów tej organizacji. Ze strony polskiej uczestniczył w nim dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz.
12.07.2019

Wspólnie na rzecz środowiska. DFDS, Wärtsilä i partnerzy chcą, by żegluga była bardziej ekologiczna

Dbałość o środowisko oraz ograniczenie poziomu emisji szkodliwych związków jest przedmiotem troski wielu firm działających w branży transportowej. Sześć przedsiębiorstw z państw nordyckich zawarło właśnie sojusz, którego celem jest rozwój odpowiedniej infrastruktury, a także paliw przyjaznych środowisku.
29.05.2019

Wärtsilä na czele nowej inicjatywy na rzecz czystej żeglugi

Sześć nordyckich firm połączyło siły, by pracować nad infrastrukturą dla dostarczania zielonych paliw statkom. Na czele inicjatywy Zero Emission Energy Distribution at Sea (ZEEDS) stanęła fińska Wärtsilä.
27.05.2019

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.
15.04.2019

Wärtsilä ujawniła nowoczesny radar morski

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä wprowadziła na rynek pierwszy radar morski w paśmie K, aby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchliwych portach.
10.04.2019

Wärtsilä testuje nowoczesny laserowy system dynamicznego pozycjonowania

Fińska grupa technologiczna, Wärtsilä, zakończyła pomyślnie testy pierwszego na świecie systemu dynamicznego pozycjonowania (DP) opartego na specjalnych sensorach laserowych. Test odbył się na pokładzie statku do obsługi offshore na Morzu Kaspijskim.
08.04.2019

Wärtsilä: nowy wymiar serwisów na statkach

Cyfryzacja znacząco wpływa na możliwości udzielenia wsparcia technicznego na statkach. Umożliwia wprowadzenie na rynek zupełnie nowego rodzaju usług, wykorzystujących Big Data i zaawansowaną analizę danych. Dzięki temu armatorzy mogą zwiększyć wydajność i zoptymalizować koszty. Wärtsilä z powodzeniem odnajduje się na cyfrowym rynku i wprowadza nowy wymiar naprawy i konserwacji jednostek.
18.03.2019

Wärtsilä pomaga “Północnomorskiemu Gigantowi” w byciu eko

Fiński koncern Wärtsilä zainstalował system magazynowania energii na pokładzie jednostki konstrukcyjnej offshore North Sea Giant, co pozwoli nawet na 50-procentową oszczędność paliwa.
14.03.2019

Crowley ochrzcił nowy statek ConRo. Projekt wyjątkowej jednostki powstał w polskim Wartsila Ship Design Poland

Crowley Maritime ochrzciło nowy statek MV Taíno, jeden z pierwszych na świecie ConRo, zasilanych skroplonym gazem ziemnym Ceremonia odbyła się w portorykańskim Puerto Rico. Co ciekawe, projekt jednostki stworzyło polskie biuro Wartsila Ship Design Poland.
25.02.2019

Wartsila przeprowadzi pierwszą na świecie modernizację silnika statku krótkodystanowego na hybrydę

Pod koniec zeszłego roku, fiński koncern Wartsila podpisał umowę z norweskim armatorem Hagland Shipping AS na modernizację jednostki Hagland Captain na statek o napędzie hybrydowym. To pierwszy taki projekt przeprowadzony na statku krótkodystansowym.
08.02.2019

Maszyny i ludzie – opowieść o podróży Wärtsilä do światowej czołówki

"W przyszłości maszyny wykonają proste prace, które ludzie wykonują teraz sami. Pracownicy muszą być coraz bardziej kreatywni: muszą szukać nowych rozwiązań i podważać to co oczywiste. Kierownictwo musi pozwolić im na niepowodzenie, ponieważ jest to jedyny sposób na naukę i tworzenie czegoś nowego. " W ten sposób słynny futurysta Alvin Toffler przepowiedział przyszłość, gdy odwiedził stocznie Wärtsilä w 1983 roku.
11.01.2019

Wartsila zaprezentowała SceneScan, pierwszy beztargetowy czujnik laserowy dla morskich farm wiatrowych

SceneScan Monopole jest pierwszym czujnikiem laserowym opracowanym do stosowania na morskich farmach wiatrowych, gdzie wyeliminowano potrzebę instalowania stałych celów odbijających światło.
17.11.2018

Zwodowano najpotężniejszą morską pogłębiarkę na świecie

Holenderski koncern Royal IHC zwodował najpotężniejszą pogłębiarkę na świecie dla belgijskiej firmy DEME. Jednostka o nazwie Spartacus jest zarazem pierwszą tego typu statkiem zasilanym paliwem LNG.
13.11.2018

Rekordowa liczba zamówień na ekologiczne promy

Rośnie zainteresowanie ekologicznymi promami. Według ostatnich danych agencji DNV GL zanotowano ponad 1000 zleceń na instalację scrubberów na statkach.
06.11.2018

Wärtsilä ogłasza program An Oceanic Awakening

Wärtsilä zaprezentowała swój nowy program „An Oceanic Awakening”. Ta ogólnoświatowa inicjatywa została powołana do życia w celu osiągnięcia transformacji sektorów morskiego i energetycznego na światowych rynkach, tak by stały się one superwydajne, stabilne ekologicznie i stworzyły cyfrowo zintegrowany ekosystem.
25.10.2018

Wartsila dostarczy napęd dla nowoczesnego wycieczkowca

Silnik 31DF dual-fuel fińskiego koncernu Wartsila został wybrany jako napęd dla nowej i zaawansowanej technologicznie jednostki. Luksusowy wycieczkowiec klasy polarnej powstaje w norweskiej stoczni Vard Soviknes na zamówienie francuskiego armatora Ponant.
16.10.2018

Wartsila otworzyła pierwsze na świecie centrum skupione na morskiej cybernetyce

Fiński koncern Wartsila otworzył 16 października w Singapurze International Maritime Cyber Centre of Excellence (IMCCE) - pierwsze na świecie centrum skupione na morskiej cybernetyce. W skład instytucji wchodzi cyberakademia oraz zespół do reagowania na cyberzagrożenia na morzu (MCERT).
16.10.2018

Armatorzy zamówili ponad tysiąc skruberów przez ostatnie sześć miesięcy

W czasie drugiej dużej fali zamówień na skrubery zanotowano ponad 1000 zleceń na instalację tych urządzeń na statkach – wynika z danych agencji DNV GL.
15.10.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała częściowo wyposażony trawler dla duńskiego klienta (foto, wideo)

Strand Senior w drodze do Danii. Częściowo wyposażony trawler opuścił stocznię Remontowa Shipbuildnig w czwartek. Statek będzie służył do połowu ryb dennych za pomocą włoków dennych i pelagicznych ciągnionych za statkiem.
05.10.2018

Ruszyła budowa nowego terminala LNG nad Bałtykiem

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
02.10.2018

Sprawność Wärtsilä Ballast Water Management System potwierdzona przez USCG Type Approval

Wärtsilä’s Aquarius EC Ballast Water Management System (BWMS) uzyskał zatwierdzenie typu przez organy Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG). Niniejsze zatwierdzenie sprawdza, czy produkt spełnia określone wymogi prawne, techniczne i bezpieczeństwa oraz stanowi potwierdzenie jego zasad dotyczących projektowania i wydajności.
07.09.2018

Kaszuby PŻM przechodzą remont w MSR Gryfia

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. w Szczecinie trwa remont jednostki Kaszuby należącej do Polskiej Żeglugi Morskiej w zakresie BWTS ( Ballast Water Treatment Systems ). Na jednostce montowany jest identyczny system, jaki stocznia zainstalowała w maju tego roku na jednostce Podlasie. W obu przypadkach rozwiązanie pochodziło od firmy Alfa Laval.
27.08.2018

Nowa wielka inwestycja firmy Wärtsilä

Koncern Wärtsilä, specjalizujący się w produkcji rozwiązań dla żeglugi, zbuduje olbrzymie centrum technologiczne. Inwestycja zrealizowana zostanie w mieście Vaasa w zachodniej części Finlandii.
24.08.2018

Wartsila zdobyła warty 170 mln euro kontrakt na instalację scrubberów na statkach czołowego europejskiego armatora

Fińska grupa Wartsila otrzymała warte 170 mln euro zamówienie na instalację scrubberów we flocie czołowego europejskiego armatora kontenerowego. Urządzenia będą miały moc 50, 60 i 70 MW w zależności od wielkości jednostki.
15.07.2018

W Finlandii powstanie nowy terminal LNG

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
09.07.2018

Finał Konkursu OiO4um

We wtorek, 29.05.2018 r. o godz. 11:15 w Audytorium im. prof. Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się Finał Konkursu OiO4um na najlepsze prace inżynierskie obronione w okresie 01.03.2017 – 28.02.2018 r. Finał Konkursu jest organizowany w ramach Akademia Przemysłów Morskich.
23.05.2018

Ogromne plany inwestycyjne Polskiej Żeglugi Morskiej (wideo)

Ujawnione wczoraj plany inwestycyjne PŻM robią wrażenie. Obejmują bowiem super-ekologiczne, nowoczesne cztery promy, zbiornikowiec bunkrowy a także 15 innowacyjnych masowców. Wszystkie jednostki mają być napędzane LNG.
18.05.2018

Wartsila rozpoczęła budowę terminalu LNG w porcie Hamina

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
17.05.2018

Wärtsilä przejmuje Transas

Jak poinformował na swojej stronie fiński koncern Wärtsilä, firma przejęła Transas. To krok w celu przyspieszenia i usprawnienia wizji Smart Marine czyli nowoczesnych rozwiązań technologicznych wykorzystująych sztuczną inteligencję.
08.05.2018

Wärtsilä zaprojektuje nowoczesny holownik dla PSA Marine

Wärtsilä zaprojektuje i wyposaży nowoczesny holownik portowy dla PSA Marine – wiodącego dostawcy usług morskich i portowych w Porcie Singapur. Jednostka, która powstanie w stoczni należącej do Grupy PaxOcean, będzie napędzana głównie paliwem LNG. Holownik ma rozpocząć pracę w Singapurze w połowie przyszłego roku.
08.05.2018

Testy pierwszego na świecie systemu automatycznego dokowania

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä z powodzeniem przeprowadziła testy swojego innowacyjnego systemu automatycznego dokowania (autodocking technology). Testy przeprowadzono na "Folgefonn", 83-metrowym promie z napędem hybrydowym, należącym do czołowego norweskiego przewoźnika Norled.
27.04.2018

Wydziałowe Targi Pracy - TargOiOwisko

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają do udziału w drugiej edycji TARGOIOWISKA Wydziałowych Targów Pracy. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 18 kwietnia 2018 r.
12.04.2018

Wärtsilä wprowadza Eniram Mobile, który ma być wsparciem w podejmowaniu decyzji w zakresie efektywności podróży

Eniram, firma należąca do Wärtsilä Corporation, uruchomiła Eniram Mobile, który ma służyć jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem powiadomień mobilnych. Eniram Mobile, który został opracowany wspólnie z Royal Caribbean Cruises, zapewnia, że ​​kluczowi pracownicy będą otrzymywali informacje istotne dla żeglugi, w odpowiednim czasie, zarówno na pokładzie, jak i na wybrzeżu.
07.03.2018

Wärtsilä w grupie „2018 Global 100” najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie

Korporacja Wärtsilä znalazła się na corocznej liście Global 100 najbardziej zrównoważonych dużych korporacji na świecie, "2018 Global 100". Tegoroczne firmy z listy Global 100 zostały wybrane w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Wybierane z puli 5.994 spółek notowanych na giełdzie, firmy z listy Global 100 reprezentują 22 kraje i obejmują wszystkie sektory gospodarki.
24.01.2018

Wärtsilä i Teekay współnie opracowali koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä wraz z jedną z największych na świecie firm żeglugowych Teekay opracowała nową koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG.
10.01.2018

ORP Kormoran z dostawą od przedsiębiorstwa Enamor

Podczas obchodów 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej do służby wcielony został nowo wybudowany niszczyciel min – ORP „Kormoran”. Gdyńskie przedsiębiorstwo Enamor dostarczyło na okręt zintegrowany system nawigacyjny, urządzenia kryptograficzne oraz hydrotelefon.
29.11.2017

Wärtsilä z kolejnym zamówieniem. Tym razem wyposaży fiński prom

Wärtsilä dostarczy silniki oraz systemy, m.in. nawigacyjny, do nowego, przyjaznego środowisku promu budowanego dla fińskiego Viking Line. Kontrakt został podpisany w październiku 2017 r.
21.11.2017

Wärtsilä podąża w kierunku inteligentnych i bezpiecznych rozwiązań

Wärtsilä wykonała ostatnio znaczący krok w kierunku realizacji swojej nowej strategii związanej z rozwojem i budową wizji kompleksowego, inteligentnego oraz przyjaznego środowisku systemu zarządzania pracą autonomicznych statków oraz zautomatyzowanych portów (Smart Marine Ecosystem Vision).
13.11.2017

Duży wzrost zamówień w Wartsili

Fiński koncern technologiczny Wartsila określił wyniki firmy w 3 kwartale jako „zadowalające”. Firma zanotowała w tym okresie 19 proc. w liczbie zamówień.
25.10.2017

Norweska jednostka offshore jako pierwsza na świecie wymieniła silnik na baterię

Norweski statek offshore Viking Princess został pierwszą jednostką, w której wymieniono silnik na baterię elektryczną. Nowy hybrydowy system napędowy został już przetestowany 9 października.
16.10.2017

Wartsila testuje bezprzewodowe ładowanie hybrydowego promu

Fiński koncern technologiczny Wartsila przetestowała automatyczny, bezprzewodowy, indukcyjny system ładowania energią hybrydowego promu, napędzanego po części prądem.
20.09.2017

Do 2050 r. oceany będą zawierały więcej plastiku niż ryb (wideo)

Efekt oddziaływania plastiku na środowisko i ekosystemy jest przerażający. Szacuje się, że do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, do 2050 roku oczekuje się, że oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb (źródło: Fundacja Ellen Macarthur, 2016).
14.09.2017

Piotr Redmerski: W ciągu kilku miesięcy będą pieniądze na budowę pierwszego promu dla PŻB

Deklarację dotyczącą zamknięcia rozmów z bankami na temat finansowania budowy nowego promu złożył podczas targów Baltexpo prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. - Projekt kontraktowy jest na ukończeniu, koncepcja omówiona, kończymy również negocjacje z bankami. Myślę, że na przełomie tego roku ruszą kolejne prace związane z budową jednostki - powiedział Redmerski podczas debaty „Program Batory szansą na innowacyjny rozwiązania polskiego przemysłu okrętowego dla światowej żeglugi.”
12.09.2017

Zbudowany w Polsce statek odbywa testy zdalnego sterowania (wideo)

Statek Highland Chieftain, zbudowany w 2013 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, przechodzi testy zdalnego sterowania na Morzu Północnym. Próby przeprowadzono 21 sierpnia.
05.09.2017

Wärtsilä dostarczy silniki i układ napędowy do rosyjskich trawlerów

Kolejny projekt Wärtsilä. Tym razem fiński koncern dostarczy silniki i układ napędowy do dwóch nowych trawlerów budowanych w rosyjskiej stoczni Vyborg Shipyard PJSC dla Nord Pilgrim Ltd. Umowa w tej sprawie została podpisana w czerwcu.
08.08.2017

Wärtsilä dostarczy silniki dla niemieckiego statku rządowego

Wärtsilä dostarczy silniki do nowego statku badawczego o napędzie LNG, który będzie budowany dla niemieckiego rządu.
04.08.2017

Wärtsilä zadowolona z sytuacji na rynku nowych promów

Fiński potentat Wärtsilä zaprezentował wyniki za pierwsze półrocze 2017 r. Choć przedstawiciele koncernu przyznali, że na niektórych polach sytuacja mogłaby być lepsza, to nie kryją zadowolenia z tego, jak rozwija się szczególnie rynek nowych promów typu ro-pax i ro-ro.
28.07.2017

W Gdańsku Wärtsilä przeprowadza przegląd silników statku Barent Zanen (foto, wideo)

Kolejny projekt Wärtsilä Polska. W Gdańsku trwa przegląd silników pogłębiarki Barent Zanen. Prace potrwają jeszcze przez około 2 tygodnie.
26.07.2017

Wärtsilä – lider nowoczesnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej

Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych technologii i kompletnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Firma kładzie szczególny nacisk na innowacyjność oraz ogólną sprawność produktów, podwyższając w ten sposób środowiskowe, jak również ekonomiczne parametry użytkowe statków i elektrowni lądowych. Jednocześnie ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Polsce Wärtsilä działa od 1995 r.
16.07.2017

Wärtsilä rozpoczęła współpracę z Virgin Voyages

Wärtsilä zapewni kompleksowe rozwiązania w zakresie hybrydowych systemów oczyszczania spalin, selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) oraz zintegrowanych systemów nawigacyjnych trzem nowym statkom wycieczkowym Virgin Voyages. Jednostki mają być wybudowane w stoczni Fincantieri we Włoszech, na swój pokład będą mogły zabrać 2800 pasażerów.
04.07.2017

Tankowce nowej generacji z silnikami dual fuel od Wärtsila

Wärtsilä otrzymała zlecenie na dostawę silników, śmigieł i układów zasilania paliw dla czterech nowych zbiornikowców. Statki będą zasilane zarówno skroplonym gazem ziemnym (LNG), jak i olejem napędowym. Zbiornikowce powstają w stoczni holenderskiej Scheepswerf Ferus Smit dla szwedzkiego armatora Erik Thun AB.
29.06.2017

Wärtsilä wprowadza na rynek nowatorskie rozwiązanie

Wärtsilä wprowadziła na rynek Wärtsilä HY, w pełni zintegrowany moduł hybrydowy, łączący silniki, system magazynowania energii i elektronikę. Wärtsilä HY jest oficjalnie zaprezentowany na targach Nor-Shipping w Oslo.
31.05.2017

Wärtsilä i Nauta wspólnie na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim (foto, wideo)

Wärtsilä i Nauta razem na rzecz innowacyjnych rozwiązań na rynku morskim. Obie firmy podpisały w czwartek umowę o współpracy. Tworzone przez nie jednostki będą teraz zaawansowane technologicznie oraz przyjazne dla środowiska.
20.04.2017

Akademia Przemysłów Morskich - gaz naturalny, ekologiczne paliwo w transporcie morskim

W środę 26.04.2017 r. od godz. 15.00 w sali 410 Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademia Przemysłów Morskich pt. "GAZ NATURALNY ekologiczne paliwo, rozwiązania, w transporcie morskim".
19.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.