• <
KONGSBERG_2023

Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Thordon Bearings i Wärtsilä utworzyły sojusz Blue Ocean w celu opracowania statku bez łożyska stewowego

Partnerzy portalu

Fot. Thordon

W inicjatywie mającej rewolucyjne znaczenie dla projektowania statków i ochrony oceanów przed zanieczyszczeniem, Thordon Bearings i Wärtsilä ogłosiły utworzenie Sojuszu Blue Ocean w celu opracowania i promocji koncepcji statku bez łożyska stewowego.

Sojusz Blue Ocean łączy doświadczenie w branży morskiej z pionierem w dziedzinie łożysk smarowanych wodą morską Thordon Bearings, integratorem systemów Wärtsilä, Szkołą Architektury Okrętowej i Inżynierii Morskiej Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach (NTUA), architektem okrętowym SDARI (Shanghai Merchant Ship Design & Research Institute CSSC) oraz towarzystwem klasyfikacyjnym ABS, które poparło inicjatywę w 2019 roku.

Koncepcja projektu statku, który nie wymaga łożyska stewowego i eliminuje potrzebę uszczelnień i łożysk smarowanych olejem, ma być tu rewolucyjna. Projekt ten prawdopodobnie ma pozwolić armatorom zaoszczędzić w związku z wydatkami operacyjnymi przez okres eksploatacji jednostki, w tym ograniczając zapotrzebowanie na olej smarowy i biodegradowalne smary. ABS oszacowało, że w projekcie statku bez łożyska stewowego prace relokacji lub wymiany łożysk i uszczelek, które zazwyczaj zajmują dwa tygodnie w suchym doku, można by zamiast tego wykonywać w ciągu jednego dnia, podczas eksploatacji jednostki.

- Sojusz Blue Ocean łączy potężne partnerstwo w celu rozwoju i dalszej promocji tej koncepcji. To, że kilku armatorów już wyraziło zainteresowanie tym rozwiązaniem, jest niezwykle zachęcające. Koncepcja T-BOSS wprowadza nowe podejście do tylnego układu statku handlowego - usuwając obudowę łożyska stewowego, stosując wodę morską do smarowania i tworząc suchą komorę, która po raz pierwszy umożliwia konserwację pod wodą. Te innowacje pozwalają armatorom i stoczniom eliminować emisje oleju z wału napędowego, upraszczać konserwację i obniżać koszty operacyjne - podkreśliła Anna Galoni, dyrektor generalny Thordon Bearings

Projektant statków SDARI, we współpracy z Thordonem i NTUA, otrzymał już zatwierdzenie AiP od ABS dla koncepcji projektu statku bez łożyska stewowego z łożyskiem rufowym COMPAC od Thordona. Firma nazywa koncepcję T-BOSS (Thordon-Blue Ocean Stern Space) rewolucyjnym systemem projektowania wału napędowego bez łożyska stewowego, w którym zbiornik chłodzenia łożyska rufowego statku jest zastępowany suchą komorą o nieregularnym kształcie, umożliwiającą inspekcję i konserwację łożyska i uszczelki smarowanej wodą morską od środka statku, gdy jest on pływający, bez konieczności wycofywania wału. System T-BOSS wykorzystuje wielokrotnie chwalony i nagradzany system łożysk smarowanych wodą COMPAC od Thordona i uszczelkę Enviroguard od Wärtsilä, która nie wymaga konserwacji między planowanymi remontami co pięć lat. Oprócz eliminacji potrzeby wymiany wału napędowego w trakcie eksploatacji statku, łożysko rufowe COMPAC posiada także gwarancję funkcjonalności przez cały okres funkcjonowania statku.

Thordon i jego partnerzy dążą do kształtowania procesu dekarbonizacji sektorów morskiego i energetycznego, oferując produkty i rozwiązania zapewniające efektywność, niezawodność, bezpieczeństwo i wydajność środowiskową.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.