• <
gryfia_70lat

Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku

05.07.2022 14:42
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku

Partnerzy portalu

Największy na świecie hybrydowy liniowiec zostanie zwodowany w 2024 roku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Brittany Ferries

Duża firma działają w sektorze transportu morskiego, Brittany Ferries, ogłosiła zwodowanie największego na świecie hybrydowego liniowca Saint-Malo w 2024 roku. Liniowiec zintegruje kilka systemów, które zoptymalizują zużycie energii w czasie rzeczywistym.

Prawie 200-metrowa jednostka wyposażona jest w baterię o pojemności 11,5 MWh, w przybliżeniu dwukrotnie większą niż zwykle stosowana w napędach hybrydowych statków morskich. Zastąpi jeden ze starych jednostek firmy na trasie z Saint-Malo we Francji do Portsmouth w Anglii. Nowa jednostka dołączy do floty w 2025 roku. Statek są najnowszym z serii statków klasy e-Flexer, które zostaną wyczarterowane przez Brittany Ferries od Stena RoRo.

Niedługo potem do floty na trasie Caen-Portsmouth dołączy drugi statek hybrydowy. W przyszłości będą to trzy jednostki hybrydowe wykorzystujące technologię hybrydową fińskiej firmy Wartsila.

– Idea statków hybrydowych polega na tym, że mogą bazować na skroplonym gazie ziemnym (LNG), na bateriach lub na dwóch źródłach energii jednocześnie. Duży rozmiar baterii pozwoli statkom działać z pełną wydajnością, bez emisji, przy użyciu wszystkich urządzeń manewrowych w portach i poza nimi, nawet przy złej pogodzie – powiedział cytowany przez media branżowe Hakan Agnevall, dyrektor generalny Wartsila. 

Według Wärtsilä zoptymalizowana efektywność energetyczna, zasilanie hybrydowe i możliwość podłączenia statku do lądowego systemu zasilania mogą potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych nawet o 15 proc. w porównaniu z napędem dieslowym.

Obecnie StenaRoRo buduje w sumie trzy statki hybrydowe, wyposażone w technologię hybrydową Wärtsilä. Dwa zostały określone przez Brittany Ferries, a ich dostawę zaplanowano na 2024 rok. Wkrótce potem do floty dołączy jeszcze nienazwana hybryda, obsługująca najpopularniejszą trasę Caen-Portsmouth.

– Dostosowujemy się do przyszłych osiągnięć technologicznych, w tym paliw ekologicznych, ogniw paliwowych, większych akumulatorów oraz napędu wspomaganego energią słoneczną lub wiatrową – powiedział Per Westling, dyrektor zarządzający StenaRoRo.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.