• <
nauta_2024

Przedstawiciele branży żeglugowej łączą siły, aby przyspieszyć dekarbonizację globalnego transportu morskiego

gm

03.12.2023 13:58
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przedstawiciele branży żeglugowej łączą siły, aby przyspieszyć dekarbonizację globalnego transportu morskiego

Partnerzy portalu

Fot. Maersk

Dyrektorzy Generalni wiodących światowych linii żeglugowych wydali wspólne oświadczenie na COP 28, wzywając do ustalenia daty zakończenia budowy jednostek opalanych wyłącznie paliwami kopalnymi oraz apelując do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), światowego regulatora, o stworzenie warunków regulacyjnych sprzyjających przyspieszeniu przejścia na zielone paliwa.

Globalne temperatury przekraczają krytyczne poziomy, powodując coraz częstsze niszczycielskie skutki. Dlatego też osiągnięcie celów dotyczących emisji gazów cieplarnianych na lata 2030, 2040 i netto-zero do 2050 roku, ustalonych przez IMO, jest bardzo ważne. Jedynym realistycznym sposobem osiągnięcia tych celów w branży, która odpowiada za 2-3% globalnych emisji, jest przejście z paliw kopalnych na zielone w szybkim tempie.

Wspólne oświadczenie przedstawicieli branży żeglugowej wzywa do ustanowienia czterech regulacyjnych "fundamentów":

          • Daty zakończenia budowy jednostek opalanych wyłącznie paliwami kopalnymi oraz jasnego harmonogramu standardu intensywności GHG, aby wzmocnić pewność inwestycji, zarówno w nowe jednostki, jak i infrastrukturę dostaw paliw potrzebną do przyspieszenia przejścia energetycznego.
          • Skutecznego mechanizmu ustanawiania ceny GHG, aby sprawić, że zielone paliwo będzie konkurencyjne wobec czarnego paliwa w fazie przejściowej, gdy oba są używane. Można to osiągnąć poprzez rozprowadzenie premii za zielone paliwa.
          • Opcji grupowania jednostek do zgodności z regulacjami dotyczącymi GHG.
          • Podstawy regulacyjnej GHG lub cyklu życia jednostki, aby dostosować decyzje inwestycyjne do interesów klimatycznych i zminimalizować ryzyko związane z zaleganiem aktywów.

          W bezprecedensowym działaniu, główne podmioty branży żeglugowej wyrażają wspólne przekonanie, że regulacje mogą odegrać kluczową rolę w łagodzeniu kosztów zielonego przejścia. Z uwagi na to, że długofalowo koszty zmian klimatycznych wynoszą więcej niż koszty zielonego przejścia, oczekują dołączenia do nich kolejnych firm.

          etmal_790x120_gif_2020

          Partnerzy portalu

          EU_CERT_2024

          Dziękujemy za wysłane grafiki.