• <
siemens_gamesa_2022

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

14.11.2021 19:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling

Partnerzy portalu

Spetalen może głosować przeciwko fuzji Noble i Maersk Drilling - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Øystein Stray Spetalen's S.D. Standard Drilling rozważa głosowanie przeciwko proponowanej fuzji pomiędzy Noble i Maersk Drilling, podnosząc obawy dotyczące stosunku wymiany w transakcji.

Fuzja zostanie rozliczona w akcjach, gdzie akcjonariusze Maersk Drilling otrzymają 1,61 akcji nowej spółki za każdą obecnie posiadaną akcję. To da w przybliżeniu 50/50 własności akcji, które będą notowane na NYSE i Nasdaq Copenhagen. Transakcja podlega między innymi zatwierdzeniu przez akcjonariuszy Noble.

Standard Drilling, jako akcjonariusz, oznajmił, że optyka transakcji odblokowania synergii w wysokości 125 mln USD rocznie skupia się na dodatnim przepływie środków od pierwszego dnia, oraz zdolności zysku podobnej do Transocean, pomimo posiadania tylko połowy wartości przedsiębiorstwa.

Jednak zapewnił, że w opinii spółki "to nie jest fuzja równych sobie". Standard Drilling argumentował, że wartość pływaków 7G, których Noble ma siedem, powinna być porównywalna z jackupami CJ70, których Maersk Drilling ma pięć. Wynika to z lepszych stawek i wykorzystania obecnie na rynku floaterów.

– Twierdzimy, że wartość aktywów brutto w obu firmach jest podobna. Pogląd ten potwierdzają również mnożniki w proponowanej transakcji, gdzie Noble notowany jest na poziomie 6x '22 EV/EBITDA przy 7 proc. FCF yield, podczas gdy Maersk Drilling notowany byłby na poziomie '13x przy 1 proc. FCF yield – oznajmił w liście do Noble Martin Nes, przewodniczący rady dyrektorów Standard Drilling.

Według Standard Drilling, inni główni akcjonariusze podzielają ich obawy i jeśli proponowany stosunek wymiany będzie taki, że Maersk Drilling otrzyma ok. 1,61 akcji Noble, spółka rozważy głosowanie przeciwko transakcji.

– Standard Drilling w pełni popiera konsolidację branży na rynku offshore. Jednak my, oraz inni akcjonariusze, którzy się z nami skontaktowali, jesteśmy zaniepokojeni proponowanym stosunkiem wymiany i rozważymy głosowanie przeciwko transakcji – dodał Nes.

Firma Spetalena nabyła w marcu br. 1 proc. akcji Noble, które później spieniężyła z zyskiem 2 mln USD i od tego czasu podobno kupiła więcej akcji amerykańskiego wykonawcy odwiertów offshore.

Fot. mokster.no

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.